Μαρτύριο δίχως τέλος για ΑΠΟΕΛ, τρίποντο ανάσα για Καρμιώτισσα!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 28.12.2020

Δεν κατάφερε να νικήσει τα πολλά προβλήματα και να πάρει μια νίκη... οξυγόνο ο αποδεκατισμένος ΑΠΟΕΛ, που ηττήθηκε από την Καρμιώτισσα με 1-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» σε εξ αναβολής αγώνα της 14ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA.

Η ομάδα των Πολεμιδιών πήρε το σπουδαίας σημασίας τρίποντο χάρη σε πανέμορφο γκολ του Μπαρκάν στο 2ο μόλις λεπτό, απέναντι σε έναν ΑΠΟΕΛ ο οποίος ελέω των κρουσμάτων κορωνοϊού παρατάχθηκε με μια εντελώς ανομοιογενής ενδεκάδα και με παίκτες που οι πλείστοι είχαν ελάχιστες προπονήσεις στα πόδια τους.

Οι γαλαζοκίτρινοι, που έδωσαν τον πρώτο τους αγώνα μετά από τρεις εβδομάδες, ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από την αποχή από τις προπονήσεις και το γκολ που δέχθηκαν στο ξεκίνημα έκανε τα πράγματα ακόμα χειρότερα, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να συνέλθουν και να ολοκληρώσουν το 2020 με την έκτη τους ήττα σε 14 αγώνες (μόλις τέσσερις νίκες).

Έτσι, ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στην ένατη θέση και στους 16 βαθμούς, την ώρα που οι Πολεμιδιώτες ανέβηκαν στους 14 με την τρίτη τους νίκη στη σεζόν.

H εξέλιξη του αγώνα

89' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Καπαρτής στη θέση του Μπαρκάν.

85' Εκτέλεση φαόυλ του Λουντέμο από πολύ καλή θέση, άστοχη.

-Στο τελευταίο 15λεπτο ο ΑΠΟΕΛ έχει ανέβει και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, όμως την πιο μεγάλη φάση τη βρήκαν οι γηπεδούχοι.

82' Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, ο Χριστοφή από ευνοϊκή θέση πλάσαρε μόλις έξω!

79' Μακρινή λόμπα επιχείρησε ο Ρομό, έξω.

76' Κεφαλιά του Κατσαντώνη, δεν βρήκε στόχο.

74' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Ζεράλδες και Κατσαντώνης αντί Αποστολάκη και Κοκκινόφτα.

73' Ανάποδο του Κούτσακου, άστοχο. Καλή φάση για τον ΑΠΟΕΛ.

64' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Γαβριήλ στη θέση του Ντίας.

63' Κίτρινη κάρτα στον Ρέινολντς.

61' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Σάντος αντικαθιστά τον Ενσούε.

58' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Χριστοφή στη θέση του Μ. Σάσι.

-Χωρίς καμία καλή φάση μπροστά από τις δύο εστίες ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Ο ΑΠΟΕΛ έχει δικαιολογίες για την κακή του εμφάνιση, όμως αν δεν αλλάξει πρόσωπό δεν μπορεί να ελπίζει σε κάτι.

Τέλος ημιχρόνου

45+4' Δοκάρι για την Καρμιώτισσα μετά από δυνατό σουτ του Μ. Σάσι!

44' Κίτρινη κάρτα στον Μπαράνοφ.

43' Σουτ του Μπαρκάν, άστοχο.

41' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Τούμπας αντικαθιστά τον Κυριακίδη.

-Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ελλαδίτης, ετοιμάζεται ο Τούμπας να περάσει κάτω από τα δοκάρια των γηπεδούχων.

-Στο έδαφος ο Κυριακίδης, προσωρινή διακοπή.

33' Κίτρινη κάρτα στον Χρίστου.

30' Φαλτσαριστό σουτ του Εφραίμ, άστοχο.

29' Συρτό σουτ του Μπαρκάν έξω από την περιοχή, πέφτει και μαζεύει εύκολα ο Σίλβα.

26' Εκτός περιοχής σουτ του Λουντέμο, λίγο έξω. Πρώτη φάση για τον ΑΠΟΕΛ.

-Ο ΑΠΟΕΛ χάνει συνεχώς με εύκολο τρόπο την μπάλα στη μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να δημιουργούν συχνά είτε προϋποθέσεις, είτε ευκαιρίες για γκολ.

21' Δυνατή κεφαλιά του Ρομό, μόλις έξω!

20' Δύσκολη απόκρουση του Σίλβα σε καλό σουτ του Μπαρκάν.

16' Zητά πέναλτι για ανατροπή του Ρομό από τον Σιέλη η Καρμιώτισσα. Δεν σφυρίζει ο ρεφ Σωτηρίου, συμφωνεί και ο VAR Θεουλή, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-Συμπληρώθηκε δεκάλεπτο. Προσπαθεί να αντιδράσει ο ΑΠΟΕΛ που στα τελευταία λεπτά γυροφέρνει την αντίπαλη περιοχή όμως δεν κατάφερε να φτιάξει ούτε προϋπόθεση για γκολ.

4' Απειλεί με δεύτερο γκολ η Καρμιώτισσα, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την επικίνδυνη αντεπίθεσή της αφού το γύρισμα του Ι. Σάσι που κλείστηκε από τον Σίλβα, δεν είχε αποδέκτη.

-Ιδανικό ξεκίνημα για τους Πολεμιδιώτες που λίγα δευτερόλεπτα μετά τη συμπλήρωση ενός λεπτού, σκόραραν στην πρώτη τους φάση στον αγώνα.

2' ΓΚΟΛ, 1-0 η Καρμιώτισσα! Μετά από μπαλιά στην περιοχή, ο Ρομό κατέβασε ωραία με κεφαλιά για τον Μπαρκάν που από το ύψος της περιοχής σούταρε με τη μία νικώντας τον Σίλβα!

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (Χρύσης Μιχαήλ): Κυριακίδης (41' Τούμπας), Χρίστου, Μαλεκκίδης, Μπαράνοφ, Ευσταθίου, Νεοφύτου, Ρέινολντς, Μπαρκάν (89' Καπαρτής), M. Σάσι (58' Χριστοφή), Ι. Σάσι, Ρομό.

ΑΠΟΕΛ (Μικ ΜακΚάρθι): Σίλβα, Αποστολάκης (74' Ζεράλδες), Μερκής, Ενσούε (61' Σάντος), Σιέλης, Ντίας (64' Γαβριήλ), Ανουάρ, Κοκκινόφτας (74' Κατσαντώνης), Λουντέμο, Εφραίμ, Κούτσακος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χρίστου (33'), Μπαράνοφ (44'), Ρέινολντς (63') / -

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Τσούκας Αβραάμ
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης