Επιστροφή στις νίκες για Ανόρθωση, παραμένει στο μηδέν η Καρμιώτισσα

Δημοσιεύθηκε 9.9.2022

Χωρίς να φτάσει σε ψηλά επίπεδα απόδοσης η Ανόρθωση νίκησε την Καρμίωτισσα μέσα στο «Αμμόχωστος» με 0-2. Η «Κυρία» κατάφερε να βρεθεί νωρίς μπροστά στο σκορ, διαφύλαξε το προβάδισμά της, το διεύρυνε και κατάφερε να πάρει το δεύτερο της τρίποντο στο πρωτάθλημα. Απογοήτευση για την Καρμιώτισσα η οποία παραμένει χωρίς βαθμολογικό κέρδος στο πρωτάθλημα μετά από τρεις αγώνες.

Το ματς

Ένα πρώτο ημίχρονο με την Ανόρθωση να έχει μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής αλλά να δυσκολεύεται να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία της Καρμιώτισσας. Η «Κυρία» κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ στο 13ο λεπτό με κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λάζαρου στο πρώτο δοκάρι, ο Αρμένιος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νόμπλοχ, και έβαλε μπροστά στο σκορ την Ανόρθωση στο «Αμμόχωστος». Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, από τους κορυφαίους ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης για όση ώρα αγωνίστηκε έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 35ο λεπτό του αγώνα. Μεγάλο πλήγμα για την ομάδα της Αμμοχώστου η οποία έδειξε βελτίωση με αυτόν στην ενδεκάδα.

Εκτός από την ασίστ του δημιούργησε και άλλες καλές ευκαιρίες για την «Κυρία», έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο λόγω προβλήματος στον αστράγαλο. Πλέον επικρατεί ανησυχία γιατί ο Χριστοδουλόπουλος μόλις είχε επιστρέψει και αναμένεται να εκτιμηθεί η ζημιά που υπέστη ο Ελλαδίτης αυτή την φορά. Η Καρμιώτισσα δημιούργησε τις δικές της ευκαιρίες αλλά ο Λόρια δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Καρμίωτισσα έγινε πιο απειλητική και έφτανε εύκολα στην περιοχή της Ανόρθωσης. Οι δύο ομάδες είχαν προϋποθέσεις αλλά δεν μπορούσαν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικές τουλάχιστον μέχρι το 60ο λεπτό όταν ήρθε το λάθος από την ομάδα των Πολεμιδιών. Ο Μιχάλης Ιωάννου εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία στην άμυνα της Καρμιώτισσας, πήρε την μπάλα, μπήκε πλάγια στην περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Νινγκά ο οποίος σε κενή εστία πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ανόρθωσης και το τρίτο του προσωπικό στο πρωτάθλημα σε ισάριθμους αγώνες. Με το «μαξιλαράκι» των δύο γκολ η Ανόρθωση απέβαλε αρκετό άγχος, έπαιξε πιο ορθόδοξα και δημιούργησε ευκαιρίες και για τρίτο γκολ. Μία όμως η αστοχία και μία ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας κράτησαν το 0-2, σκορ που παρέμεινε μέχρι την λήξη. Θετικό για την Ανόρθωση η σβελτάδα και οι αυτοματισμοί που έδειξαν με την είσοδο τους οι Γουαρίς και Ράντονιτς που δείχνουν ότι μπορούν να βοηθήσουν την «Κυρία».

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

87' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Πάντσεον και Αντωνίου αντί Σαμπό και Ουάρντα.

86' Σουτ του Ντούμπια εντός περιοχής, λίγο έξω.

82' Σουτ του Σάμπο εντός περιοχής, η μπάλα περνά άουτ.

80' Κίτρινη στον Μπεν Σαλάμ.

78' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Οικονομίδης και Ανδρονίκου αντί Χουσμπάουερ και Ντούρις.

76' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Σάμπο. Ο Σλοβάκος απέναντι από τον Νόμπλοχ έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Προηγήθηκε ωραία συνεργασία των Ουαρίς και Ράντονιτς, ο Σέρβος ύψωσε για τον Σάμπο αλλά η τελική του πήγε άουτ.

75' Σουτ του Γουαρίς, διώχνει ο Νόμπλοχ.

71' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Ράντονιτς και Γουαρίς αντί Εμπραλίτζε και Νινγκά.

70' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Πλασέ του Ουάρντα, έδιωξε ο Νόμπλοχ.

67' Δυνατό σουτ του Εμπραλίτζε, δύσκολη απόκρουση από τον Κνόμπλοχ.

65' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Αγγελή και Ντούμπια αντί Σελούτσκα και Καλτσά.

61' Σουτ του Νινγκά, πάνω από τα δοκάρια.

60' ΓΚΟΛ 0-2, Λάθος από την άμυνα της Καρμιώτισσας, ο Ιωάννου πήρε την μπάλα, μπήκε πλάγια στην περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Νινγκά ο οποίος σε κενή εστία πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ανόρθωσης.

59' Ζελάγια στην θέση του Χατζηβασίλη.

59' Σουτ του Χατζηβασίλη, αρκετά έξω η μπάλα.

54' Κίτρινη στον Σαμπό.

52' Σέντρα του Τσελούτσκα, διώχνει ο Κορέια στο δεύτερο δοκάρι.

50' Ανάποδο από τον Ουάρντα, στα χέρια του Νόμπλοχ.

47' Ωραία συνεργασία Χατζηβασίλη - Ελ Αλουχί. Σέντρα-σουτ του Τσελούτσκα, το βγάζει ο Λόρια σε κορνερ.

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Τέλος ημιχρόνου

45+3' Χάνει μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει από κοντά με κεφαλιά ο Χατζηβασίλης.

45+3' Κίτρινη στον Χούμποτσαν για διαμαρτυρίες.

45+2' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, η μπάλα χτυπάει στο τοίχος και καταλήγει σε κόρνερ.

43' Κίτρινη κάρτα στον Ιωάννου.

40' Σέντρα του Σέλουτσκα, κέφαλια από τον Χουσμπάουερ λίγο δίπλα από τα δοκάρια.

35΄ Έξω ο Χριστοδουλόπουλος. Μέσα ο Ιωάννου.

30' Σουτ από τον Ελ Αλούχι, μάζεψε ο Λόρια.

26' Δυνατή η πάσα του Λάζαρου για τον Κορέια, μπορούσε να απειλήσει η Ανόρθωση.

22' Κίτρινη κάρτα στον προπονητή της Καρμιώτισσας Χρήστο Χαραλάμπους για διαμαρτυρία.

20' Ωραία συνεργασία των παιχτών της Ανόρθωσης, δυνατή η σέντρα του Αμπαρτζουμιάν.

17' Σέντρα του Ελ Αλούτσι στο δεύτερο δοκάρι, σε κόρνερ διώχνει ο Κορέια.

14' Σέντρα του Κορέια, ο Λάζαρος προσπάθησε με το κεφάλι, άουτ η μπάλα.

13' ΓΚΟΛ 0-1 Η Ανόρθωση Κόρνερ του Λάζαρου στο πρώτο δοκάρι, ο Αρμένιος με καρφωτή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Νόμπλοχ.

12' Σέντρα από τον Εμπραλίτζε, τέλειωμα του Νινγκά και πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για την Ανόρθωση.

11' Γύρισμα του Καλτσά, προσπάθησε για την κεφαλιά ο Ντούρις αλλά δεν βρήκε μπάλα.

10' Χωρίς κάποια καλή φάση το πρώτο δεκάλεπτο.

8' Ο Χατζηβασίλης να βγει στο τετ-α-τετ προσπάθησε, τον πρόλαβε ο Μπαϊσίνιο.

6' Γυροφέρνει την περιοχή της Καρμιώτισσας η Ανόρθωση, δεν υπάρχει όμως τελικό σουτ.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με την Ανόρθωση να έχει περισσότερη κατοχή.

Έναρξη του αγώνα

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Νόμλποχ, Σελούτσκα (Ντουμπιά 64'), Μαλόνε, Χούμποτσαν, Ελ Αλουχί, Μεντιμόρετς, Χουσπμάουερ (Οικονομίδης 78'), Καλτσάς (Αγγελή 64'), Χατζηβασίλης (Ζελάγια 59'), Μπεν Σαλάμ, Ντούρις (Ανδρονίκου 78')

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Κορέια, Λάζαρος (35' Ιωάννου), Εμπραλίτζε(Γουαρίς 71'), Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο (Πάντσεον 87'), Νίνγκα (Ράντονιτς 71'), Κορέα, Ουάρντα (Αντωνίου 87')

ΣΚΟΡΕΡ: -/ Αμπαρζουμιάν 13', Νινγκά 60'

KITΡΙΝΕΣ: Χούμποτσαν 45', Μπεν Σαλάμ 80'/ Ιωάννου 43', Σαμπό 54'

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος