ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση: Νεύρα, κάρτες, «φωνές», δοκάρια και 0-0!

Amir Δημοσιεύθηκε 5.2.2020

Ισόπαλο 0-0 ολοκληρώθηκε το εξ αναβολής ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση, που διεξήχθη στο ΓΣΠ.

Ο αγώνας ήταν κακός και είχε ευκαιρίες μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, με τους γαλαζοκίτρινους να έχουν τις μεγαλύτερες στο φινάλε (δύο δοκάρια), ενώ το παιχνίδι στιγματίστηκε -και αυτό- από κακή διαιτησία.

Δύο από τα τρία πέναλτι που ζήτησε η Ανόρθωση στο β' ημίχρονο έπρεπε να δοθούν. Υπήρξε ξεκάθαρα παράβαση στο 72', σε χέρι του Σάβιτς στην περιοχή, ενώ πέναλτι μπορούσε να σφυριχθεί και στο 74' για σπρώξιμο του Μερκή στον Ντούρις. Επιπροσθέτως δύο φορές ο Καλτσάς -που έφευγε με προϋποθέσεις- ανακόπηκε μετά από λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ.

Πολλή η ένταση και τα νεύρα στον αγώνα, με τον ρεφ Δημητρίου να δείχνει οκτώ κάρτες (τρεις ΑΠΟΕΛ, πέντε Ανόρθωση), που μπορούσαν να ήταν και περισσότερες. Δύο τιμωρίες προέκυψαν στην «Κυρία» που ψάχνει... χαφ για το επόμενο παιχνίδι.

Σε κάθε περίπτωση, η Ανόρθωση με τον έναν βαθμό που πήρε έφτασε τους 40 και διατήρησε το +5 από τον ΑΠΟΕΛ, ενώ απέχει πλέον δύο βαθμούς από τη δεύτερη Ομόνοια. Οι γαλαζοκίτρινοι πήγαν στους 35 και ναι μεν δεν πλησίασαν την κορυφή, όμως κρατήθηκαν αν μη τι άλλο σε απόσταση που δεν θεωρείται απαγορευτική.

BINTEO: Τα πέναλτι της Ανόρθωσης και τα δοκάρια του ΑΠΟΕΛ!

Η εξέλιξη του ντέρμπι...

Με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πολύ προσεκτικά και χωρίς κάποια φάση κύλησαν τα πρώτα λεπτά του μεγάλου ντέρμπι, στα οποία ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε περισσότερο την μπάλα.

Γύρω στο δεκάλεπτο ήρθαν οι πρώτες... φωνές, όταν αρχικά στο 9' οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Χαλένιους (σωστά δεν δόθηκε) ενώ στη συνέχεια Σόουζα (10') και Αρτυματάς (11') έκαναν φάουλ για κάρτα, όμως ο ρεφ Δημητρίου τους τη χάρισε.

Η πρώτη φάση ήρθε στο 19ο λεπτό και ήταν για λογαριασμό της Ανόρθωσης, με τον Καλτσά να πιάνει ένα διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Λίγα πράγματα από εκεί και πέρα, με τη ροή του αγώνα να σταματά συνεχώς λόγω των πολλών φάουλ, αφού το πάθος, η δύναμη και η ένταση ήταν τα στοιχεία που κυριαρχούσαν.

Ο ΑΠΟΕΛ επιχείρησε να απειλήσει στο 31' όμως το σουτ του Άλεφ κόντραρε, ενώ το ματς εξακολουθούσε να είναι... κακό. Τόσο, που δεν καταγράφηκε άλλη φάση μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, που είχε να επιδείξει... πενταπλάσιες κάρτες από ευκαιρίες (5-1)!

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση της επανάληψης ήρθε στο 48' και δεν ήταν ευκαιρία αλλά ένα πέσιμο του Καλτσά στην περιοχή, στο οποίο οι κυανόλευκοι ζήτησαν εντονότατα πέναλτι. Στην επαναληπτική προβολή φαίνεται ο Μιχαΐλοβιτς να βάζει το χέρι στην πλάτη του αντιπάλου του, όμως δεν είναι βέβαιο κατά πόσο η επαφή αυτή ήταν αρκετή για να ρίξει τον Ελλαδίτη κάτω.

Η Ανόρθωση είχε μπει πάντως πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος κι έψαχνε τους διαδρόμους προς την εστία του ΑΠΟΕΛ, δεν κατάφερε όμως να απειλήσει σε αυτό το διάστημα. Αντιθέτως οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την πρώτη τους τελική στο 64', με το δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Μάτιτς.

Στο 69' ο Βιντιγκάλ είχε άλλο ένα σουτ όμως κι αυτό έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ ενδιάμεσα ο β' βοηθός Καλογήρου υπέδειξε δύο φορές λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Καλτσά. Aκόμη μεγαλύτερο διαιτητικό λάθος είχαμε στο 72', καθώς η Ανόρθωση δικαιούνταν πέναλτι για χέρι του Σάβιτς στην περιοχή που κακώς δεν δόθηκε, ενώ πέναλτι θα μπορούσε να σφυριχθεί και στο 74' σε σπρώξιμο του Μερκή στον Ντούρις, αν και αυτή η φάση δεν ήταν τόσο εύκολη όσο η προηγούμενη.

O AΠΟΕΛ στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασε ρυθμό, πήρε τον έλεγχο και πίεσε για το γκολ της νίκης, χάνοντας στο 84' τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από μπαλιά του Μακρή, ο επερχόμενος Πάβλοβιτς με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε την μπάλα μόλις έξω!

Στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ «άγγιξε» το γκολ της νίκης, βρίσκοντας δύο δοκάρια! Αρχικά με μακρινό σουτ του Μερκή στο 95' που πρώτα αποκρούστηκε από τον Λόρια και ακολούθως βρήκε το αριστερό δοκάρι, και στη συνέχεια με το σουτ του Βιντιγκάλ στο 96' που βρήκε στο οριζόντιο!

Οι γαλαζοκίτρινοι πίεσαν μέχρι το 98', όμως δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ και το ντέρμπι ολοκληρώθηκε στο 0-0.
ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου, Άλεφ (58' Ντε Βινσέντι), Σόουζα, Μάτιτς, Γιάκολις (63' Βιντιγκάλ), Μακρής, Χαλένιους (71' Πάβλοβιτς)
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Βασιλακάκης, Ράγιος (95' Π. Αρτυματάς), Μανθάτης (66' Ντούρις), Καλτσάς (79' Ιωάννου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μακρής (20'), Μερκής (23'), Πάβλοβιτς (75') / Λόρια (23'), Kαλτσάς (25', 3η), Νταουσβίλι (38'), Κ. Αρτυματάς (60', 3η), Βασιλακάκης (75')
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Δημητρίου]]>