Επιστρέφει το επικίνδυνο «κουσούρι»

ΕΥΤΥΧΙΟΣ ΓΙΑΞΗΣ Δημοσιεύθηκε 26.1.2022

Δεν χαλάστηκαν στην Ανόρθωση με την ισοπαλία στο «ΑΕΚ Αρένα». Ειδικά από τη στιγμή που μέχρι το 70΄ ήταν σχεδόν… άφαντη μεσοεπιθετικά, υπάρχει ικανοποίηση για την αντίδραση στο τελευταίο διάστημα του αγώνα (ισοφάριση, αλλαγή εικόνας και σπουδαίες ευκαιρίες για την ανατροπή). Η ομάδα της Αμμοχώστου στάθηκε όρθια σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, διατήρησε το -7 από την ΑΕΚ (με αγώνα λιγότερο) και βρίσκεται στο -9 από την κορυφή, με ένα ματς λιγότερο.

Η προσοχή των κυανολεύκων έχει στραφεί ήδη στο νέο, και πιθανότατα καθοριστικό ντέρμπι με την Ομόνοια που θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο (29/1, 19:00) στο «Α. Παπαδόπουλος» και στο οποίο με νίκη η «Κυρία» θα σφραγίσει σε μεγάλο βαθμό την παρουσία της στην εξάδα, καθώς θα προσπεράσει ξανά το τριφύλλι, στο οποίο θα απομένουν μόνο τρεις αγώνες έναντι πέντε της Ανόρθωσης. Για να αυξηθούν ωστόσο οι πιθανότητες να επιστρέψει η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια στα τρίποντα, θα πρέπει ο προπονητής να βρει τον τρόπο να εξαφανίσει ένα… κουσούρι που είχε η ομάδα του νωρίτερα στη σεζόν κι έκανε την επανεμφάνισή του στους τελευταίους αγώνες.

Αναφερόμαστε στα κακά πρώτα ημίχρονα της Ανόρθωσης που δυσκολεύουν το έργο της να φτάσει στη νίκη. Φαινόμενο που παρατηρήθηκε έντονα στους πολλούς αγώνες της, αλλά και σε μικρότερο βαθμό στους τελευταίους του 2021. Από τα πιο πρόσφατα παιχνίδια, μόνο με την ΑΕΛ έκαναν οι κυανόλευκοι καλό πρώτο ημίχρονο. Τόσο στο ματς κυπέλλου με την Πάφο, όσο και στο προχθεσινό με την ΑΕΚ, οι αντίπαλοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και η «Κυρία» αδυνατούσε να βγει μπροστά με αξιώσεις και να γίνει απειλητική, έχοντας μάλιστα κοινό σημείο ότι και στις δύο αναμετρήσεις έφτιαξε μόνο από μια αξιόλογη φάση σε αυτό το διάστημα.

Το ότι το σκηνικό αυτό παρατηρήθηκε σε δεύτερο σερί αγώνα, κτυπά… καμπανάκι στην τεχνική ηγεσία της Ανόρθωσης. Δυσκολεύει τον εαυτό της η προσφυγική ομάδα και αναγκάζεται να «τρέχει» στην επανάληψη να αλλάξει τα δεδομένα, κάτι που έκανε μεν επιτυχώς κόντρα στην Πάφο, όμως δεν θα τα καταφέρνει πάντα. Κόντρα στην Ομόνοια, η Ανόρθωση θα πρέπει, εκμεταλλευόμενη και την πολύ δυναμική στήριξη που αναμένεται να έχει από τον κόσμο της, να μπει στο ματς με το… μαχαίρι στα δόντια, να επιβληθεί του αντιπάλου και να δείξει από το πρώτο ημίχρονο ότι δεν διαπραγματεύεται τους τρεις βαθμούς.