Ελαφρύ προβάδισμα για Ένωση και Ολυμπιάς

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 2.4.2021

Δελτίο Τύπου ΚΟΠΕ

Ε.Ν.Π. – ΑΝΑΓΕΝΝΝΗΣΗ  3-2

(14-25, 25-23, 13-25, 25-17, 15-10)

Ελαφρύ προβάδισμα για πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών πήρε την Παρασκευή η Ε.Ν.Π. Στον πρώτο εκ των δυο προημιτελικών με την Αναγέννηση Δερύνειας επικράτησε στο Παραλίμνι με 3-2 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Η Αναγέννηση μέσα στην έδρα της θα διεκδικήσει την πρόκριση αφού ευνοείται με νίκη 3-1 και 3-0. Το ίδιο θα πράξει και η Ένωση ενώ ίσως όλα να κριθούν στο «χρυσό» σετ.

Απόλυτα μοιρασμένο ήταν το ντέρμπι των Κοκκινοχωριών. Στο πρώτο σετ η Αναγέννηση ήταν καλύτερη κερδίζοντας 25-14 και προηγήθηκε.

Η Ε.Ν.Π. αντέδρασε και ισοφάρισε κερδίζοντας 25-23 το σετ. Εξαιρετική η ομάδα των «πρασίνων» στο τρίτο σετ «κσθαρίζοντας» με 25-13 και προηγήθηκε. Η Ε.Ν.Π. στο τέταρτο σετ ανέλαβε τα ηνία και είχε σταθερά το προβάδισμα. Μάλιστα, προηγήθηκε 23-15 για να ισοφαρίσει σε 2-2 επικρατώντας 25-17.

Στο πέμπτο σετ η Ένωση επικράτησε 15-10 και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-2

(25-19, 17-25, 26-24, 24-26, 15-11)

«Όλα ανοικτά» είναι τα δεδομένα για πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών για Ολυμπιάς Φρ. και ΑΕ Καραβά. Οι δυο ομάδες που υποβιβάστηκαν, αλλά έχουν τεράστιο κίνητρο διάκρισης στο Κύπελλο θα «λύσουν τις διαφορές» τους τη Δευτέρα αφού η Ολυμπιάς Φρ. κέρδισε στο Φρέναρος με 3-2 σετ.

Το ντέρμπι ήταν εξαιρετικό καθόλη τη διάρκειά του με τις δυο ομάδες να έχουν τα καλά διαστήματά τους.

Στο πρώτο σετ η Ολυμπιάς προηγήθηκε με 1-0 αφού κέρδισε 25-19. Το δεύτερο σετ άνηκε στην ΑΕ Καραβά που επικράτησε 25-17 και ισοφάρισε σε 1-1. Τα δυο επόμενα σετ κρίθηκαν κυριολεκτικά στο τέλος με τις δυο ομάδες να κερδίζουν με 26-24 (προηγήθηκε 2-1 η Ολυμπιάς, ισοφάρισε 2-2 η ΑΕ Καραβά).

Η νίκη κρίθηκε στο τάϊ – μπρέϊκ με την ομάδα του Φρενάρους να κερδίζει 15-11 κερδίζοντας 3-2 τον αγώνα.