Έκανε το 2/2 με τον Γαρπόζη η ΑΕΛ με διπλό στην Πάφο

Δημοσιεύθηκε 6.2.2024

Το 2/2 με τον Αλέξη Γαρπόζη στον πάγκο έκανε η ΑΕΛ η οποία μετά τη Νέα Σαλαμίνα κέρδισε και την Καρμιώτισσα με 3-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γαλαζοκίτρινοι άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Χριστοφόρου στο 5ο λεπτό μετά από γύρισμα του Μακρή, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 38΄ με πέναλτι του Θεοδώρου και ο Μεντόγεβιτς στο 43΄ έκανε το 2-1, με τον Κα να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 90+4΄.

Η ΑΕΛ με τη δεύτερη σερί της νίκη έφτασε τους 26 βαθμούς, προσπέρασε ξανά τον Εθνικό κι ανέβηκε στην ένατη θέση, ξεφεύγοντας οριστικά από τη ζώνη του υποβιβασμού (+12), ενώ η ομάδα των Πολεμιδιών έμεινε με την τέταρτη σερί της ήττα στους 14 βαθμούς ισόβαθμη με Οθέλλο, ΑΕΖ και μόλις στο +2 από την ουραγό Δόξα.

90+4' ΓΚΟΛ, 3-1 η ΑΕΛ με τον Κα.

80' Χαραλάμπους αντί Τσουκαλά.

73' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με Ανδρέου, τον πρόλαβε ο Χριστοφόρου.

72' Σουτ του Μακρή, έξω.

69' Μαρς αντί Τζάλμα και Σέρνιτς αντί Μίντσεφ.

63' Αδύναμο πλασέ του Νεοφύτου, δεν ανησυχεί ο Ανέστη.

61' Σουτ του Μίντσεφ, λίγο έξω.

58' Νεοφύτου και Ρόσι αντί Σουκ και Θεοδώρου.

56' Ανδρέου αντί Μεντόζα.

45+1' Κεφαλιά του Σουκ, πάνω από τα δοκάρια.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

43' ΓΚΟΛ, 2-1 η ΑΕΛ με τον Μεντόγεβιτς. Μπήκε στην περιοχή, ντρίμπλαρε έναν αντίπαλο και πλάσαρε εύστοχα τον Άντος.

40' Κεφαλιά του Σουκ, μεγάλη απόκρουση του Ανέστη.

38' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Καρμιώτισσα με εκτέλεση πέναλτι του Θεοδώρου.

37' Πέναλτι για την Καρμιώτισσα. Για ανατροπή του Θεοδώρου από τον Μακρή.

31' Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Κα στη θέση του Μόρσεϊ ο οποίος δεν αναπνέει καλά.

-Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Μόρσεϊ και θα γίνει αλλαγή.

18' Σουτ του Ντούμπια, κόντραρε.

5' ΓΚΟΛ, 1-0 η ΑΕΛ με αυτογκόλ του Χριστοφόρου μετά από γύρισμα του Μακρή από δεξιά.

1' Σουτ του Ντούμπια, απέκρουσε ο Ανέστης.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Άντος, Γκραντινάρου, Χριστοφόρου (90+2΄ Αγγελή), Πάβλοβετς, Κοβάσεβιτς, Σουκ (58΄ Νεοφύτου), Τσουκαλάς (80΄ Χαραλάμπους), Ουεσλάτι, Ντούμπια, Θεοδώρου (58΄ Ρόσι), Κατσαντώνης.

ΑΕΛ: Ανέστης, Τσούκα, Φιλίποβιτς, Ντε Λούκας, Τζάλμα (69΄ Μαρς), Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Μεντόζα (56΄ Ανδρέου), Μόρσεϊ (31΄ Κα), Μίντσεφ (69΄ Σέρνιτς), Μακρής.

ΣΚΟΡΕΡ: 38΄ πεν. Θεοδώρου / 5΄ αυτ. Χριστοφόρου, 43΄ Μεντόγεβιτς, 90+4΄ Κα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 10΄ Γκραντινάρου, 33΄ Σουκ / 35΄ Τζάλμα, 39΄ Μεντόζα, 68΄ Τσούκα, 81΄ Ανδρέου, 85΄ Ανέστης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χριστοδούλου Ιωάννης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος