Με το πάσο του στην κορυφή ο Άρης, έριξε τεσσάρα στην ΑΕΛ

Δημοσιεύθηκε 4.12.2023

Ο Άρης με εμφαντικό τρόπο σφράγισε την παραμονή του στην κορυφή (ισοβαθμώντας στους 29 βαθμούς με ΑΠΟΕΛ και Πάφο), στο τέλος του πρώτου γύρου, κερδίζοντας εύκολα με 4-0 την ΑΕΛ, που με την τρίτη συνεχόμενη ήττα της έμεινε στους 13 βαθμούς.

Τα πράγματα έγιναν απλά για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά ο Κοκόριν, μετά από άψογο συνδυασμό με τον Σουμάνσι, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, η οποία στο 43’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Η κόκκινη στον Χέντι δόθηκε μετά από επέμβαση του VAR, αφού αρχικά από τον διαιτητή δόθηκε κίτρινη στον επιθετικό της ΑΕΛ για το σκληρό φάουλ πάνω στον Σουμάνσκι.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για τον Άρη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+4’), καθώς μετά από οργανωμένη προσπάθεια η μπάλα έφθασε στον Μαγιαμπέλα που απέφυγε όμορφα τους αντιπάλους του και με σουτ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν αλλαγές από πλευράς γαλαζοκιτρίνων, όμως ήταν αδύνατον να αντιδράσουν απέναντι στον οργανωμένο Άρη που κατάφερε μάλιστα να διευρύνει το υπέρ του αποτέλεσμα. Πρώτα στο 66΄ο Κοκόριν, παίρνοντας ξανά ασίστ από τον Σουμάνσκι, με ιδανικό πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, κάνοντας το 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 88’ από τον Νίκολιτς, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ σχημάτισε το τελικό 4-0.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

88' - ΓΚΟΛ. 0-4. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νίκολιτς, η μπάλα αναπαύθηκε στα δίχτυα του Ολιβέιρα

66' - ΓΚΟΛ. 0-3. Ο Σουμάνσκι πέρασε στον Κοκόριν που με ιδανικό πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ

64'- Σουτ από τον Γερολέμου, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα

56' - Έξω φεύγει η μπάλα στο σουτ από τον Μαγιαμπέλα

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45+4' - ΓΚΟΛ 0-2. Μετά από οργανωμένη προσπάθεια από τον Άρη, η μπάλα έφθασε στον Μαγιαμπέλα που απέφυγε όμορφα τους αντιπάλους του και με σουτ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του

45+2' - Έξω από την περιοχή το σουτ του Τσέρνιχ, με δυσκολία ο Βανά διώχνει

43'- ΚΟΚΚΙΝΗ. Μετά από έλεγχο του VAR o Xέντι αποβάλλεται για σκληρό φάουλ πάνω στον Σουμάνσκι

39' - ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Κοκόριν έκανε το 1-2 με τον Σουμάνσκι και με ιδανικό πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

37' - Μετά από το κόρνερ, ο Μπρόρσον έκανε την πρώτη κεφαλιά, ο Κοκόριν τη δεύτερη από κοντά, όμως η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια

36'- Mεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, ο Μαγιαμπέλα έκανε τη μπαλιά προς τον Μπένγκτσον, με τον Μαρς να τον προλαβαίνει και να διώχνει την τελευταία στιγμή

20'- O Oλιβέιρα με το πόδι διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Σουμάνσκι

12' O Σουμάνσκι δεν μπόρεσε με την πρώτη να κάνει το σουτ, όμως το επιχείρησε με τη δεύτερη - εντός περιοχής - με το σουτ του να πάει πάνω από τα δοκάρια

9' - Σουτ του Νίκολιτς, ήταν άστοχο

2' - O Xέντι έφυγε μόνος με το πλασέ του να φεύγει έξω, όμως ούτως ή αλλιώς δεν θα μετρούσε αν έμπαινε το γκολ, αφού ξεκίνησε την προσπάθειά του από θέση οφσάιντ

1' - Έναρξη του αγώνα

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Σέρνιτς (84' Σιλβέστρος, Μπάστο, Ντέγοεστ, Φιλίποβιτς (46′ Τσέρνιχ), Ντζάλμα, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (46′ Γερολέμου), Μεντόσα (46′ Μακρής), Χέντι

AΡΗΣ: Βανά, Σανέ, Καζού, Μουσούντα (68′ Γιαντάλ), Μπρόρσον, Νίκολιτς, Μπράουν, Μπένγκτσον (78' Στεπίνσκι), Μαγιαμπέλα (78' Δημητρίου), Σουμάνσκι (68′ Σπόλιαριτς), Κοκόριν (68′ Σάβο)

ΣΚΟΡΕΡ: 39', 66' Κοκόριν, 45+4' Μαγιαμπέλα, 88' Νίκολιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 25' Mπράουν, 52' Μπένγκτσον, 59' Σουμάνσκι

ΚΟΚΚΙΝΗ: 44' Xέντι (απευθ.)

* Στο 43' δόθηκε κίτρινη στον προπονητή του Άρη, Αλεξέι Σπιλέφσκι.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος