![«Χρειάζεται να βάλουμε φρέσκιες ιδέες»](https://gipedo.politis.com.cy/temp/images/300x195/cache_300x195_Crop_medium_817629_567432_24_07_26_212611.jpg)
![Γήπεδο logo](images/gipedo_logo.png)
![Logicom logo](images/logicom-logo.png)
Oύτε τη νίκη γοήτρου κατάφερε να πάρει, ούτε να διατηρήσει το αήττητό της στο νέο γήπεδο μπόρεσε η ΑΕΛ στο τελευταίο λεμεσιανό ντέρμπι της σεζόν. Οι γαλαζοκίτρινοι ολοκλήρωσαν με ήττα από τον Απόλλωνα (2-0) την πρώτη φάση του πρωταθλήματος και πλέον μπαίνουν στην… άχαρη διαδικασία του β’ γκρουπ των πλέι οφ, έχοντας όμως το μυαλό στραμμένο στα ημιτελικά του κυπέλλου.
Η ΑΕΛ δεν ήταν χειρότερη από τον αντίπαλό της στο πρώτο μέρος, έφτιαξε κάποιες φάσεις μετά το γρήγορο γκολ που δέχθηκε (11’), όμως δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, απείλησε ελάχιστα και δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα, δεχόμενη μάλιστα και δεύτερο γκολ.
Η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι ολοκλήρωσε την πρώτη φάση έχοντας τον ίδιο αριθμό νικών-ηττών (10) και η ανατροπή που επιχείρησε να κάνει για να προλάβει την εξάδα έμεινε ημιτελής. Παρηγοριά για τη συμμετοχή της στο β’ γκρουπ αποτελεί η παρουσία της στα ημιτελικά του κυπέλλου, για τα οποία θα μάθει αντίπαλο την άλλη Πέμπτη (16/3). Μέσω των αδιάφορων (βαθμολογικά) αγώνων του πρωταθλήματος, οι γαλαζοκίτρινοι θα προσπαθήσουν να προετοιμαστούν για τους αγώνες κυπέλλου, έχοντας αδιαπραγμάτευτο στόχο την πρόκριση στον τελικό, ώστε να διεκδικήσουν το τρόπαιο και το ευρωπαϊκό εισιτήριο.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας gipedo.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.