ΑΕΚ και Άρης έδωσαν... χαρά στον ΑΠΟΕΛ, ανεπιθύμητος συμβιβασμός στην «Αρένα»

Δημοσιεύθηκε 4.3.2024

Η ισοπαλία ήταν ανεπιθύμητη για ΑΕΚ και Άρη στην «Αρένα» όμως αυτό το αποτέλεσμα σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Το 1-1 αφήνει… χαρά στον ΑΠΟΕΛ που είδε τη διαφορά από τη 2η θέση στην οποία είναι η «Ελαφρά Ταξιαρχία» να ανεβαίνει στους έξι (57) και από την 3η και την ΑΕΚ στους εφτά βαθμούς (56).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από πολύ νωρίς με γκολ του Τόνγκια (5΄), σε ένα ημίχρονο που ήταν εμφανώς ανώτεροι και περιόρισαν τις επιθετικές ορέξεις των φιλοξενουμένων που είχαν καλύτερα πατήματα στην επανάληψη. Βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Ουρόσεβιτς (70΄), όμως λίγο πιο πριν (61΄) ο Βανά Άλβες σταμάτησε το σουτ του Μιλίτσεβιτς από το ύψος του πέναλτι, σε μία φάση, που έπαιξε εν τέλει καθοριστικό ρόλο.

Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκολ της νίκης, χωρίς όμως να το επιτύχουν ενώ στο φινάλε είχαμε σύρραξη που διήρκησε κάποια λεπτά, με τους ψυχραιμότερους να επεμβαίνουν ώστε να ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

- Τέλος αγώνα

90+2' - Λίγο έξω το σουτ από τον Σουμάνσκι.

84΄- Με την ταχύτητα του ο Σάβο έγινε ο τελικός αποδέκτης και ξεχύθηκε προς την εστία του Πίριτς αλλά δεν βρήκε στόχο το σουτ.

76΄- Από το ύψος του πέναλτι ο Γκάμα αστοχεί με πλασέ σε πολύ ωραία σέντρα του Ντιουνκού.

71΄- Λάθος στο κέντρο για την ΑΕΚ, ο Μπένγκτσον έδωσε στον Γκομίς ο οποίος σούταρε αλλά ο Μιλίτσεβιτς έκανε καθοριστικό τάκλιν.

70΄- ΓΚΟΛ για τον Άρη: Ο Ουρόσεβιτς στο δεύτερο δοκάρι μετά από κόρνερ του Καζού, στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς και ισοφαρίζει για την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

63΄ - Πάνω από τα δοκάρια του Πίριτς το πλασέ του Μπένγκτσον, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια από την αριστερή πλευρά.

61΄ - O Βανά Άλβες σταματά το εξ επαφής σουτ από τον Μιλίτσεβιτς, που βρέθηκε στη φάση μετά από εκτέλεση φάουλ.

53΄ - Από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αστοχεί ο Γκομίς σε προσπάθεια με κεφαλιά.

49΄ - Καλή στιγμή για την ΑΕΚ με το σουτ του Σάντος, μπλόκαρε ο Βανά.

- Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

- Τέλος α΄ ημιχρόνου

38΄- Μακρινό σουτ από τον Σαβό, ο Πίριτς έπεσε στη δεξιά του πλευρά και σταμάτησε τον κίνδυνο.

35΄- Πολύ κακό τελείωμα από τον Σάντος σε καλή προϋπόθεση για την ομάδα της Λάρνακας.

19΄- Κάθετη του Γκομίς στην περιοχή, ο Σάβο προσπάθησε να μπει στην φάση όμως ο Ρομπέρζ κάλυψε την μπάλα και ο Πίριτς μάζεψε.

11΄ - Κάθετη μπαλιά του Ντίμερς στον Σάντος, ο οποίος πλάσαρε τον Βανά Άλβες ο οποίος τοποθέτησε σωστά το σώμα του και απέτρεψε παραβίαση της εστίας του.

5΄ - ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ: Σέντρα του Ντιουνκού από δεξιά, ο Σάντος σε πρώτο χρόνο δεν βρήκε καλά την μπάλα και ο Τόνγκια με προβολή έβαλε σε θέση οδηγού τους κιτρινοπράσινους.

- Ξεκίνησε ο αγώνας στην «Αρένα»

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Ρομπέρζ, Γκαρθία, Μιλίτσεβιτς, Λέδες, Τόνγκια (84΄ Τρισκόφσκι), Πονς (84΄ Μάμας), Ντίμερς (73΄ Γκάμα), Σάντος (73΄Φαράζ), Λόπες (76΄ Σολ).

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Καζού, Μουσούντα (46΄Μάτισικ) Ουρόσεβιτς, Γιαγκό, Νίκολιτς (89΄ Σουμάνσκι), Ζόκε, Σεμέδο (64΄ Σανέ), Μπένγκτσον, Σάβο, Γκομίς (81΄ Μπράουν).

ΣΚΟΡΕΡ: 5΄Τόνγκια / 70΄ Ουρόσεβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42΄ Γκαρθία / 30΄ Μουσούντα, 59΄ Καζού, 67΄ Μάτισικ, 78΄ Γιαγκό, 90+2΄ Σανέ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρέντερ Μικέλ

Α' Βοηθός Διαιτητής: Hummelgaard Lars

Β' Βοηθός Διαιτητής: Mastrup Jakob Lodal Lynge

4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος