Πέταξε ένα ημίχρονο και τη... μοναξιά η ΑΕΚ, νέο «μπλόκο» από Καρμιώτισσα!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 13.9.2020

Η κοιμισμένη ΑΕΚ του πρώτου ημιχρόνου ξύπνησε στην επανάληψη όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη κόντρα στην Καρμιώτισσα και το τελικό 0-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» στερεί από τους Λαρνακείς τη... μοναξιά της κορυφής.

Οι κιτρινοπράσινοι παρουσιάστηκαν χλομοί στο πρώτο μέρος κι έφτιαξαν την πρώτη τους τελική στο 41ο λεπτό, απέναντι στους Πολεμιδιώτες που ήταν πολύ καλά στημένοι αλλά δίχως να είναι κλεισμένοι στα καρέ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ανέβασε στροφές, έχασε αρκετές ευκαιρίες ειδικά προς το τέλος, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καϊρίνο, με την Καρμιώτισσα να έχει κι αυτή τις ευκαιρίες για τρίποντο, ειδικά με το δοκάρι του Καπαρτή (76').

Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για την ΑΕΚ που έφτασε τους επτά και ισοβαθμεί στην κορυφή με Ανόρθωση και Απόλλωνα, χάνοντας την ευκαιρία να μείνει μόνη πρώτη.

Απ' την άλλη, η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ που και σε τρίτο παιχνίδι απέναντι σε μεγάλο αντίπαλο παρουσιάστηκε πολύ καλή, έκανε δεύτερη έκπληξη (μετά την ισοπαλία με τον ΑΠΟΕΛ στην πρεμιέρα) και πήρε τον δεύτερο βαθμό της.

90' Μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς, πέφτει και μπλοκάρει ο Καϊρίνος.

88' Κεφαλιά του Τολμές, έξω.

87' Σουτ του Ακοράν, διώχνει σε κόρνερ ξανά ο Καϊρίνος.

86' Σουτ του Ρόμο, πάνω από τα δοκάρια.

86' Σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΚ με πλασέ του Χέιτλι και δύσκολη απόκρουση του Καϊρίνου!

81' Κεφαλιά του Μοϊσόφ, μαζεύει ο Καϊρίνος.

76' Φοβερή ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, μακρινό δυνατό σουτ του Καπαρτή στο δοκάρι!

74' Κίτρινη κάρτα στον Σπόλιαριτς.

65' Σουτ του Μ. Σασί, μαζεύει ο Τόνιο.

62' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Ακοράν στο τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καϊρίνο.

61' Νέα προσπάθεια του Ι. Σασί, ούτε το σουτ του βρίσκει στόχο.

60' Κεφαλιά του Ι. Σασί, άστοχη.

58' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με σουτ του Σπιρόφσκι εντός περιοχής, έφυγε μόλις έξω!

48' Εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου, έξω.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

41' Πρώτη τελική προσπάθεια, το σουτ του Άμπραχαμ κοντράρει κι ακολούθως ο Τρουγιόλς αστοχεί.

-Η ΑΕΚ παρουσιάζεται πολύ «χλομή» και δεν έχει φτιάξει την παραμικρή ευκαιρία.

-Χωρίς φάσεις ο αγώνας στην Πάφο.

21' Κίτρινη στον Χρίστου.

-Παρότι δεν έφτιαξε ακόμη κάποια φάση η Καρμιώτισσα παίζει ανοιχτό ποδόσφαιρο και προσπαθεί να απειλήσει.

13' Επικίνδυνο γύρισμα του Τολμές, πρόλαβε κι έδιωξε ο Χριστοφή προ του Γκαρσία.

1' Ο Χατζηβασίλης στέλνει την μπάλα στα δίχτυα όμως δεν υπάρχει γκολ καθώς ο Ο. Σασί υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Καϊρίνος, Χριστοφή, Μπαράνοφ, Οικονόμου, Μαλεκκίδης, Χρίστου (66' Νεοφύτου), Ρέινολντς, Ο. Σάσι (92' Παχίπης),  Ι. Σάσι,  Χατζηβασίλης (75' Καπαρτής), Ρόμο

ΑΕΚ: Τόνιο, Φερνάντεθ, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Γκαρσία (83' Ναράνχο), Σπιρόφσκι (69' Χέιτλι), Άμπραχαμ, Σπόλιαριτς, Ακοράν, Φλοριάν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χρίστου (21') / Σπόλιαριτς (74')

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Φελλάς

Aνόρθωση: Να αποδείξει πως δεν ήταν «πυροτέχνημα»

Τι θα κάνει ο Όλτρα;

Αθλητικός δικαστής: Πρόστιμο για κρασί και αποκλεισμός παίκτη για το «γελοίε» στον ρεφ