Άξιζε κάτι καλύτερο η Νέα Σαλαμίνα...

Amir Δημοσιεύθηκε 28.2.2020
Η Νέα Σαλαμίνα μπορούσε με λίγη προσοχή να είχε αποκλείσει την Ανόρθωση

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που έγινε και στους δύο προημιτελικούς, η Νέα Σαλαμίνα δεν κατόρθωσε να κάνει την υπέρβαση και να προκριθεί στους ημιτελικούς του κυπέλλου, χάνοντας με συνολικό σκορ 3-1 από την Ανόρθωση. Προφανώς και η διαφορά δυναμικότητας δεν ήταν της τάξεως των δύο τερμάτων ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το πρώτο παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» (1-1) να αποτελεί πλέον απλώς μια γλυκιά ανάμνηση της εβδομάδας που ακολούθησε μέχρι τον επαναληπτικό του «Αμμόχωστος». Εκεί όπου για τους ερυθρόλευκους χάθηκαν τα πάντα, αφού οι συγκυρίες πήγαν σχεδόν όλες εναντίον τους. Γρήγορο γκολ για την Ανόρθωση, χαμένες ευκαιρίες για την ισοφάριση, τόσο στο πρώτο ημίχρονο όσο και στην επανάληψη, με το 0-2 να έρχεται προς το τέλος και να διαλύει οριστικά τα όποια όνειρα για συμμετοχή στην τετράδα.

Σε γενικές γραμμές, η πορεία των ερυθρολεύκων μέχρι τα προημιτελικά κρίνεται ως θετική, ενώ στην προσφυγική ομάδα κρατούν και την τεράστια προσπάθεια που καταβλήθηκε μέχρι το τελευταίο λεπτό του επαναληπτικού με την «Κυρία» και φυσικά την εμφάνιση στο πρώτο παιχνίδι. Εκεί ίσως να χάθηκε σε μεγάλο βαθμό τελικά αυτό το εισιτήριο, αφού η Νέα Σαλαμίνα είχε προηγηθεί στο σκορ, και με πιο σωστές αποφάσεις των επιθετικών της, ίσως να μπορούσε να έφευγε και με μια ακόμα μεγαλύτερη νίκη. Αντί αυτού, ισοφαρίστηκε στο 84ο λεπτό και αυτό το τέρμα, όπως φάνηκε, μέτρησε στο συνολικό «ταμείο» των διπλών αγώνων. Γιατί αλλιώς πας σε έναν επαναληπτικό όταν έχεις να διαχειριστείς μια νίκη και πολύ διαφορετικά όταν το σκορ του πρώτου αγώνα είναι ισόπαλο.

Σε κάθε περίπτωση, το κύπελλο αποτελεί παρελθόν και η ομάδα επικεντρώθηκε από την επόμενη κιόλας μέρα στον πολύ σημαντικό αυριανό αγώνα με τον Απόλλωνα στο Τσίρειο για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος. Πρόκειται για ένα παιχνίδι κομβικής σημασίας, αφού οι ερυθρόλευκοι χρειάζονται επειγόντως τρίποντο. Την ίδια στιγμή θα ελπίζουν σε ήττα της ΑΕΛ από τον Εθνικό στο Τσίρειο και ήττα της Πάφου από τη Δόξα στο Μακάρειο. Το σενάριο θεωρείται απομακρυσμένο και... επιστημονικό, όμως το αυξημένο κίνητρο, τόσο του Εθνικού όσο και της Δόξας, δίνει ελπίδα στους Αμμοχωστιανούς. Κίνητρο έχει φυσικά και ο Απόλλωνας, άρα σε καμία περίπτωση δεν θα είναι εύκολο να κάνει πρώτα τη δική τους δουλειά η ομάδα του Πουρσαϊτίδη και μετά να δει και τι θα γίνεται σε Μακάρειο και Τσίρειο.