Δεν χαρίστηκε η ΕΝΠ, «χαστούκισε» την ΑΕΛ

Δημοσιεύθηκε 4.9.2022

Ο Ρουσιάς είχε τη λύση, στην ΑΕΛ… συναγερμός. Η ΕΝΠ επικράτησε 1-0 των γαλαζοκιτρίνων στο Τσίρειο στάδιο για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος, καταγράφοντας το πρώτο της τρίποντο στη τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Από την άλλη, η ομάδα της Λεμεσού γνώρισε τη δεύτερη της ήττα καθώς χρειάζεται να βελτιώσει πολλά ενόψει της συνέχειας. Σε σχέση με το προηγούμενο ματς κόντρα στον Άρη, η ομάδα του Σίλας ήταν καλύτερη όμως η δυστοκία και ο αντίπαλος κίπερ, της στέρησαν το γκολ. Όσον αφορά στην ομάδα του Σατσιά, με υπομονή και αμυντική πειθαρχία, απέδρασε με το τρίποντο.

Το ματς…

Το πρώτο μέρος ήταν μονόλογος για την ΑΕΛ που ναι μεν είχε την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά αδυνατούσε να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενουμένων. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των γαλαζοκιτρίνων σημειώθηκε στο 15’ μετά από κεφαλιά του Τσέποβιτς και εκπληκτική απόκρουση του Κόστιτς.

Στο δεύτερο μέρος, το θέαμα ήταν σαφώς καλύτερο καθώς οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοση τους. Κάπου εκεί, έκαναν την εμφάνιση τους και οι δύο τερματοφύλακες. Στο 50’ ο Κοντινέλα βρέθηκε απέναντι από τον Κόστιτς, με τον κίπερ της ΕΝΠ να εξουδετερώνει το πλασέ με τα πόδια. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπέκερ έσωσε την ΑΕΛ από το γκολ όταν απέκρουσε προβολή του ανενόχλητου Λαμί. Στο 66’, ο κίπερ των «βυσσινί» απέκρουσε ξανά εντυπωσιακά, αυτή τη φορά κοντινό δυνατό πλασέ του Μιραλάς.

Στο 73’ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο για τα δίχτυα. Ο Ρουσιάς μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση και νίκησε τον Μπέκερ για το 1-0. Η ΑΕΛ αν και προσπάθησε να απαντήσει ώστε να πάρει το βαθμολογικό όφελος, δεν τα κατάφερε. Στο 90’+7 η ΑΕΛ ζήτησε πέναλτι για ανατροπή εντός περιοχής, όμως μετά από έλεγχο στο VAR δεν διαπιστώθηκε παράταση.

Η εξέλιξη του αγώνα…

90'+9 Τέλος του αγώνα.

90'+7 Ζητά πέναλτι η ΑΕΛ για φάουλ του Σις από αμυντικό της ΕΝΠ. Δεν υπάρχει παράβαση σύμφωνα με το VAR και τον διαιτητή.

90'+3 Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Πλασέ του ανενόχλητου Αντρέου, ψηλά έξω η μπάλα.

90' Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

73' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΠ! Πλασέ του Ρουσιά από πλάγια θέση εντός περιοχής και στα δίχτυα η μπάλα!

66' Τεράστια επέμβαση σε δυνατό πλασέ του Μιραλάς από τον Κόστιτς.

65' Ανέβασε την απόδοση της η ΕΝΠ στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να πλησιάσει την εστία των γαλαζοκιτρίνων.

54' Κεφαλιά του Ντα Σίλβα, μόλις πάνω από την εστία της ΑΕΛ η μπάλα.

53' Απαντά στη προηγούμενη φάση της ΑΕΛ η ΕΝΠ. Προβολή του ανενόχλητου Λαμί, και ο Μπέκερ απέκρουσε σε κόρνερ.

50' Τεράστια φάση για την ΑΕΛ. Τετ-α-τετ ο Κοντινέλα, απέκρουσε με τα πόδια ο Κόστιτς.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+1 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

40' Προβολή του Τσέποβιτς, στα σώματα η μπάλα. Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ.

33' Μονόλογος για την ΑΕΛ το παιχνίδι που δημιουργεί μόνο προϋποθέσεις.

25' Κεφαλιά του Τσέποβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, λίγο έξω η μπάλα.

20' Σουτ στην κίνηση από τον Μέιρα, ψηλά έξω η μπάλα.

15' Tεράστια φάση για την ΑΕΛ. Κεφαλιά του Τσέποβιτς, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κόστιτς.

9' Σουτ του Κάσας, στα χέρια του Κόστιτς η μπάλα.

8' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, ισοζυγισμένο το ματς χωρίς ευκαιρίες.

1' Έναρξη του αγώνα.

ΑΕΛ (Χόρχε Σίλας): Μπέκερ, Τεϊσέιρα, Μπάστο, Κάσα (69' Αντρέου), Ζντρασκόφσκι (46' Παπαφώτης), Παντελή (69' Φρατζής), Τσιμπόλα, Ντα Σίλβα, Κοντινέλα (61' Σις), Μιραλάς, Τσέποβιτς (61' Μπεραχίνο).

ΕΝΠ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Κοτσώνης, Χριστοφή, Eχμάν, Σίλβα, Κωνσταντίνου (86' Κολωνιάς), Κατσιάρης (70' Μαυρουδής), Βούκσεβιτς, Μέιρα (70' Λουσέρο), Λαμί (62' Βουτσένοβιτς), Ρουσιάς (85' Μιχαΐλοβιτς).

Σκόρερ: - / 73' Ρουσιάς

Κίτρινες: 11' Κοντινέλα, 42' Ζντρασκόφσκι, 49' Τσιμπόλα, 82' Μιραλάς / 12' Μέιρα, 14' Βούκσεβιτς, 55' Χριστοφή, 79' Μαυρουδής

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης

Α' Βοηθός: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός: Κοντεμενιώτης Γιώργος