Ένα ήταν αρκετό για να ξεκινήσει θετικά ο Απόλλωνας

Δημοσιεύθηκε 30.8.2022

Mε το δεξί ξεκίνησε την προσπάθειά του για υπεράσπιση των κεκτημένων ο πρωταθλητής Απόλλωνας κερδίζοντας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος την Ένωση με 1-0 στο Τσίρειο.

Οι γαλάζιοι δεν έθελξαν με την απόδοσή τους, όμως και από την άλλη κινδύνεψαν ελάχιστα από τους βυσσινί.

Πρώτη δίχτυα βρήκε η ομάδα του Παραλιμνίου στο 21’ με τον Ρουσιά να νικάει τον Δημητρίου, όμως μετά από έλεγχο του VAR (Ροβέρτος Κώστα) ειδοποιήθηκε ο διαιτητής Ανδρέας Αργυρού και -χωρίς να πάει να ελέγξει τη φάση – ακύρωσε το τέρμα, δείχνοντας ότι η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Κύπριου επιθετικού.

Με την επανέναρξη του παιχνιδιού είχαμε πανηγύρια από την πλευρά του Απόλλωνα, αφού μετά από σέντρα του Καμπράλ στο 24΄ ο Χέντι με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να έρθει το 1-0.

Το γκολ αυτό έμελλε να είναι και το μοναδικό της αναμέτρησης. Οι γαλάζιοι δεν είχαν ευκαιρίες, κρατούσαν όμως τη μπάλα και έλεγξαν την εξέλιξη της αναμέτρησης, απέναντι στην Ένωση που ανέβηκε περισσότερο από το πρώτο ημίχρονο, αλλά οι δύο φάσεις που έφτιαξε ήταν ακίνδυνες.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

85' - Σουτ του Μπα, σταματά σε αμυντικό

55' - Ο Λαμί μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ στη γωνιά της εστίας του Δημητρίου ο οποίος έπεσε και μάζεψε τη μπάλα

48' - Kεφαλιά από τον Ντα Σίλβα, ελέγχει ο Δημητρίου που βλέπει τη μπάλα να φεύγει έξω

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

-Στο 70%-30% η κατοχή της μπάλας υπέρ της ομάδας της Λεμεσού

-Tέσσερις τελικές με τρεις στο στόχο για τον Απόλλωνα. Καμία για την Ένωση

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

36' - Ο Πίττας έκανε το σουτ, έξω από την περιοχή, στα χέρια του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων η μπάλα

30' - Στα χέρια του Κόστιτς η προσπάθεια του Βα

24' - ΓΚΟΛ. 1-0. Σέντρα από τον Καμπράλ, ο Χέντι κατέβασε τη μπάλα και με απευθείας σουτ άνοιξε το σκορ

21' - ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόπηκε από τον Ρομπέρζ με τη μπάλα να φτάνει στον Ρουσιά που με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μετά από υπόδειξη του VAR ακυρώθηκε για χέρι του σκόρερ

14' - Διαμαρτυρίες στον Απόλλωνα για πέναλτι, για ανατροπή του Βα από τον Χριστοφή. Συνεχίζεται ο αγώνας

3' - Ψηλά έξω το σουτ του Κολ

1' - Έναρξη του αγώνα

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Καμπράλ, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Ονγκεντά (46' Xάμπος), Κολ (64' Αλεσάμι), Σαχάρ (46' Ντιγκινί), Πίττας, Βα (87' Πινακάς), Χέντι (65' Μπα)

ENΩΣΗ: Κόστιτς, Κοτσώνης, Ντρέσκα, Χριστοφή, Σίλβα, Βούκσεβιτς (58' Mαυρουδής), Κατσιάρης (58' Λουσέρο), Μέιρα (58' Βουξένοβιτς), Λαμί, Κωνσταντίνου (78' Γαβριήλ), Ρουσιάς (82' Μιχαΐλοβιτς)

ΣΚΟΡΕΡ: 24' Xέντι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90+1' Καμπράλ / 2' Ρουσιάς, 66' Χριστοφή, 84' Κοτσώνης

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος

4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος