Της πήρε τον αέρα και της… έκλεισε το σπίτι!

Δημοσιεύθηκε 23.10.2023

Το μεγαλύτερο διπλό της και μία από τις σπουδαιότερες μέχρι τώρα νίκες της στο πρωτάθλημα πήρε η Ομόνοια η οποία επικράτησε με 2-0 της Πάφου στο «Στέλιος Κυριακίδης», στον αγώνα με τον οποίον έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής.

Χάρη στα γρήγορα γκολ των Μπέζους στο 11’ (πέναλτι) και Σεμέδο στο 16’ (σκόραρε κόντρα στην πρώην του ομάδα και δεν πανηγύρισε) το τριφύλλι επέστρεψε στα τρίποντα μετά την γκέλα με την ΑΕΖ και πήρε την τέταρτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Με αυτόν τον τρόπο η Ομόνοια διατήρησε το αήττητό της και παράλληλα… έσπασε το εντός έδρας αήττητο της Πάφου, της οποίας τον αέρα πήρε για το καλά, καθώς έφτασε τις τρεις σερί νίκες απέναντί της και τα έξι ματς χωρίς ήττα.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έφτασε τους 16 βαθμούς προσπερνώντας (κατά δύο) την αντίπαλό της κι ανέβηκε πέμπτη, στο -2 από την κορυφή και στο -1 από τη δεύτερη θέση. Η Πάφος του Καρσέδο, η οποία έμεινε χωρίς τρίποντο για δεύτερο σερί ματς και δέχθηκε τη δεύτερη της ήττα στη σεζόν, έμεινε στους 14 βαθμούς κι υποχώρησε στην έκτη θέση.

Πιθανότατα ούτε οι πιο αισιόδοξοι φίλοι της Ομόνοιας να μην περίμεναν τέτοιο ξεκίνημα από την ομάδα τους. Αφότου στο 4’ το τριφύλλι είχε την πρώτη φάση με τον Κακουλλή, άνοιξε το σκορ στο 11’ με το πέναλτι του Μπέζους μετά από χέρι του Ναμ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε τα γκολ του με τον Σεμέδο έπειτα από κάθετη του Κακουλλή. Χρειάστηκε να έρθει το 23ο λεπτό για να απειλήσει για πρώτη φορά η Πάφος με τον Μάνγκα (σε φάση που δεν κατέγραψε πάντως τελική) ενώ η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στο 40’ με κοντινή προβολή του Τάνκοβιτς που βρήκε σε ετοιμότητα τον Φαμπιάνο, ο οποίος απέκρουσε και το καλό σουτ του Μπότσκαϊ στο 45’.

Η Πάφος έψαχνε το γκολ με το οποίο θα έμπαινε ξανά στη διεκδίκηση κέρδους όμως πέραν από δυο-τρεις κεφαλιές που δεν βρήκαν στόχο, δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Φαμπιάνο, με την Ομόνοια από την άλλη επίσης να μην έχει φάσεις, αλλά να διαχειρίζεται σωστά το προβάδισμά της. Η πρώτη πραγματικά καλή ευκαιρία της Πάφου ήρθε στο 84’ με το σουτ του Τουμάσι που έφυγε μόλις έξω, ενώ στο 90’ το σουτ του Μπρούνο κόντραρε κι αυτό του Ρους κατέληξε στον Φαμπιάνο.

93' Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Λοΐζου αντικαθιστά τον Σεμέδο.

92' Σουτ του Ικόκο, πάνω από τα δοκάρια.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90' Σουτ του Μπρούνο, κόντραρε, νέο σουτ του Ρους, έπεσε και μάζεψε ο Φαμπιάνο.

86' Σουτ του Σεμέδο, λίγο έξω.

84' Καλό σουτ του Τουμάσι, ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

82' Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Φράνσον στη θέση του Μπέζους.

81' Αλλαγές για την Πάφο, Τουμάσι και Ταβάρες αντί Τάνκοβιτς και Μπότσκαϊ.

79' Σουτ του Μπρούνο, έβαλε την κόντρα ο Παναγιώτου.

76' Κίτρινη κάρτα στον Φαμπιάνο.

75' Κεφαλιά του Κβίντα, πάνω από τα δοκάρια.

73' Κίτρινη κάρτα στον Πελάτζιο.

66' Απειλεί η Πάφος με γύρισμα του Ζάιρο, ο Παναγιώτου σωτήρια πρόλαβε τον Νταβό κι έδιωξε σε κόρνερ.

64' Αλλαγές για την Πάφο, Πελάτζιο αντί Ναμ και Νταβό αντί Μάνγκα.

63' Αλλαγές για την Ομόνοια, ο Αλιούμ στη θέση του Σίμιτς και ο Ανσαριφάρντ αντί Κακουλλή.

55' Κεφαλιά του Ζάιρο, έξω.

53' Μακρινό σουτ του Μπότσκαϊ, έξω.

49' Ο Σίμιτς συνέκλινε και πήγε για το σουτ, κόντραρε.

46' Αλλαγή για την Πάφο, Μπρούνο αντί Βαλακάρι.

45' Δεύτερη καλή φάση για την Πάφο με ωραίο σουτ του Μπότσκαϊ, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

42' Κίτρινη κάρτα στον Μπέζους.

40' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με κοντινή προβολή του Τάνκοβιτς μετά από γύρισμα του Μάνγκα, πάνω στον Φαμπιάνο.

34' Κίτρινη κάρτα στον Καρσέδο, για διαμαρτυρίες.

28' Επικίνδυνη μπαλιά του Μάνγκα, δεν μπόρεσε κάποιος συμπαίχτης του να μπει στην πορεία της μπάλας.

-Προσπαθεί να ασκήσει πίεση η Πάφος για να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι.

24' Σουτ του Κακουλλή, πολύ άστοχο.

23' Πρώτη απειλή από πλευράς Πάφου με επικίνδυνο γύρισμα του Μάνγκα, έπεσε και μάζεψε ο Φαμπιάνο.

-Από νωρίς παίρνει σοβαρό προβάδισμα η Ομόνοια και βάζει την Πάφο... στα σχοινιά.

16' ΓΚΟΛ, 2-0 η Ομόνοια με τον Σεμέδο! Έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά από κάθετη του Κακουλλή και πλάσαρε εύστοχα τον Ίβουσιτς σκοράροντας κόντρα στην πρώην του ομάδα.

11' ΓΚΟΛ, 1-0 η Ομόνοια με εκτέλεση πέναλτι του Μπέζους!

10' Πέναλτι για την Ομόνοια για χέρι του Ναμ. Σωστή υπόδειξη.

4' Για την Ομόνοια η πρώτη φάση με σουτ του Κακουλλή, μαζεύει ο Ίβουσιτς.

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Ικόκο, Ρους, Κβίντα, Μπότσκαϊ (81' Ταβάρες), Ναμ (64' Πελάτζιο), Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (46' Μπρούνο), Μάνγκα (64' Νταβό), Τάνκοβιτς (81' Τουμάσι), Ζάιρο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Παναγιώτου, Κουλιμπαλί, Λέτσιακς, Μπασιρού, Κούσουλος, Μπέζους (82' Φράνσον), Σεμέδο (93' Λοΐζου), Σίμιτς (63' Αλιούμ), Κακουλλής (64' Ανσαριφάρντ).

ΣΚΟΡΕΡ: - / 11' πεν. Μπέζους, 16' Σεμέδο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34' Καρσέδο (προπονητής), 73' Πελάτζιο / 42' Μπέζους, 76' Φαμπιάνο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Putros Sandi (Δανία)

Α' Βοηθός Διαιτητής: Hummelgaard Lars

Β' Βοηθός Διαιτητής: Kronlykke Ole

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας