Με ανατροπή η Πάφος έκανε το 2/2, σπάζοντας το αήττητο της ΑΕΛ

Δημοσιεύθηκε 2.9.2023

Συνέχεια στο δικό της αήττητο έδωσε η Πάφος, σταματώντας παράλληλα το σερί της ΑΕΛ, κερδίζοντας με ανατροπή 3-1 την ομάδα της Λεμεσού στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι δυο ομάδες πραγματοποιήσαν ένα όμορφο παιχνίδι, με την παφιακή ομάδα να φανερώνει περισσότερες αντοχές και ανατρέποντας το σκορ, έκανε το δύο στα δύο (μετά τη νίκη στην πρεμιέρα απέναντι στην Καρμιώτισσα με 3-0).

Η ΑΕΛ, που προερχόταν από δύο συνεχόμενα τρίποντα κόντρα σε Δόξα και ΑΕΖ, πέτυχε γκολ στο 11’ με τον Χέντι, όμως σωστά ακυρώθηκε αφού ο Τσούκας από τον οποίο ξεκίνησε η φάση, ήταν σε θέση οφσάιντ.

Εν τέλει οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 35’ όταν μετά από παρέμβαση του VAR δόθηκε πέναλτι για το μαρκάρισμα του Κβίντα στον Σωτηρίου, με τον Χέντι να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Ίβουσιτς έκοψε την εκτέλεση και στην επαναφορά ο Νιγηριανός την έστειλε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος κυριάρχησε με την ΑΕΛ να σβήνει εντελώς τις μηχανές. Στο 51’ ο Μποτσκάι μετά από ωραία πέρασμα του Ζάιρο – έπειτα από κάθετη πάσα του Κβίντα – με δυνατό σουτ έφερε τον αγώνα στα ίσα.

Ακολούθως στο 72’, ο Μάνγκα πέρασε όμορφα στον Ζάιρο που ξεπέρασε τον Φιλίποβιτς και με σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ την Πάφο.

Η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και στο 90’ η Πάφος πέτυχε κι άλλο γκολ, όταν μετά από κόρνερ ο Ναμ με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του Ολιβέιρα για να γίνει το τελικό 3-1, που μέτρησε μετά από υπόδειξη του VAR.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

90' - ΓΚΟΛ. 3-1. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφθασε στον Ναμ που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Θεουλή ακύρωσε το γκολ, όμως με επέμβαση του VAR και αφού το είδε ο διαιτητής το τέρμα μέτρησε κανονικά

72' - ΓΚΟΛ. 2-1. Ο Μάνγκα πέρασε όμορφα στον Ζάιρο που ξεπέρασε τον Φιλίποβιτς και με σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ την Πάφο

59'- O Mπρούνο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ με τη μπάλα να πηγαίνει στα χέρια του Ολιβέιρα

51' - ΓΚΟΛ. 1-1. Ο Μποτσκάι εκμεταλλεύτηκε ωραία το υπέροχο πέρασμα του Ζάιρο και με δυνατό σουτ έφερε τον αγώνα στα ίσα

48' - Μετά από σέντρα του Μάνγκα, αδράνεια από τον Τσούκα και ο Ζάιρο έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ πάνω από τον Ολιβέιρα, έξω η μπάλα

Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο

Tέλος του αγώνα

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο

42' - Ο Χέντι έδωσε στον Μόρσεϊ, ο οποίος έκανε το σουτ με τον Ίβουσιτς να διώχνει σε κόρνερ

35' - ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Ίβουσιτς έκοψε την εκτέλεση πέναλτι του Χέντι, ο οποίος όμως στην επαναφορά πήρε ξανά τη μπάλα και την έσπρωξε στα δίχτυα

34' - Μετά από υπόδειξη του VAR κι αφού το είδε ο διαιτητής, δίνεται πέναλτι στην ΑΕΛ για το μαρκάρισμα του Κβίντα στον Σωτηρίου

22' - Ο Ολιβέιρα μπλοκάρει το σουτ του Μάνγκα, ο οποίος έκανε ωραία ενέργεια από την δεξιά πλευρά

13' - Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντάγκομιρ, δεν ανησύχησε ο Ολιβέιρα που έπεσε και μάζεψε τη μπάλα

11' - ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ο Τσούκας πέρασε στον Ανδρέου, αυτός στον Χέντι που με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ακυρώθηκε (σωστά) αφού ο Τσούκας ήταν σε θέση οφσάιντ όταν πήρε τη μπάλα

7'- Ο Μπρούνο έκανε γύρισμα στην περιοχή, ο Ολιβέιρα προ του Μάνγκα έπεσε κι ανέκοψε την πορεία της μπάλας

7' - Πρώτη τελική για την ΑΕΛ, όμως ακίνδυνη η κεφαλιά του Ανδρέου

1' - Έναρξη της αναμέτρησης

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Ικόκο (90+4' Δημητρίου), Κβίντα, Ρους, Μποτσκάι, Ναμ, Ντράγκομιρ (90+4' Νταβό), Βαλακάρι (77' Τάνκοβιτς), Μάνγκα (77' Πελάτζιο), Μπρούνο, Ζάιρο (84'Αμπντουσαλάμοφ)

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Τσούκα, Φιλίποβιτς, Σωτηρίου, Mορέιρα (45+1' Τζάλμα), Μεντόγεβιτς, Μαρς, Ανδρέου (46' Τσέρνιχ, (70' Μεντόζα), Μόρσεϊ, Σρνιτς (78' Mπεραχίνο), Χέντι (69' Mακρής)

ΣΚΟΡΕΡ: 51' Μποτσκάι, 72' Ζάιρο, 90' Ναμ /35' Χέντι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 24' Μποτσκάι, 34' Κβίντα, 58' Μπρούνο /42' Μόρσεϊ, 49' Τσούκα, 61' Μαρς, 90+6' Φιλίποβιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρυσοβαλάντης Θεουλή

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Χρίστου Κωνσταντίνος