Έκανε «σεφτέ» με τεσσάρα η Πάφος του Μπεργκ

Δημοσιεύθηκε 2.9.2022

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει η Πάφος η οποία επικράτησε με 4-0 της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης» για τη 2η αγωνιστική.

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ ήταν ανώτερη από τους φιλοξενούμενους και πήρε δίκαια το τρίποντο χάρη σε δύο γκολ από την άσπρη βούλα στο πρώτο ημίχρονο από Βαλακάρι (12') και Τάνκοβιτς (45+6') και δύο στην επανάληψη από τους Κανέ (55') και Σεμέδο (93').

Αξίζει να σημειωθεί πως το πέναλτι από το οποίο προήλθε το πρώτο γκολ υποδείχθηκε χάρη στο VAR καθώς η ανατροπή του Σεμέδο από τον Τζανακάκη «ξέφυγε» του Χατζηγεωργίου με τον ρεφ να διορθώνει το λάθος του μετά το on-field review έπειτα από παρέμβαση του Θεουλή.

Πέναλτι είχε και η Καρμιώτισσα με τον Ντούρις να χάνει στο 45+1' μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει λίγο πριν το 2-0, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ η Πάφος είχε ακυρωθέν γκολ στο 19', με τον Ζάιρο που έδωσε τον ασίστ στον Τάνκοβιτς να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

Στους τέσσερις βαθμούς ανέβηκε η Πάφος, η οποία στην πρεμιέρα πήρε εκτός έδρας ισοπαλία από τον ΑΠΟΕΛ, στους μηδέν έμεινε η Καρμιώτισσα που δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα μετά από εκείνην από τη Νέα Σαλαμίνα.

93' ΓΚΟΛ, 4-0 η Πάφος με τον Σεμέδο.

91' Αλλαγές για την Πάφο, Δημητρίου αντί Κανέ και Αλ Γκαντιουί αντί Βαλακάρι.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

86' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, Χατζηβασίλης αντί Ντούρις.

80' Ευκαιρία για την Πάφο με Σεμέδο, έξω το σουτ του.

78' Αλλαγή για την Πάφο, Χέσταντ αντί Ζάιρο.

73' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Κουλιμπαλί στη θέση του Ντούμπια.

72' Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με κεφαλιά του Ζάιρο μετά από σέντρα του Ζουνίνιο, μαζεύει ο πορτιέρο της Καρμιώτισσας.

70' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Ζάιρο από πλάγια θέση κι έχοντας περάσει τον Κνόμπλοχ να πλασάρει με κενή εστία βρίσκοντας την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

67' Αλλαγή για την Πάφο, ο Χότσκο στη θέση του Ικοκό.

62' Κίτρινη κάρτα στον Ντράγκομιρ.

60' Μετράει κανονικά το γκολ της Πάφου... μετά από πεντάλεπτο έλεγχο.

58' Αλλαγές για την Καρμιώτισσα, Ζελάγια αντί Χουσμπάουερ και Ελ Αλούτσι αντί Καλτσά.

-Ελέγχεται η φάση από το VAR για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

55' ΓΚΟΛ, 3-0 η Πάφος με πλασέ του Κανέ μέσα από την περιοχή.

51' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τους Ζάιρο και Ντράγκομιρ να μην μπορούν να νικήσουν τον Κνόμπλοχ.

46' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, Γκραντινάρου αντί Τζανακάκη.

45+6' ΓΚΟΛ, 2-0 η Πάφος με εκτέλεση πέναλτι του Τάνκοβιτς.

45+3' Πέναλτι για την Πάφο, για ανατροπή του Τζανακάκη από τον Σεμέδο - όπως και στο πρώτο.

45+2' Μεγάλη ευκαιρία και για την Πάφο με τον Βαλακάρι μετά από πάσα του Ικοκό να σουτάρει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κνόμπλοχ.

45+1' Χάνει το πέναλτι η Καρμιώτισσα, στο οριζόντιο δοκάρι η εκτέλεση του Ντούρις, ακολούθως η κεφαλιά του Μαλόνε έφυγε μόλις πάνω από τα δοκάρια.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

45' Πέναλτι για την Καρμιώτισσα για χέρι του Βαλακάρι.

42' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με εκτέλεση φάουλ του Ντράγκομιρ και σπουδαία απόκρουση του Κνόμπλοχ.

33' Κίτρινη κάρτα στον Καλτσά.

28' Κίτρινη κάρτα στον Μπεν Σαλάμ.

21' Κίτρινη κάρτα στον Ντούρις.

21' Ακυρώθηκε το δεύτερο γκολ της Πάφου καθώς ο Ζάιρο ήταν (ελάχιστα) εκτεθειμένος.

-Eξετάζεται το γκολ από το VAR για οφσάιντ στον Ζάιρο.

19' ΓΚΟΛ, 2-0 η Πάφος με τον Τάνκοβιτς. Ο Σουηδός σκόραρε με κεφαλιά μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ζάιρο.

12' ΓΚΟΛ, 1-0 η Πάφος με εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι.

11' Πέναλτι για την Πάφο, διορθώνει το λάθος του ο ρεφ.

10' Πάει στο on field review ο Χατζηγεωργίου μετά από παρέμβαση του VAR Θεουλή για να εξετάσει περίπτωση πέναλτι για την Πάφο για ανατροπή του Σεμέδο από τον Τζανακάκη.

ΠΑΦΟΣ (Χένινγκ Μπεργκ): Άντος, Ζουνίνιο, Κβίντα, Μπάιριτς, Ικοκό (67' Χότσκο), Ντράγκομιρ, Κανέ (91' Δημητρίου), Βαλακάρι (91' Αλ Γκαντιουί), Σεμέδο, Τάνκοβιτς, Ζάιρο (78' Χέσταντ).

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (Ντούσαν Ούχριν Τζούνιορ): Κνόμπλοχ, Τζανακάκης (46' Γκραντινάρι), Χούμποτσαν, Μεντιμόρετς, Μαλόνε, Σελούτστκα, Χουσμπάουερ (58' Ζελάγια), Μπεν Σαλάμ, Καλτσάς (58' Ελ Αλούτσι), Ντούμπια (73' Κουλιμπαλί), Ντούρις (86' Χατζηβασίλης)

ΣΚΟΡΕΡ: 12' Βαλακάρι (πεν.), 45+6' Τάνκοβιτς (πεν.), 55' Κανέ / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 62' Ντράγκομιρ / 21' Ντούρις, 28' Μπεν Σαλάμ, 33' Καλτσάς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος

4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης