Ο Σαμπάλα καλωσόρισε τους ΑΠΟΕΛίστες με… δώρο το -4!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 10.4.2022

Αγχώθηκε, το πήρε και βάζει… φωτιά στον Απόλλωνα! Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε 2-1 της Πάφου στο ΓΣΠ για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ, με γκολ του Σαμπάλα στο 90’+3 που χάρισε σπουδαίο τρίποντο στους γαλαζοκίτρινους.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα της πρωτεύουσας πλησίασε τη κορυφή και τον Απόλλωνα στο -4, καθώς οι κυανόλευκοι της Λεμεσού έχασαν δύο βαθμούς χθες στην «Αρένα». Από την άλλη, η Πάφος έχασε επίσης σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια της για έξοδο στην Ευρώπη.

Το ματς…

Στα αμυντικά της καθήκοντα περιορίστηκε η Πάφος στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, ενώ ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή και τα δοκάρια… εναντίον του. Η ομάδα της πρωτεύουσας απείλησε σε δύο στιγμές. Αρχικά στο 42’ ο Σατσιάς με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο 45’+1 ο Εντονγκαλά έπιασε το δυνατό σουτ και αφού η μπάλα ξέφυγε από τα χέρια του Ρούτκο, χτύπησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, με το… καλημέρα καταγράφηκε και τρίτο (!) δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Οκριασβίλι λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του 45λεπτου, έπιασε το φαλτσαριστό σουτ που σταμάτησε στο δοκάρι του Ρούτκο. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 66’ μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Εντονγκαλά. Ο Μάγκλιτσα έπιασε το πλασέ μετά τη σέντρα του Σόουζα, ο Ρούτκο απέκρουσε ασταθώς και ο επιθετικός των γαλαζοκιτρίνων πήρε το… ριμπάουντ και σκόραρε.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Πάφος κέρδισε χώρο στο ματς και τέσσερα λεπτά αργότερα σκόραρε μετά από τετ-α-τετ του Κοβάσεβιτς. Μετά από έλεγχο στο VAR, το γκολ ακυρώθηκε αφού ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος.

Οι γαλάζιοι στο 83’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Βαλακάρι ο οποίος με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Μιχαήλ και πάγωσε το ΓΣΠ. Η Πάφος, πίεζε όμως ο ΑΠΟΕΛ έφτασε πολύ κοντά στο νικητήριο γκολ, όταν ο Εφραίμ εντελώς ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω.

Η ομάδα της πρωτεύουσας είπε την τελευταία της λέξη στο 90’+3! Ο Σαμπάλα απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, σκόραρε το νικητήριο γκολ, βάζοντας… φωτιά στις κερκίδες!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90'+5 Τέλος του αγώνα.

90'+3 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ! Απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο ο Σαμπάλα και με εύστοχο πλασέ, νίκησε τον Ρούτκο!

90'+2 Νέο πλασέ του Εφραίμ, απέκρουσε ο Ρούτκο!

90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

87' Μόνος ο Εφραίμ από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω!

83' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΦΟ! Ο Βαλακάρι με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για ο 1-1.

80' Σουτ του Βαλακάρι, μόλις έξω η μπάλα. Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

78' Πλασέ του Βαλακάρι, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε έξω.

70' Ακυρώθηκε το γκολ της Πάφου καθώς ο Κοβάσεβιτς ήταν εκτεθειμένος.

69' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΦΟ! Τετ-α-τετ ο Κοβάσεβιτς με τον Μιχαήλ και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

66' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Σόουζα, ο Μάγκλιτσα πλάσαρε, ο Ρούτκο απέκρουσε ασταθώς και ο Εντονγκαλά εντελώς ανενόχλητος πήρε το... ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

63' Σέντρα-σουτ του Πέδρο, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Ρούτκο.

54' Σπουδαία φάση για την Πάφο. Κεφαλιά του Μπάιριτς, απέκρουσε με τα πόδια ο Μιχαήλ.

46' Φαλτσαριστό σουτ του Οκριασβίλι, στο δοκάρι η μπάλα!

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45'+1 Σουτ του Εντονγκαλά, η μπάλα ξέφυγε από τα χέρια του Ρούτκο, χτύπησε στο δοκάρι και τη μάζεψε ξανά.

44' Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

42' Τεράστια φάση για τον ΑΠΟΕΛ. Κεφαλιά του Σατσιά, στο δοκάρι η μπάλα.

36' 58%-42% η κατοχή της μπάλας.

28' Σέντρα του Εντονγκαλά στον Οκριασβίλι, το πλασέ του οποίου κατέληξε μόλις έξω. Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.

22' Αρκετά μαρκαρίσματα και διακοπές στο παιχνίδι. Μέτριος ο ρυθμός.

19' Κεφαλιά του Βινίσιους μετά από εκτέλεση κόρνερ, απέκρουσε εύκολα ο Ρούτκο.

17' Διαδοχικά λάθη από τον Παλάσιο στο παιχνίδι. Σε αυτή τη φάση, η μπάλα έφτασε στον Εντονγκαλά που σέντραρε αλλά ο Μπάιρτς έδιωξε τη σέντρα.

14' Άστοχη κεφαλιά από τον Μάγκλιτσα.

10' Συμπληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο χωρίς κάποια αξιόλογη φάση. Ισοζυγισμένο το ματς μέχρι στιγμής.

1' Έναρξη του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο, Καρώ (84' Εφραίμ), Βινίσιους, Σαμπάλα, Σόουζα, Σαρφό, Σατσιάς (Γεωργίου), Οκριασβίλι (77' Έσελινγκ), Εντονγκαλά (77' Θεοδωρου), Μάγκλιτσα.

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Τόμεσακ, Παλάσιος, Μπάιριτς, Ζ. Αουρέλιο, Ν. Αουρέλιο (51' Φουρ), Πάνιτς, Πάντσεον (77' Ντράγκομιρ), Σεμέδο (65' Κοβάσεβιτς), Ζάιρο (46' Βαλακάρι), Αλ Γκανταουί (65' Αμπντουσαλάμοφ).

Σκόρερ: 66' Εντονγκαλά, 90'+3 Σαμπάλα / 83' Βαλακάρι

Κίτρινες: 4' Οκριασβίλι, 81' Καρώ / 54' Πάντσεον, 60' Αλ Γκανταουί, 88' Βαλακάρι