Έβγαλε νοκ-άουτ τον Ολυμπιακό και θέλει Ευρώπη η Πάφος!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 15.1.2022

Σπουδαίο διπλό που την εδραιώνει στην εξάδα και της επιτρέπει να μείνει ολοζώντανη στη μάχη για ευρωπαϊκό εισιτήριο πήρε η Πάφος, η οποία επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο ΓΣΠ για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Κοβάσεβιτς (16') και Ζάιρο (53') σκόραραν τα γκολ για τους γαλάζιους, ενώ η ομάδα του Τακτακαλά είχε ισοφαρίσει προσωρινά (32') με τον Χαραλάμπους.

Η Πάφος παρέμεινε αήττητη για έβδομο σερί παιχνίδι και χάρη στην έκτη της νίκη στο πρωτάθλημα ανέβηκε στους 25 βαθμούς, ξεπέρασε Ομόνοια και Ανόρθωση κι ανέβηκε στην τέταρτη θέση, στο +1 από το τριφύλλι, στο +3 από την «Κυρία» (έχει δύο παιχνίδια λιγότερα) και στο +5 από τον ΑΠΟΕΛ (επίσης δύο ματς πιο λίγα). Παράλληλα, οι Παφίτες έβγαλαν... νοκ-άουτ τους μαυροπράσινους από τη μάχη της εξάδας καθώς με έξι αγωνιστικές να απομένουν, ο Ολυμπιακός, που μετρά πλέον έξι σερί ματς χωρίς νίκη, έμεινε στους 16 βαθμούς, στο -6 από την έκτη θέση και με τρεις ομάδες ενδιάμεσα να τους χωρίζουν από αυτήν.

Πολύ καλό ρυθμό, υπεροχή της Πάφου αλλά ένα γκολ για κάθε ομάδα είχαμε στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από ένα «γεμάτο» 15 λεπτο με έξι-επτά προσπάθειες από τις δύο ομάδες (οι πλείστες για τους φιλοξενούμενους), η ομάδα του Μίλανιτς άνοιξε το σκορ στο 16', με τον Κοβάσεβιτς να υποδέχεται την ωραία ασίστ του Ντάγκλας Αουρέλιο και με ψύχραιμο πλασέ να νικά τον Μολ για το 1-0. Η Πάφος συνέχισε να είναι καλύτερη, όμως στο 32' ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση, με πλασέ του Χαραλάμπους έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σάλι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους μαυροπράσινους να χάνουν δύο σπουδαίες ευκαιρίες (50' Κα, 52' Κονφέ) και να το... πληρώνουν, καθώς στο 53', έπειτα από τραγικό λάθος του Νάνι, ο Ζάιρο πέρασε τον Μολ και σκόραρε στην κενή εστία για το 2-1. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, οι 2-3 φάσεις που ακολούθησαν δεν ήταν αρκετές για να έχουμε νέο γκολ και η Πάφος έφυγε από τη Λευκωσία με ένα υπερπολύτιμο τρίποντο.

93' Κίτρινη κάρτα στον Ντράγκομιρ.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

86' Αλλαγή για την Πάφο, Ντράγκομιρ αντί Ζάιρο.

82' Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με κεφαλιά του Μποβέδα, έξω.

81' Αλλαγές για τον Ολυμπιακό, Μποβέδα αντί Κυριάκου και Πεχλιβάνης αντί Κα.

72' Καλή εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μολ.

70' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, Μανιάς αντί Νάνι.

70' Αλλαγές για την Πάφο, Αΐλτον αντί Τάλις και Χαμαντί αντί Ντ. Αουρέλιο.

67' Ακυρώνεται γκολ του Ζάιρο με υπόδειξη οφσάιντ.

65' Κίτρινη κάρτα στον Σαμπίνια.

62' Αλλαγές για την Πάφο, ο Χέσταντ στη θέση του Κοβάσεβιτς και ο Πάγιτς στη θέση του Ζοάο Αουρέλιο.

60' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, Γουίλσον αντί Χαραλάμπους.

56' Απειλεί ο Ολυμπιακός με σουτ του Νάνι, πάνω από τα δοκάρια.

56' Κίτρινη κάρτα στον Πάνιτς.

53' ΓΚΟΛ, 2-1 η Πάφος με τον Ζάιρο! Τραγικό λάθος του Νάνι που γύρισε την μπάλα στον Μολ, ο Ζάιρο έκλεψε, πέρασε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και σκόραρε στην κενή εστία!

52' Σπουδαία διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Κονφέ πλασάρει και ο Μπάιριτς διώχνει στη γραμμή, το νέο σουτ του Κονφέ δεν έφερε αποτέλεσμα!

50' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Κα σε τετ-α-τετ με τον Ρούτκο, τρομερή απόκρουση με το πόδι από τον πορτιέρο της Πάφου!

Δεύτερο ημίχρονο

45+1' Κίτρινη κάρτα στον Παλάσιος.

42' Σουτ του Ζάιρο, άστοχο.

37' Μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή ο Αουρέλιο, το πλασέ του από πλάγια θέση δεν βρήκε στόχο.

32' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός με τον Χαραλάμπους! Με πλασέ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σάλι.

29' Kίτρινη κάρτα στον Τάλις.

23' Ευκαιρία για την Πάφο να διπλασιάσει τα γκολ της, αυτή τη φορά ο Κοβάσεβιτς που μπήκε από αριστερά στην περιοχή σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

16' ΓΚΟΛ, 1-0 η Πάφος με τον Κοβάσεβιτς! Μετά από ωραία διαγώνια ασίστ του Ντάγκλας Αουρέλιο ο Κροάτης πλάσαρε έξοχα τον Μολ κι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

14' Ευκαιρία για την Πάφο με κεφαλιά του Ντάγκλας Αουρέλιο μετά από εκτέλεση κόρνερ, αποκρούει ο Μολ!

-Πολύ καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα, πάνω-κάτω η μπάλα και αρκετές τελικές προσπάθειες.

14' Σουτ του Ζάιρο, κόντραρε, κόρνερ.

13' Σουτ του Σάλι έξω από την περιοχή, δεν βρήκε στόχο.

8' Σουτ του Χότσκο, πολύ άστοχο.

6' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με σουτ του Χαραλάμπους από κοντά, μόλις έξω!

4' Δυνατό σουτ του Ζάιρο έξω από την περιοχή, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μολ.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Κυριάκου (81' Μποβέδα), Σαμπίνια, Ντιαγνιέ, Μανρίκε, Νάνι (70' Μανιάς), Κονφέ, Γκουστάβο, Χαραλάμπους (60' Γουίλσον), Σάλι, Κα (81' Πεχλιβάνης)

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Ζ. Αουρέλιο (62' Πάγιτς), Μπάιριτς, Παλάσιος, Τάλις (70' Αΐλτον), Πάνιτς, Χότσκο, Πάντσεον, Ζάιρο (86' Ντράγκομιρ), Ντ. Αουρέλιο (70' Χαμαντί), Κοβάσεβιτς (62' Χέσταντ)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 65' Σαμπίνια / 29' Τάλις, 45+1' Παλάσιος, 56' Πάνιτς, 93' Ντράγκομιρ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης