Τρίποντο ανάσα για τον Εθνικό στο ντεμπούτο Μπατία!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 11.12.2021

Και είναι ακόμα… ζωντανός! Τρίποντο ανάσα πήρε ο Εθνικός στο παιχνίδι με την ΠΑΕΕΚ, όπου επικράτησε 2-0 με γκολ των Ντόλεζαλ και Τολμές, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Άχνας παραμένει στην τελευταία θέση όμως έφτασε τους 8 βαθμούς, ενώ οι Κερυνιώτες έμειναν στους 11 και στην προτελευταία θέση και νιώθουν την… ανάσα του Εθνικού.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, αφού η ΠΑΕΕΚ δεν ευστόχησε στην τεράστια ευκαιρία του Ενόχ στο 18’ ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Χριστοδούλου και δεν κατάφερε να τον νικήσει, ο Εθνικός την τιμώρησε. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Αμπντουλάγιεφ γύρισε εξαιρετικά, έδωσε στον Ντόλεζαν ο οποίος με δυνατό πλασέ νίκησε τον Πρόσεκ στην κλειστή γωνία.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Κερύνειας είχε σημαντικές ευκαιρίες για το γκολ της ισοφάρισης, καθώς η αντίστοιχη της Άχνας έδωσε χώρο στην αντίπαλο, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα τόσο λόγω δυστοκίας όσο και της ετοιμότητας του Χριστοδούλου. Ο Τολμές όμως είπε την τελευταία του λέξη καθώς στο 88’ με δυνατό συρτό σουτ σφράγισε το τρίποντο και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90'+4 Τέλος του αγώνα.

90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

88' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ! Δυνατό συρτό σουτ από τον Τολμές και στα δίχτυα η μπάλα!

66' Σέντρα του Ενόχ, πρόλαβε ο Χριστοδούλου πριν σεντράρει ο Καπαρτής.

65' Καλύτερη η ΠΑΕΕΚ στο δεύτερο μέρος, έχει την κατοχή και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

54' Δοκάρι για την ΠΑΕΕΚ. Κεφαλιά από τον Μπάμπιτς, η μπάλα στο δοκάρι και έξω.

47' Δύο σουτ, ένα από κάθε ομάδα, απέκρουσαν οι δύο τερματοφύλακες.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

41' Κεφαλιά του Μπάμπιτς, απέκρουσε εύκολα ο Πρόσεκ.

26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ! Ο Αμπντουλάγιεφ γύρισε εξαιρετικά, έδωσε στον Ντόλεζαλ ο οποίος με εύστοχο δυνατό πλασέ, νίκησε τον Πρόσεκ.

18' Τεράστια φάση για την ΠΑΕΕΚ. Τετ-α-τετ ο Ενόχ, απέκρουσε ο Χριστοδούλου!

5' Ολοκληρώθηκε το πρώτο 5λεπτο χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, με τον Εθνικό να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο.

1' Έναρξη του αγώνα.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Δημητρίου, Έσελινγκ, Μασέντο, Κούρος, Νάντο (65΄Καπαρτής), Ντίας (83' Γιάνσεν), Σουμαόρο (45' Αριστοτέλους), Ενόχ, Χαραλάμπους (46' Ορ), Μπάμπιτς (80' Κωμοδίκης).

Εθνικός Άχνας (Νταβίντ Μπατία): Χριστοδούλου, Χολ, Ντόλεζαλ (71' Ζάκπα), Ταράσοβς, Καρασάουσκς (70' Κυπριανού), Φόλμπρεχτ, Xουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Πηλέας, Αράζ (56' Τολμές), Μ.Ηλία.

Σκόρερ: - / 26' Ντόλεζαλ, 88' Τολμές

Κίτρινες: 43' Ενόχ (3η), 43' Χαραλάμπους, 49' Νάντο, 82' Καπαρτής, 85΄Αριστοτέλους (3η) / 53' Γκόρουπετς, 64' Ταράσοβς (3η), 70' Καρασάουσκς