Ο Ακρίτας έγραψε ιστορία με την... πρώτη, σοκάροντας την Ομόνοια

Δημοσιεύθηκε 29.8.2022

Το πρώτο μπαμ στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ακρίτας, γράφοντας την πρώτη του ιστορική νίκη στην παρθενική του παρουσία στην πρώτη κατηγορία, κερδίζοντας στην πρεμιέρα της σεζόν την Ομόνοια, που έμεινε καρφωμένη στην ευρωπαϊκή της επιτυχία και παρουσιάστηκε κάκιστη στο στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης». Οι γηπεδούχοι άνοιξαν από το 6’ το σκορ και κατάφεραν να το κρατήσουν εύκολα απέναντι στους πράσινους που ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες.

Από νωρίς ο Ακρίτας

Οι γηπεδούχοι φρόντισαν από πολύ γρήγορα στον αγώνα να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα μεγάλα σαλόνια, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 6’. Ο Αμπντουραχίμι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λανγκ έδιωξε με τη μπάλα να πηγαίνει εκτός εκεί που βρισκόταν ο Άμπραχαμ, αυτός έκανε το σουτ που βρήκε στον Δημοσθένου για να πάει στα δίχτυα του Ουζόχου, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει, για να γίνει. Η ομάδα της Χλώρακας κατάφερε να κρατήσει με σχετική ευκολία το προβάδισμά της στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας μάλιστα περισσότερο τη μπάλα, ενώ με αντεπιθέσεις επιδίωκε να κάνει κι άλλη ζημιά στους πράσινους.

Νωθρή αντίδραση

Ο Γκάρι Πάρκερ, ο οποίος είχε την ευθύνη του κοουτσαρίσματος της Ομόνοιας ελέω της τιμωρίας που κουβαλάει από την περσινή χρονιά ο Νιλ Λένον, προσπάθησε με μαζεμένες αλλαγές να αλλάξει την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι πράσινοι ελάχιστα απείλησαν. Επιπλέον, ο Ακρίτας ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και μπορούσε να βρει ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα όμως τα τελειώματα ήταν πάνω στον Ουζόχο.

Οι δύο κόκκινες

Η προσπάθεια των πρασίνων έγινε ακόμη πιο δύσκολη, μιας και δύο παίκτες της πήραν πρόωρα το δρόμο για τα αποδυτήρια. Στο 78’ ο Κασάμα, που μπήκε με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου κάνοντας ντεμπούτο με την Ομόνοια, δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για χτύπημα στο πρόσωπο αντιπάλου, ενώ στο 90+1’ αποβλήθηκε απευθείας ο Παναγιώτου που ανέτρεψε τον Βαράντα που έφευγε μόνος προς την εστία των πρασίνων. Αρχικά ο διαιτητής Δημήτρης Κουμής έδωσε κίτρινη, όμως μετά τον έλεγχο από το VAR (Mάριος Χριστοφόρου), άλλαξε το χρώμα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του παιχνιδιού

90+3' - Σουτ του Ζαχαρίου, ελάχιστα έκω

90+2' - Σουτ του Βαράντα στα χέρια του Ουζόχο η μπάλα

90+1' - ΚΟΚΚΙΝΗ. Δεύτερη κόκκινη για την Ομόνοια, την δέχθηκε ο Παναγιώτου για ανατροπή του Βαράντα που έφευγε μόνος. Ο διαιτητής έδωσε κίτρινη και μετά από παρέμβαση του VAR έγινε κόκκινη.

81' - Διπλή ευκαιρία για τον Ακρίτα, ο Ουζόχο έσωσε στο σουτ του Αραούχο και στη συνέχεια σε αυτό που έκανε ο Βαράντα. Έπειτα από λίγο ήρθε και νέο σουτ από τον τελευταίο, επίσης, στα χέρια του Νιγηριανού

78' - ΚΟΚΚΙΝΗ. Ο Κασάμα με δεύτερη κίτρινη, για κίνηση στο πρόσωπο του αντιπάλου, αποβάλλεται

76' - Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Μάταβζ το σουτ η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω

60' - Πάνω από την εστία το σουτ που Πική, που δοκίμασε έξω από την περιοχή

53' - Μακρινή μπαλιά από τον Κασάμα, ο Λέτσιακς έκανε το γύρισμα στην καρδιά της περιοχής, ο Πάρκερ δεν μπόρεσε να κάνει σωστά το τελείωμα

51' - Ο Ζαχαρίου επιχείρησε σουτ, έξω από την περιοχή, πήγε έξω η μπάλα. Η πιο καλή ευκαιρία των πρασίνων μέχρις στιγμής

49' - Γύρισμα από τον Σέχιτς, ο Μάθιους πρόλαβε τον Αραούχο που ήταν σε θέση βολής

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

43' - Σουτ του Αμπντουραχίμι, έφυγε έξω

41΄- Μακρινό σουτ από τον Λανγκ, δεν ανησύχησε ο Περντρέου

36' - Στην αντεπίθεση έφυγε ο Ακρίτας, με τον Πική να τελειώνει τη φάση με αδύνατο σουτ που πήγε στα χέρια του Ουζόχο

- Στο πρώτο μισάωρο η κατοχή είναι στο 61%-39% υπέρ των γηπεδούχων

29' - Μετά από κόρνερ, ο Ουζόχο... έπιασε αέρα με τη μπάλα να φθάνει στον Πική που έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει έξω

28' - Πολύ ωραία συνεργασία από τους παίκτες του Ακρίτα, η μπάλα έφθασε στον Σέχιτς, που απέφυγε υπέροχα τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το σουτ, με τον Ουζόχο να διώχνει σε κόρνερ

19' - O Mπρούνο έκανε το σουτ, έξω από την περιοχή, ήταν αδύναμο και πήγε εύκολα στα χέρια του τερματοφύλακα

6' - ΓΚΟΛ. Πολύ νωρίς οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ. Μετά από κόρνερ, ο Λανγκ έδιωξε, έγινε σουτ έξω από την περιοχή από τον Άμπραχαμ με τη μπάλα να βρίσκει στον Δημοσθένους και πήγε ψηλοκρεμαστά στα δίχτυα του Ουζόχο

1' - Ξεκίνησε ο αγώνας

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Σέχιτς, Σαραβάνια, Μπερνάρντι, Καραγιάννης, Εράσο (67' Κονέ), Άμπραχαμ, Αμπντουραχίμι (84' Σέτι), Δημοσθένους (67' Bαράντα), Aραούχο (84' Ζουνίνιο), Πικής (74' Αμπντουσαλάμοφ)

OMONOIA:Ουζόχο, Μάθιους, Λανγκ, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Μπασιρού (68' Παπουλής), Χαραλάμπους (46΄Κασάμα), Μπέζους (68' Μάταβζ), Μπρούνο, Μπάρκερ (68' Μιξ), Κακουλλής (16' Ζαχαρίου)

ΣΚΟΡΕΡ: 6' Δημοσθένους

KITΡΙΝΕΣ: 61' Εράσο, 78' Περντρέου / 48' Μάθιους, 62' Κασάμα,

ΚΟΚΚΙΝΗ: 78' Κασάμα (δευτ. κιτρ), 90+1' Παναγιώτου (απευθ.)

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος