Λύγισε και τη Λέγκια στην παράταση, ένα βήμα από τους ομίλους η Ομόνοια!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 26.8.2020

Νέο διπλό στην παράταση, νέα πρόκριση για την Ομόνοια και... το όνειρο των ομίλων είναι ακόμη πιο κοντά!

Οι πράσινοι επικράτησαν με 2-0 της Λέγκια μέσα στη Βαρσοβία στον μονό αγώνα για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League, προκρίθηκαν στον τρίτο και απέχουν μία νίκη από την είσοδό τους σε ευρωπαϊκό όμιλο για πρώτη φορά στην ιστορία τους!

Όπως και στην Αρμενία κόντρα στην Αραράτ, έτσι και στην Πολωνία η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη 0-0, όμως και πάλι η Ομόνοια βρήκε γκολ στα αρχικά στάδια της παράτασης. Το σκορ άνοιξε ο Γκόμεθ στο 93' με εκτέλεση πέναλτι (ανατροπή του Ντούρις έπειτα από ενέργεια και πάσα του Ασάντε που έκανε ντεμπούτο) ενώ ο Τιάγκο, με κοντινή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ασάντε, έκανε στο 107' το 0-2 και.. σφράγισε την πρόκριση για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ!

• Δύο αποκλεισμοί δυνατών – Οι πιθανοί αντίπαλοι της Ομόνοιας!

• Ξεπέρασε ήδη το εκατομμύριο και πάει για τα… πολλά η Ομόνοια!

Σημειώνεται πως ο Νορβηγός «μαέστρος» της Ομόνοιας παρέταξε την ενδεκάδα του με δύο εκπλήξεις, βάζοντας τους Κούσουλο και Τζιωνή, με αμφότερους να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, ενώ ο Χούμποτσαν έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού και ο Μαυρίας πέρασε αλλαγή.

Απέναντι στην πρώην ομάδα του Μπεργκ, η οποία έχει αρκετά περισσότερη ευρωπαϊκή εμπειρία και ήταν το φαβορί της αναμέτρησης, η Ομόνοια παρουσιάστηκε εξαιρετική, είχε ευκαιρίες για να ανοίξει νωρίτερα το σκορ, ενώ έκανε και πολύ καλή δουλειά ανασταλτικά. Η πρόκριση του τριφυλλιού κρίνεται πανάξια και το όνειρο παραμένει ζωντανό!

Πλέον η Ομόνοια περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League την ερχόμενη Δευτέρα (31/8). Σε περίπτωση πρόκρισης, οι πράσινοι θα εξασφαλίσουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους είσοδο σε ευρωπαϊκό όμιλο, αφού θα βρεθούν στα πλέι οφ της διοργάνωσης, όπου με νίκη θα προκριθούν στους ομίλους του Champions League, ενώ σε ενδεχόμενο αποκλεισμό θα αγωνιστούν σε αυτούς του Europa League. Σε περίπτωση ήττας στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, η Ομόνοια θα μεταφερθεί στα πλέι οφ του Europa League.

• ΒΙΝΤΕΟ: Τα στιγμιότυπα του θριάμβου της Ομόνοιας στη Βαρσοβία

• Μπεργκ: «Δύσκολο να πούμε το κλειδί, νομίζω η νοοτροπία»

• Ασάντε στο πρώτο, Ασάντε και στο δεύτερο!

Η εξέλιξη του αγώνα...

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση, καλή επιτυχία στην Ομόνοια!

3' Επίθεση με προϋποθέσεις από την Ομόνοια, ολοκληρώνεται με σουτ του Τζιωνή που κόντραρε.

5' Σέντρα του Καρμπόβνικ για τον Πέκχαρτ, διώχνει με κεφαλιά ο Λούφτνερ.

8' Σουτ του Άντολιτς, έξω.

10' Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, για τη Λέγκια. Από κοντά ο Πέκχαρτ στέλνει την μπάλα ψηλά έξω!

-Στέκεται καλά η Ομόνοια και φτάνει συχνά έξω απ' τα καρέ των Πολωνών, αλλά δεν έφτιαξε ακόμη τη μεγάλη φάση.

26' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τη Λέγκια. Αρχικά ο Κούσουλος απομάκρυνε με το κεφάλι στη γραμμή την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ρόσολεκ, ακολούθως ο Λούφτνερ έβαλε την κόντρα στο σουτ του Γκβίλια!

40' Πρώτη καλή ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Μποτεάκ μετά από σέντρα του Λέτσιακς δεν έπιασε καλά το σουτ, πάνω από τα δοκάρια.

41' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Μετά από γύρισμα του Μποτεάκ, ο Τιάγκο έδωσε στον Γκόμεθ, ο Ισπανός έπιασε το δυνατό σουτ λίγο έξω απ' την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπόρουτς!

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

53' Δοκάρι για τη Λέγκια! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λούφτνερ στην προσπάθειά του να διώξει προ του Ρόσολεκ παραλίγο να βάλει αυτογκόλ, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Φαμπιάνο.

56' Κόκκινη κάρτα στον Λέφτσουκ! Μένει με δέκα η Λέγκια, καθώς ο σέντερ μπακ της αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

-Θετική εξέλιξη για την Ομόνοια που θα επιχειρήσει να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

64' Δοκάρι για την Ομόνοια! Ο Γκόμεθ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ βρήκε την οριζόντια δοκό του Μπόρους.

68' Μακρινό σουτ του Καντέ, πολύ άστοχο.

70' Επικίνδυνο γύρισμα του Τζιωνή, δεν πρόλαβε ο Μποτεάκ.

73' Δυνατό σουτ του Μλαντένοβιτς από πλάγια θέση, διώχνει σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

75' Σουτ του Τζιωνή από το ύψος της περιοχής, κόντραρε

76' Πήγε να σκοράρει με έξυπνο πλασέ ο Ντούρις, αποκρούει δύσκολα ο Μπόρουτς!

78' Επικίνδυνη σέντρα του Ασαντέ, έδιωξε με υπερένταση προ του Τιάγκο ο Μπόρους.

-Πιέζει στα τελευταία λεπτά το τριφύλλι, ψάχνοντας το γκολ που θα του δώσει την πρόκριση!

-Ανέβηκε τα τελευταία λεπτά η Λέγκια αλλά δεν έφτιαξε κάποια σημαντική φάση. Όλα δείχνουν παράταση...

93' Κεφαλιά του Πέκχαρτ, έπεσε και μπλόκαρε ο Φαμπιάνο.

-Τέλος στην κανονική διάρκεια, ο αγώνας πάει στην παράταση!

-Ξεκίνησε το έξτρα ημίωρο.

91' Πέναλτι για την Ομόνοια! Ο Ασαντέ έκλεψε, έδωσε στον Ντούρις και ο Σλοβάκος ανατράπηκε εντός περιχοής από τον Γιέντρζετσικ.

92' ΓΚΟΟΟΟΛ 0-1 η Ομόνοια! Ο Γκόμεθ εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 μέτρα κι έβαλε μπροστά στο σκορ το τριφύλλι!

• ΒΙΝΤΕΟ: Το 0-1 της Ομόνοιας στη Βαρσοβία!

-Ανέβηκε (αναγκαστικά) και πιέζει η Λέγκια, δημιουργεί κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή της Ομόνοιας, όμως δεν απείλησε ακόμη σοβαρά την εστία της κυπριακής ομάδας.

107' ΓΚΟΟΟΛ 0-2 η Ομόνοια! Ο Τιάγκο με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ασαντέ διπλασιάζει τα γκολ των πρασίνων!

-Aγκαλιάζει την πρόκριση το τριφύλλι και πρέπει να γίνουν... πολλά για να τη χάσει!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ, ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ!

ΛΕΓΚΙΑ: Μπόρουτς, Καρμπόβνικ, Λέφτσουκ, Γιέντρζετσικ, Μλαντένοβιτς, Άντολιτς, Σλιζ, Λουκίνιας, Γκβίλια (60' Βιετέσκα, 108' Μάρτινς), Ρόσολεκ (79' Καπούτσκα), Πέκχαρτ (61' Καντέ)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Κούσουλος, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Γκόμες (103' Μαυρίας),  Γκόμεθ, Τιάγκο (112' Κίκο), Μποτεάκ (90' Λοΐζου), Τζιωνής (77' Ασαντέ), Ντούρις

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λέφτσουκ (35'), Σλιζ (119') / Τιάγκο (31'), Γκόμες (33'), Γκόμεθ (105')

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Λέφτσουκ (56') / -

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νέιθαν Βερμπούμεν (Βέλγος)