Έριξε 4άρα στο... φαβορί η Ομόνοια και ονειρεύεται ομίλους του Europa League!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 19.8.2021

Έβαψαν τη βραδιά πράσινη και από αουτσάιντερ μετατράπηκαν σε φαβορί!

Τι κι αν έχει εξασφαλίσει πρόκριση στους ομίλους του Conference League; Η διψασμένη Ομόνοια επικράτησε 4-2 της Αντβέρπ στο ΓΣΠ και έχει το πάνω χέρι για πρόκριση στους ομίλους του Europa. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα, οι Βέλγοι μείωσαν σε 3-2, όμως οι πράσινοι δεν το έβαλαν κάτω και σκόραραν και τέταρτο γκολ.

Ο κόσμος... μπήκε στο παιχνίδι, οι Κακουλλής-Λοΐζου ήταν εκ των διακριθέντων (ο πρώτος σκόραρε ένα γκολ κα ο δεύτερος δύο) και σαφώς το τριφύλλι μπορεί να ονειρεύεται παρουσία στους ομίλους στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Για την Ομόνοια, ντεμπούτο πραγματοποίησαν οι Ζαχαρίου και Μπασιρού, με τον δεύτερο μάλιστα να καταγρέφει 80λεπτο. Υπενθυμίζουμε πως ο επαναληπτικός έχει οριστεί για την ερχόμενη Πέμπτη (26/8) στο Βέλγιο.

Το ματς...

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισοζυγισμένο, με την Ομόνοια όμως να χάνει σημαντικές ευκαιρίες και την Αντβέρπ να δημιουργεί περισσότερες προϋποθέσεις. Οι Βέλγοι ήταν επικίνδυνοι γύρω από την περιοχή του Φαμπιάνο, ενώ οι πράσινοι προσπαθούσαν μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσουν. Και το κατάφεραν σε δύο περιπτώσεις.

Στο 7' ο Κακουλλής έφυγε μόνος όμως το πλασέ του βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπουτές, ενώ στο 11' ο Παπουλής σημάδεψε το δοκάρι μετά από αδύναμο πλασέ. Οι Βέλγοι ανέβηκαν, και στο 26' ο Μπένσον εκμεταλλεύτηκε την ανοιχτή άμυνα των γηπεδούχων και σκόραρε ανενόχλητος με κεφαλιά. Η Ομόνοια για λίγο τα... έχασε όμως από κυπριακά πόδια βρήκε την λύση. Στο 43' ο Λοΐζου αξιοποίησε την πάσα του Κακουλλή, έφυγε μόνος και... κρέμασε τον αντίπαλο κίπερ για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος τα γκολ έμπαιναν με το... τσουβάλι! Η Ομόνοια σε διάστημα εφτά λεπτών (!) έφερε το παιχνίδι τούμπα με τους μικρούς της. Στο 49' ο Κακουλλής με δυνατό πλασέ έκανε το 2-1, ενώ ο Λοΐζου το 56' απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και με σουτ-βολίδα, διαμόρφωσε το 3-1 προκαλώντας... σεισμό στο ΓΣΠ. Οι Βέλγοι δεν φάνηκαν να τα χάνουν και μείωσαν σχεδόν αμέσως (62') με τον Μιγιόσι που εκτέλεσε τον Φαμπιάνο, δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι.

Απο εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι μετατράπηκε σε... θρίλερ. Φάσεις κατέγραψαν και οι δύο ομάδες, και η Ομόνοια φύλαξε το... καλό για το τέλος. Ο Ατιέμγουεν μετά από κούρσα μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Σεκ και ο ρέφερι έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Νιγηριανός ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το τελικό 4-2.

90+4 Τέλος του αγώνα.

90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

87' Πολύ κοντινή κεφαλιά από τον Ατιέμγουεν, απέκρουσε ο αντίπαλος κίπερ.

84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ατιέμγουεν.

82' Κίτρινη στον Σεκ για το πέναλτι.

82' Πέναλτι για την Ομόνοια. Ο Ατιέμγουεν έφυγε μόνος και ανατρέπηκε από αντίπαλο.

81' Εκτός Παπουλής-Μπασιρού, μέρα οι Ντούρις-Ψάλτης.

77' Αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός ο Ντισκέρουτ, μέσα ο Ζαχαρίου.

76' Αδύναμο πλασέ από τον Βερστραέτ, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

74' Τετ-α-τετ ο Ατιέμγουεν, τον πρόλαβε αντίπαλος ποδοσφαιριστής και έδιωξε.

73' Αλλαγές για την Ομόνοια. Εκτός ο Κακουλλής, μέσα ο Ατιέμγουεν. Εκτός ο Λοΐζου, μέσα ο Τζιωνής.

67' Κατοχή για τους Βέλγους μετά το γκολ που πέτυχαν, οι οποίοι προσπαθούν να απειλήσουν ξανά.

62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΒΕΡΠ! Ο Μιγιόσι απέφυγε τους προσωπικούς του αντιπάλους και με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Φαμπιάνο.

59' Συρτό σουτ του Γκάρκενς, μάζεψε εύκολα ο Φαμπιάνο.

56' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Υποδειγματική αντεπίθεση από την Ομόνοια, προσωπική ενέργεια από τον Λοΐζου ο οποίος με σουτ-βολίδα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

51' Τρέλα στο ΓΣΠ μετά το γκολ των πρασίνων. Ασταμάτητο το τραγούδι και από τις τρεις κερκίδες.

49' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Ο Παπουλής έδωσε στον Κακουλλή ο οποίος με πλασέ-βολίδα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ανατροπή.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Προσωπική ενέργεια του Λοΐζου, μπήκε στην περιοχή, "κρέμασε" τον αντίπαλο κίπερ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

39' Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπουλή, μόλις έξω η μπάλα.

32' Έχουν πάρει τον έλεγχο οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ και πιέζουν, ενώ η Ομόνοια έχει χάσει για λίγο την συγκέντρωση της.

26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΒΕΡΠ! Εντελώς ανενόχλητος ο Μπένσον, έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα και άνοιξε το σκορ για τους Βέλγους.

22' Σουτ του Ντισκέρουτ από το ύψος της περιοχής μετά από φάση διαρκείας, μόλις έξω η μπάλα.

21' Δύο διαδοχικά κόρνερ μετά από ενέργειες του Λοΐζου για την Ομόνοια. Δεν απείλησαν οι πράσινοι.

20' Πολύ καλός ο ρυθμός του παιχνιδιού, οι παίκτες των δύο ομάδων παίζουν με πάθος και ψάχνουν το γκολ. Πιο συγκεντρωμένη η Αντβέρπ.

15' Άστοχο σουτ από τον Βερστραέτ.

12' Σουτ του Μπαλικβίσα, δύσκολη απόκρουση από τον Φαμπιάνο σε κόρνερ. Κανένας κίνδυνος μετά την εκτέλεση του.

11' Δοκάρι για την Ομόνοια. Μετά από συρτή σέντρα του Κακουλλή, ο Παπουλής έπιασε το πλασέ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

7' Πολύ καλή ενέργεια από τον Κακουλλή, απέφυγε τους αντιπάλους του, ωστόσο το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Μπουτές μάζεψε εύκολα.

5' Ολοκληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Έχουν την κατοχή και τον έλεγχο οι Βέλγοι.

1' Έναρξη του αγώνα.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Ντίσκερουντ (76' Ζαχαρίου), Μπασιρού (81' Ψάλτης), Λοΐζου (73' Τζιωνής), Παπουλλής (81' Ντούρις), Κακουλλής (73' Ατιέμγουεν).

Αντβέρπ (Μπράιαν Πρίσκε): Μπουτές, Μπατέιγ, Ένγκελς (78' Σεκ), Ντε Λάετ, Βάινς, Αμπντουλαχί, Βερστραέτ, Μπένσον (60' Ναϊγκολάν), Γκέρκενς (60' Μιγιόσι), Μπαλικβίσα, Έγκεσταϊν (89' Χαρούν).

Σκόρερ: 43', 56' Λοΐζου, 49' Κακουλλής, 84' Ατιέμγουεν (πεν.) / 26' Μπένσον, 62' Μιγιόσι

Κίτρινες: - / 43' Γκέρκενς, 68' Μιγιόσι

Αποβολές:  - / -

Διαιτητής: Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία)

Ομόνοια: Να βάλει... φρένο ενώ είναι νωρίς

Μπεσεντίν: «Υπόσχομαι στον κόσμο ότι δεν θα ντρέπεται» - ΒΙΝΤΕΟ

Πόζαρε με το «τριφύλλι» στο στήθος ο Μπεσεντίν (ΦΩΤΟΣ)