Την πάτησε στο φινάλε από τον Ολυμπιακό ο Απόλλωνας

Δημοσιεύθηκε 21.10.2022

Δεν καθάρισε όπως θα έπρεπε, με βάση τις ευκαιρίες που βρήκε, ο Απόλλωνας το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και στο τέλος άφησε δύο βαθμούς στη Λευκωσίας, μένοντας στο 1-1. Οι γαλάζιοι για δεύτερο σερί παιχνίδι δεν γεύονται τη χαρά της νίκης, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα από τον Άρη, με τον οποίο ισοβαθμούν στους 15 βαθμούς και στη δεύτερη θέση με αγώνα λιγότερο, ενώ με βάση τα αποτελέσματα που θα έρθουν στους υπόλοιπους αγώνες της αγωνιστικής ενδεχομένως να οπισθοχωρήσει. Ο Ολυμπιακός έφθασε τους πέντε βαθμούς και βρίσκεται στην προτελευταία θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Λεμεσού είχε την καθολική υπεροχή. Κράτησε περισσότερο τη μπάλα (58%-42%) και βρέθηκε με απειλητικές διαθέσεις μπροστά από την εστία του Μολ. Ο Ελβετός τερματοφύλακας κατέβασε τα ρολά σε όσες περιπτώσεις η μπάλα πήγε προς την εστία (είχε δέκα τελικές στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας με τις δέκα εντός στόχου). Έκοψε το σουτ του Νταμπό στο 5’ και μάζεψε τη μπάλα στις προσπάθειες του Ντιγκινί στο 19’ και το 28’. Στο 37’ είχε και σύμμαχο το δοκάρι στην κεφαλιά του Ντιγκινί, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αγγίζει και εδώ τη μπάλα, ενώ στην επαναφορά έκανε νέα σωτήρια απόκρουση στην προσπάθεια του Αρτυματά.

Ο Ολυμπιακός που στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε καμία τελική, προσπάθησε να ανεβεί στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Απόλλωνας στο 65’ ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία βρίσκοντας για δεύτερη φορά δοκάρι σε σουτ του Ρέθιο (σ.σ. άγγιξε και εδώ τη μπάλα ο Μολ).

Τελικά, η λύση για τον Απόλλωνα ήρθε στο 82’ όταν μετά από πλάγιο άουτ η μπάλα έφθασε στον Ογκεντά που έκανε τη σέντρα και ο Πίττας με κεφαλιά νίκησε τον Μολ για το 1-0. Το γκολ αυτό φάνταζε χρυσό για τους γαλάζιους, όμως στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός ισοφάρισε από την άσπρη βούλα, για χέρι του Χάμπου που δόθηκε μετά από υπόδειξη του VAR και αφού είδε τη φάση ο διαιτητής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκεριέρ που ήταν εύστοχος, σκοράροντας σε βάρος της πρώην ομάδας του και έτσι γράφτηκε το τελικό 1-1.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

90+4'. ΓΚΟΛ. 1-1. Ο Γκεριέρ είναι εύστοχα και φέρνει τον αγώνα στα ίσα.

90+2' - Ο διαιτητής πήγε να το δει, μετά από υπόδειξη του VAR, και δείχνει την άσπρη βούλα

90' - Φωνάζουν για πέναλτι από τον Ολυμπιακό για χέρι του Χάμπου. Περιμένει το VAR ο διαιτητής

82' - ΓΚΟΛ. 0-1. Μετά από πλάγιο άουτ, ο Ογκεντά έκανε τη σέντρα και ο Πίττας με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

68' - O Kαμπράλ επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, εύκολα στα χέρια του Μολ

65' - ΔΟΚΑΡΙ. Σουτ από τον Ρέθιο, ο Μολ άγγιξε τη μπάλα που βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι πριν πάει σε κόρνερ

53' - Ο Χέντρικς έκανε σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στον Αρτυματά και πήγε κόρνερ

46' - Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

-Kαθυστέρηση στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, λόγω προβλήματος στην ενδοεπικοινωνία του βοηθού με τον διαιτητή

-58%-42% η κατοχή της μπάλας υπέρ της ομάδας της Λεμεσού

-Δέκα τελικές ο Απόλλωνας με έξι στο στόχο. Καμία για τον Ολυμπιακό

Tέλος πρώτου ημιχρόνου

38' - Σουτ από τον Σαχάρ, βρήκε σε αμυντικό και ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα

37' - ΔΟΚΑΡΙ. Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Μετά από σέντρα του Νταμπό ο Ντιγκινί την κεφαλιά με τον Μολ να αγγίζει τη μπάλα έχοντας σύμμαχο και το αριστερό δοκάρι της εστίας του, ενώ στην επαναφορά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έκοψε - ενώ ήταν στο έδαφος - την προσπάθεια του Αρτυματά

32' - Διαμαρτυρίες από τον Ολυμπιακό για χέρι σε σουτ του Χέντρι. Τίποτα από τον διαιτητή και ούτε από το VAR. Σωστή απόφαση

28'- Στα χέρια του Μολ η μπάλα μετά την κοντινή προβολή του Ντιγκινί

19' - Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζράντι ο Ντιγκινί έκανε τακουνάκι με τον Μολ να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ

18'- Eύκολα μάζεψε ο Μολ την κεφαλιά που έκανε ο Αρτυματάς μετά τη σέντρα του Καμπράλ

14' - Δεν έλεγξε σωστά τη μπάλα ο Σάλι που έβγαινε φάτσα με τον Γιοβάνοβιτς

5' - Μεγάλη απόκρουση από τον Μολ στο σουτ του Νταμπό. Στη συνέχεια της φάσης, ο Καμπράλ έκανε σουτ, έξω από την περιοχή, ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι η μπάλα

3' - Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι από τον Απόλλωνα σε μαρκάρισμα του Καρτασιάν στον Ζράντι. Συνεχίζεται ο αγώνας έδειξε ο διαιτητής, ενώ προφανώς έγινε και εξέταση από το VAR που δεν εντόπισε κάτι μεμπτό

1' - Έναρξη του αγώνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Mολ, Μπάρντι, Καρτασιάν, Έσελινκ, Γκεριέρ, Νάνι, Δόσης (46' Mάρκοβιτς), Ευτυχίδης (70' Σλόγκαρ), Πεχλιβάνης (87' Κα), Σάλι (79' Ντεσιρέ), Χέντρικς (70' Κορομά)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Α. Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Β. Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Χαμάς, Σαχάρ (57' Πίττας), Ρέθιο (71'Oγκεντά), Βα, Νταμπό (57' Ίλιεφ), Ζράντι (84' Χάμπος), Ντιγκινί (71' Κολ)

ΣΚΟΡΕΡ: 90+4' Γκεριέρ / 82' Πίττας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22' Καρτασιάν, 49' Γκεριέρ, 51' Μάρκοβιτς, 75' Σάλι, 88' Κορομά, 90' Ντεσιρέ / 31' Καμπράλ

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης