«Καθάρισε» τον Ολυμπιακό στο πρώτο ο ΑΠΟΕΛ, έλεγξε με δέκα παίκτες στο δεύτερο

Δημοσιεύθηκε 17.9.2022

Tη δεύτερη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας με 2-0 τον Ολυμπιακό με 2-0 τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Οι γαλαζοκίτρινοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Γουίλερ στα αρχικά στάδια του δεύτερου ημιχρόνου.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν απαιτητικά στο παιχνίδι και η επιθετική τους προσπάθεια έφερε νωρίς καρπούς, καθώς μόλις στο 10΄ο Σστσιάς εκμεταλλεύτηκε τη συρτή μπαλιά από τον Μορέιρα και με σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0.

Μετά το γκολ αυτό ο Ολυμπιακός επιχείρησε να ανεβεί μπροστά και να κυνηγήσει γρήγορα την ισοφάριση, όμως ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε στο 28’ να βρει ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Βιγιαφάνες, ο Κονσταντίνοφ – που πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας της Λευκωσίας – με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μαυροπράσινοι μπήκαν βελτιωμένοι και με πιο επιθετικές διαθέσεις για να αλλάξουν την κατάσταση. Στο 51’ απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της αποβολής του Γουίλερ – υποδείχθηκε από το VAR, με τον διαιτητή να αλλάζει την απόφαση για κίτρινη και να την κάνει κόκκινη.

Παρά την προσπάθεια των τυπικά γηπεδούχων δεν κατέστη δυνατόν να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα του Μπέλετς, έτσι ο ΑΠΟΕΛ – που είχε τις δικές του ευκαιρίες για να διευρύνει το υπέρ του αποτέλεσμα - διατήρησε το προβάδισμα που πήρε από το πρώτο μέρος και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Mε το τρίποντο αυτό ο ΑΠΟΕΛ έφθασε τους επτά βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στον έναν δεχόμενος την τρίτη του ήττα σε τέσσερις αγώνες.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

86' - Δυνατό σουτ από τον Δώνη, αποκρούει ο Μολ

73' - Έξω πήγε η κεφαλιά από τον Μπλουμ

68' - Εκτέλεση φάουλ από τον Ψύχα, η κεφαλιά του Γκεριέρ πήγε στα πλαϊνά δίχτυα της εστίας του ΑΠΟΕΛ

64' - Ο Φεράρι τελευταία στιγμή έπεσε και έσωσε τον ΑΠΟΕΛ, κόβοντας την επέλαση του Ντεσιρέ

60' - Ο Μολ έσωσε στην προσπάθεια του Μαρκίνιος από κοντά

52' - Απευθείας εκτέλεση του Ψύχα, ελάχιστα έξω

51' - KOKKINH. Mετά από κάλεσμα του VAR και αφού πήγε να δει τη φάση ο διαιτητής δείχνει απευθείας κόκκινη στον Γουίλερ, για ανατροπή του Ντεσιρέ έξω από την περιοχή

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

43' - Σουτ του Μαρκίνιος, ο Μολ αποκρούει τη μπάλα που πάει κόρνερ

40' - Μετά από μπαλιά του Μαρκίνιος, από κοντά ο Κονσταντίνοφ έπιασε τη κεφαλιά όμως η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια.

32' - Δυνατή εκτέλεση φάουλ από τον Βιγιαφάνες, έδιωξε σε κόρνερ ο Μολ

28΄- ΓΚΟΛ.0-2. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Βιγιαφάνες, ο Κονσταντίνοφ ήρθε από πίσω και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

22' - Ωραία ενέργεια από τον Σάλι, που μπήκε στην περιοχή από τα πλάγια, έκανε το σουτ με τον Μπέλετε να είναι σε ετοιμότητα και να διώχνει

16' - Μετά από ασίστ του Γκεριέρ, ο Ντεσιρέ είχε καθαρό οπτικό πεδίο μπροστά στην εστία όμως δεν κατάφερε να βρει σωστά τη μπάλα

10' - ΓΚΟΛ. 0-1. Μετά από ωραία ενέργεια του Μορέιρα που έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Σατσιάς με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

9' - Μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τον Μαρκίνιος ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά, με τη μπάλα να πηγαίνει στα χέρια του Μολ

8' - Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, μετά από πίεση των γαλαζοκιτρίνων ο Μαρκίνιος έκοψε τη μπάλα πήγε στον Σατσιά και αυτός έδωσε στον Κβιλιτάια ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως αμυντικοι έδιωξαν σε κόρνερ

1' - Έναρξη του αγώνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Καρτασιάν, Μπάρτι (69' Χατζημιτσής), Κυριάκου (46' Ιωάννου), Έσελινκ, Ευτυχίδης (60' Πεχλιβάνης), Ψύχας, Νάνι, Ντεσιρέ (69' Χριστοδούλου, Γκεριέρ, Σάλι (60' Χέντρικς)

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Γουίλερ, Καρώ, Κρέσπο, Τσεπάκ, Βιγιαφάνες (71' Νταουσβίλι), Σατσιάς (55' Φεράρι), Κονσταντίνοφ, Μορέιρα (46' Θεοδώρου), Μαρκίνιος (78' Δώνης), Κβιλιτάια (71' Μπλουμ)

ΣΚΟΡΕΡ: 10' Σατσιάς, 28' Κονσταντίνοφ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 20' Γκεριέρ, 31' Μπάρτι, 44' Ψύχας

ΚΟΚΚΙΝΗ: 51' Γουίλερ (απευθ.)

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος