Πέρασε νικηφόρα από τη Λεμεσό ο Κεραυνός κι έπιασε κορυφή

Δημοσιεύθηκε 29.1.2024

Με νίκη για τον Κεραυνό, μέσα στην αίθουσα «Ν. Σολομωνίδης», έπεσε η αυλαία για τη 16η αγωνιστική, στην 1η φάση της OΠAΠ Basket League.

Οι ερυθροκίτρινοι, νίκησαν την ΑΕΛ με 71-62, ύστερα από μια συναρπαστική αναμέτρηση, που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό και παρά το ότι στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, οι νικητές είχαν αποκτήσει προβάδισμα 15 πόντων, όταν προηγήθηκαν με 63-48.

Όμως η αντεπίθεση της γηπεδούχου, της απέφερε ένα 12-0 σερί, χάριν στο οποίο μείωσε σε 63-60, όμως η ευστοχία των φιλοξενουμένων από τη γραμμή, τους απέφερε τελικά τη νίκη.

Μια σημαντική νίκη, καθώς ισοβαθμούν πλέον στην κορυφή με την Πετρολίνα ΑΕΚ με 26 βαθμούς.

Κορυφαίος των νικητών, ήταν ο Crockett (19 πόντους, 3/4 βολές, 5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ).

Παιχνίδι αργού ρυθμού κατά την 1η περίοδο, με την ΑΕΛ να αποκτά προβάδισμα με 7-2, χάριν κυρίως στη δυνατή της άμυνα. Στη συνέχεια όμως ο Κεραυνός βρήκε λύσεις και έτσι μείωσε ως την ελάχιστη τιμή (10-9), ενώ λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου κομματιού της αναμέτρησης, ο Κεραυνός προσπέρασε με 16-14.

Καλύτερο ξεκίνημα για τον Κεραυνό στη 2η περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζουν δυνατή άμυνα, που περιόρισε το σκοράρισμα των γηπεδούχων. Αυτή η εικόνα είχε σαν αποτέλεσμα, να προηγηθεί με 27-19 ο Κεραυνός.

Όμως στη συνέχεια η ΑΕΛ αντέδρασε και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, μείωσε σε 32-31 λίγο μετά το 18`, σε ένα χρονικό διάστημα όπου το παιχνίδι είχε πιο γρήγορο ρυθμό σε σχέση με την 1η περίοδο, ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η γηπεδούχος ισοφάρισε σε 33-33, που ήταν και το σκορ στο 20`.

Σειρά του Κεραυνού να παρουσιάσει δυνατή άμυνα, κάτι που έγινε κυρίως στα πρώτα 5 λεπτά της 3ης περιόδου, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να οικοδομάει σταθερά μιαν υπέρ του διαφορά, της οποίας η τιμή, έφθασε στους 12, όταν λίγο μετά το 27`, προηγήθηκε με 53-41.

Η άστοχη στην επίθεση ΑΕΛ, προσπαθούσε να βρει λύσεις για να μειώσει σε αρχικό στάδιο τη σε βάρος της διαφορά.

Ωστόσο με τον Shepherd, περιορισμένο, ήταν δύσκολο να βρει τις λύσεις η γηπεδούχος και έτσι στο 30`, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 55-45.

To προβάδισμα των Ερυθροκίτρινων, ανέβηκε στο +15, λίγο μετά την έναρξη της 4ης περιόδου, καθώς το σκορ πήγε στο 63-48.

Όμως η ΑΕΛ έδειξε αντίδραση μετά από αυτήν την εξέλιξη και με 12-0 σερί μείωσε σε 63-60. Κάτι που έγινε λίγο πριν το 39` και έτσι, όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση θα όδευε σε ένα συναρπαστικό φινάλε.

Όμως στο 39`12’’ ο Κεραυνός προηγήθηκε με 66-61 και ήταν κοντά στη νίκη, αλλά ακόμα τίποτα δεν είχε κριθεί, ενώ στο 39`24’’ το σκορ έγινε 68-62, πάντα για τον Κεραυνό, που τελικά πήρε τη νίκη με 72-61.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 33-33, 45-55, 61-72.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Μάρκου 10 (2), Mc Clure 13 (3), Shepherd 13 (2), Makuoi 3, Γεωργίου 7, Μύθιλλος 3, Εύζωνας, Μονιάτης, Flowers 13 (1).

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μιχαήλ 2, Στυλιανού 9 (2), Crockett 19 (2), Raynolds 13 (1), Taylor 12, Chandler 9, Πασιαλής 5 (1), Κουμής, Τίγκας 2.