Δεύτερη σερί νίκη για την Ανόρθωση μέσω παράτασης

Δημοσιεύθηκε 14.12.2022

Την δεύτερη διαδοχική της νίκη, ύστερα από 5λεπτη παράταση σημείωσε η Ανόρθωση στο αποψινό παιχνίδι για τη 10η αγωνιστική της πρώτης φάσης για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού, η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε τον Αχιλλέα με 83-79, μετά από παράταση και αφού στην κανονική της διάρκεια, η αναμέτρηση τελείωσε ισόπαλη με 68-68.

Αυτή ήταν και η 5η συνολικά νίκη για την Ανόρθωση, ενώ για τον Αχιλλέα, ήταν η έκτη φετινή του ήττα.

Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Sanadze, που σημείωσε 34 πόντους (11/13 βολές, 7/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα).

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα για τη γηπεδούχο, που προηγήθηκε στην αρχή με 14-2, ενώ στη συνέχεια ο Αχιλλέας προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν μπόρεσε να ρίξει αισθητά τη διαφορά, παρά μόνο στο -10 (17-7) και έτσι, με τη λήξη της 1ης περιόδου, η Ανόρθωση ήταν μπροστά στο σκορ με 21-7.

Στον Αχιλλέα ανήκαν τα αρχικά χρονικά σημεία της 2ης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν τρόπο για να ρίξουν τη διαφορά, κάτι που γινόταν σε σταθερό βαθμό, μέχρι που η τιμή της έπεσε στο ελάχιστο, δηλαδή στον πόντο (26-25 στο 16`) και όσο για τη συνέχεια, η Ανόρθωση κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα, ως και τη λήξη του ημιχρόνου, όταν προηγήθηκε με 31-27.

Προβάδισμα με +8 (35-27) πήρε στην αρχή της 3ης περιόδου η Ανόρθωση και στη συνέχεια ο Αχιλλέας μείωσε στο -4. Οι γηπεδούχοι συντηρούσαν ένα σταθερό προβάδισμα της τάξης των 5 πόντων στα αμέσως επόμενα χρονικά σημεία και στο 28`, η διαφορά πήγε στο +9 (47-38) και στο 30`, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 51-44.

Ξεκίνημα για την 4η περίοδο με την Ανόρθωση να αποκτά προβάδισμα 11 πόντων (57-46), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4 (66-62 στο 37`). Φάνηκε ότι το παιχνίδι θα πήγαινε σε ένα συναρπαστικό φινάλε μετά από αυτήν τη διακύμανση.

Άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν στη συνέχεια και στο 39` η ομάδα του Αχιλλέα μείωσε στο καλάθι (67-65) και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 68-68, που δεν άλλαξε ως το 40` και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Προβάδισμα για τον Αχιλλέα με 73-71 στο 41`, αλλά στο 43` προσπέρασε η Ανόρθωση (77-75). Ακολούθως, νέα ισοφάριση για τον Αχιλλέα, σε 79-79 και στο 44`24`` με τρίποντο του Σανάτζε, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 82-79 και τελικά πήρε τη νίκη με 83-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-07, 31-27, 51-44, 68-68. Παράταση: 83-79.

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Wade 6 (1), Ελευθερίου 5 (1), Sanadze 34 (3), Μουόσα 8, Paulicap 17, Κωνσταντίνου, Τομπάζος 6 (2), Bradley 7 (1).

Αχιλλέας (Κυριάκος Γιαγκουλής): Henry 21 (2), Marie 10, Χειμώνας 5 (1), Glasper 14 (3), Τρετιακόβ 16 (2), Χριστούδιας 7 (1), Ανθυμιάδης 6 (2).