Υπερηχητικός Ερυθρός Αστέρας, διέσυρε τη Μονακό!

Δημοσιεύθηκε 12.1.2023
Ο Ερυθρός Αστέρας δεν «μάσησε» απέναντι στην Μονακό που ισοβαθμούσε στην κορυφή και τη νίκησε με το εντυπωσιακό 92-68, στέλνοντας προς κάθε κατεύθυνση ηχηρό μήνυμα οκτάδας!

Καθόλου δεν ενδιέφερε τον Ερυθρό Αστέρα το πλασάρισμα της Μονακό στην κορυφή της Ευρωλίγκας!

Οι Σέρβοι με την ίσως καλύτερη εμφάνισή τους στη φετινή σεζόν διέλυσαν τη γαλλική ομάδα με σκορ 92-68, ανεβαίνοντας στο 10-9 και στέλνοντας μήνυμα οκτάδας, αφού διέσυραν μία από τις κορυφαίες ομάδες της διοργάνωσης!

Το ματς

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στα πρώτα λεπτά, χωρίς να έχουν επιθετικό ρυθμό για περίπου τη μισή πρώτη περίοδο. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν λύσεις, τρέχοντας ένα 11-0 σερί με Μίτροβιτς και Βιλντόζα, το οποίο μετέτρεψε το 12-11 σε 23-11. Η Μονακό απάντησε με ένα δικό της 4-0 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, που βρήκε τους Σέρβους στο +8 (23-15).

Η δεύτερη περίοδος άνηκε ακόμη πιο ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι έβρισκαν συνεχείς λύσεις από τα 6.75 με Νέντοβιτς, Μάρκοβιτς και Ντόμπριτς, ανεβαίνοντας στο +15 (37-22). Η γαλλική ομάδα προσπάθησε να μειώσει με τον Τζέιμς (37-27), ωστόσο ο Ερυθρός είχε πάρει «φωτιά» και με νέα μακρινά σουτ από Μάρκοβιτς και Πετρούσεφ ξέφυγε με 18 (47-29). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με προβάδισμα ασφαλείας των γηπεδούχων (54-36).

Ένα 7-1 σερί με Ουατάρα και Τζέιμς έδωσε ελπίδα στη Μονακό στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (55-43), όμως πολύ γρήγορα ο Ερυθρός ανέκτησε τον έλεγχο με τον Μίτροβιτς και ξαναπήγε στο +17 (60-43). Ο Τζέιμς και πάλι καθοδήγησε ένα μίνι σερί της γαλλικής ομάδας που την έφερε στο -11 (61-50), όμως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 11-0, το οποίο τους έφερε ουσιαστικά σε θέση πρόωρης νίκης (72-50).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικό, με τη Μονακό φανερά να έχει ρίξει «λευκή πετσέτα». Η διαφορά διατηρήθηκε σε επίπεδα 20+ πόντων σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, με τον Πετρούσεφ να κάνει «πάρτι» απέναντι στην άμυνα των Γάλλων, που έμοιαζαν ανήμποροι να βρουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με μεγάλη άνεση και σκορ 92-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 54-36, 72-50, 92-68