Πήρε ανάσα κι έπιασε την κορυφή του β' γκρουπ ο ΑΠΟΕΛ

ΕΥΤΥΧΙΟΣ ΓΙΑΞΗΣ Δημοσιεύθηκε 28.2.2021
Πήρε ανάσα κι έπιασε την κορυφή του β

Με το δεξί ξεκίνησε ο ΑΠΟΕΛ τις υποχρεώσεις του στην πρώτη του παρουσία στο β' γκρουπ των πλέι οφ.

Χάρη σε γκολ των Ενσούε και Γκάρνερ, οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 2-0 του Εθνικού στο ΓΣΠ, πήραν βαθμολογική ανάσα κι απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ ανέβηκαν και στην κορυφή του δεύτερου ομίλου (με αγώνα περισσότερο από την Πάφο).

Δίκαιη η νίκη του ΑΠΟΕΛ, η οποίος έκανε μεστή, σοβαρή και ουσιαστική εμφάνιση, αν και γλίτωσε τα χειρότερα όταν στο 25' και με το σκορ στο 0-0 ο Ουζόχο απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Χουντόμπιακ (σφυρίχτηκε για ανατροπή του Μ. Ηλία από τον Σαμπάλα).

Το σκορ άνοιξε στο 41' ο Ενσούε όταν μετά από έξοχη κάθετη του Κατσαντώνη στον Ζαχίντ και γύρισμα του τελευταίου, νίκησε με σουτ τον Μπογκαντίνοφ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 64' ο Γκάρνερ, όταν ο Ενσούε που ανέβηκε έδωσε στον Κλωναρίδη κι αυτός γύρισε στον Άγγλο που με κοντινό πλασέ σκόραρε το πέμπτο του γκολ.

Χάρη στην ένατη του νίκη στο πρωτάθλημα, ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 33 βαθμούς, ξεπέρασε κατά έναν την Πάφο (παίζει Δευτέρα με Καρμιώτισσα) και πήγε ξανά στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, εντός της οποίας παραμένει ο Εθνικός, που με την τρίτη σερί του ήττα έμεινε στους 22 βαθμούς.

88' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Γουίλερ και Σαχάρ αντικαθιστούν Εντονγκαλά και Ζαχίντ.

86' Σουτ του Περατικού, άστοχο.

82' Σουτ του Σαμπάλα, έδιωξε ο Μπογκαντίνοφ.

-Καμία αξιόλογη φάση στο παιχνίδι μετά το δεύτερο γκολ.

79' Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Μάιντεβατς στη θέση του Ζάκπα.

76' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Σατσιάς και Νούχιου αντικαθιστούν Κατσαντώνη και Γκάρνερ.

72' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό, Χαραλάμπους και Κ. Ηλία στις θέσεις των Χουντόμπιακ και Ντόλεζαλ.

64' ΓΚΟΛ, 2-0 ο ΑΠΟΕΛ με τον Γκάρνερ! Ανέβηκε ο Ενσούε, έδωσε δεξιά στον Κλωναρίδη κι αυτός έκανε το γύρισμα για τον Άγγλο που με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα γκολ των γαλαζοκιτρίνων.

60' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό, Χριστοφή και Κονέ αντικαθιστούν Κυπριακού και Παπαγεωργίου.

60' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Κλωναρίδης στη θέση του Ντε Βινσέντι.

53' Βολέ του Ζαχίντ έξω από την περιοχή, πολύ άστοχο.

47' Ευκαιρία για τον Εθνικό με σουτ του Μ. Ηλία, μάζεψε ο Ουζόχο.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

43' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Μπογκαντίνοφ από κοντά απέκρουσε το σουτ του Κατσαντώνη.

41' ΓΚΟΛ, 1-0 ο ΑΠΟΕΛ με τον Ενσούε! Εξαιρετική πάσα του Κατσαντώνη στον Ζαχίντ, αυτός «έσπασε» για τον Ενσούε που γύρισε και με κοντινό σουτ νίκησε τον Μπογκαντίνοφ.

38΄ Επικίνδυνη σέντρα του Σαμπάλα για τον Γκάρνερ ο οποίος υπό πίεση δεν έπιασε καλά την κεφαλιά.

-Αρκετά επικίνδυνος στα τελευταία λεπτά ο Εθνικός, που έφτιαξε 2-3 καλές προϋποθέσεις στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ.

26' Κεφαλιά του Γκόρουπετς, μαζεύει ο Ουζόχο.

25' Αποκρούει ο Ουζόχο την εκτέλεση πέναλτι του Χουντόμπιακ!

-Ελέγχεται από το VAR η απόφαση κι επικυρώνεται.

22' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό! Για ανατροπή του Μ. Ηλία από τον Ζαμπάλα.

20' Σουτ του Ντε Βινσέντι, απέκρουσε ο Μπογκαντίνοφ, ακολούθησε σέντρα του Αργεντινού και σουτ του Βινίσιους, άστοχο!

15' Πρώτη καλή ευκαιρία και για τον ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Βινίσιους έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, μαζεύει ο Μπογκαντίνοφ.

12' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό με κεφαλιά του Ζάκπα μετά από εκτέλεση φάουλ του Χουντόμπιακ, δύσκολη απόκρουση του Ουζόχο!

11' Κίτρινη κάρτα στον Σάντος.

5' Κίτρινη κάρτα στον Ντόλεζαλ.

3' Πρώτη τελική στο παιχνίδι με σουτ του Κατσαντώνη, άστοχο.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Σαμπάλα, Ανουάρ, Ζαχίντ (88' Σαχάρ), Ντε Βινσέντι (60' Κλωναρίδης), Εντονγκαλά (88' Γουίλερ), Κατσαντώνης (76' Σατσιάς), Γκάρνερ (76' Νούχιου).

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Κυπριανού (60' Χριστοφή), Περατικός, Γκόρουπετς, Ντεϊβίσον, Ταράσοφς, Χουντόμπιακ (72' Χαραλάμπους),  Παπαγεωργίου (60' Κονέ),  Ντόλεζαλ (72' Κ. Ηλία), Ζάκπα (79' Μάιντεβατς), Μ. Ηλία.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάντος (11') / Ντόλεζαλ (5')

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης
VAR: Χριστοδούλου Κυριάκος