Καρδιοχτύπησε μα κέρδισε η ΑΕΛ!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 21.2.2021

Αγχώθηκε μα κράτησε το τρίποντο με νύχια και με δόντια. Η ΑΕΛ επικράτησε 2-1 του Εθνικού στο Δασάκι για την 26η αγωνιστική και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε με γκολ των Μπουνόζα και Αντάμοβιτς, ενώ ο Ντόλεζαλ μείωσε και έβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν μέχρι το τέλος ώστε να πάρουν το βαθμολογικό όφελος, ωστόσο η ΑΕΛ κατάφερε να διαφυλάξει το υπέρ της αποτέλεσμα.

Οι γαλαζοκίτρινοι με αυτή τη νίκη παραμένουν στην 2η θέση (55β.) και στο -1 από την πρωτοπόρο Ομόνοια, ενώ ο Εθνικός έμεινε στην προτελευταία με 22 βαθμούς.

Το ματς…

Μέτριος ο ρυθμός του πρώτου μέρους με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή και τον Εθνικό να δημιουργεί ελάχιστες προϋποθέσεις. Η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπουνόζα που με κεφαλιά νίκησε τον Στρατηλάτη.

Ο αμυντικός των γαλαζοκιτρίνων είναι ο 17ος σκόρερ για την ΑΕΛ, ενώ ο Τόρες που εκτέλεσε το κόρνερ στην φάση του τέρματος, έφτασε τις 12 ασίστ! Η ομάδα της Άχνας, δεν κατάφερε να επιτεθεί με αξιώσεις, ενώ η γκίνια χτύπησε την πόρτα της καθώς από νωρίς αποχώρησαν τραυματίες οι Μιγκελίτο (24’) και Ουαλί (30’).

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ με υπομονή, καθώς ο Εθνικός είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά, βρήκε τον δρόμο για τα δίκτυα για το 2-0. Ο Μαέ έδωσε έτοιμο γκολ στον Αντάμοβιτς ο οποίος προ κενής εστίας απλοποίησε τα δεδομένα για την ομάδα του (61’). Όχι όμως για πολύ. Οι γηπεδούχοι στο 65’ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μ.Ηλία από τον Μπουνόζα και δύο λεπτά αργότερα ο Ντόλεζαλ νίκησε τον Βοζίνια. Ο κίπερ της ΑΕΛ απέκρουσε την εκτέλεση του Χουντόμπιακ ασταθώς, και ο Ντόλεζαλ με σουτ-κεραυνό μείωσε σε 2-1.

Στην φάση του πέναλτι, ο Μπουνόζα χτύπησε σοβαρά καθώς βγήκε ο ώμος του και αμέσως έγινε αλλαγή, ενώ μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο όπως μετέδωσαν στην Cytavision. Στη συνέχεια του αγώνα και μέχρι το φινάλε, ο Εθνικός πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης, όμως οι γαλαζοκίτρινοι με… νύχια και με δόντια, κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90'+5 Τέλος του αγώνα.

90'+5 Έφυγε μόνος ο Κοστόφσκι όμως ο Μάμπιτς τον σταμάτησε σωτήρια για την ΑΕΛ.

90'+3 Άστοχο σουτ του Έουλερ.

72' Πλασέ του Παπαγεωργίου προ κενής εστίας, στην εξωτερική των δικτύων η μπάλα.

67' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ! Απέκρουσε το πέναλτι του Χουντόμπιακ ασταθώς, και ο Ντόλεζαλ πήρε το ριμπάουντ για το 2-1 με δυνατό πλασέ.

65' Πέναλτι για τον Εθνικό σε ανατροπή του Μ.Ηλία από τον Μπουνόζα.

61' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ! Σέντρα του Μαέ και πλασέ του Αντάμοβιτς προ κενής εστίας για το 2-0.

54' Κίτρινη στον Σάντος.

48' Μεγάλη φάση για τον Εθνικό. Δυνατή κεφαλιά από τον Ντόλεζαν, πάνω από την εστία του Βοζίνια.

46' Κίτρινη στον Ζάκπα.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

38' Πισινή κεφαλιά από τον Σάντος, μάζεψε με διπλή προσπάθεια ο κίπερ του Εθνικού.

33' Αδύναμο σουτ του Αντάμοβιτς, απέκρουσε εύκολα ο Στρατηλάτης.

26' Σουτ του Μαέ, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Στρατηλάτης που έπεσε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή.

20' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ! Κεφαλιά του Μπουνόζα μετά από εκτέλεση κόρνερ και στα δίκτυα η μπάλα για το 1-0.

19' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Σουτ του Ζντρασκόφσκι, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε μόλις έξω.

10' Ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο χωρίς να σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση. Μέτριος ο ρυθμός και μοιρασμένη η κατοχή.

1' Έναρξη του αγώνα.

Εθνικός Άχνας (Ηλίας Χαραλάμπους): Στρατηλάτης, Γκόρουπετς, Ντεϊβίσον, Περατικός, Κυπριανού, Μιγκελίτο (24' Σάβιτς), Παπαγεωργίου (80' Χαραλάμπους), Κουντόμπιακ (80' Κοστόφσκι), Ουαλί (30' M.Hλία), Ζάκπα, Ντόλεζαλ.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζινια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Μπουνόζα (69' Πάντιτς), Έουλερ, Μεντόγιεβιτς, Ζντρασκόφσκι, Αντάμοβιτς (89' Κέρκεζ), Τόρες, Γεωργίου (74' Αβντιγιάι), Μαέ (89' Μπάμπιτς).

Σκόρερ: 67' Ντόλεζαλ / 20' Μπουνόζα, 61' Αντάμοβιτς

Κίτρινες: 46' Ζάκπα, 90' Χαραλάμπους, 90'+1 Κυπριανού / 54' Σάντος (8η), 76' Μαέ, 90' Αβντιγιάι