Διέσυρε τον Εθνικό με πέντε σκόρερ ο ΑΠΟΕΛ

Δημοσιεύθηκε 2.10.2023

Αποστολή εξετελέσθη για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος πήρε με άνεση και πειστικό τρόπο τη νίκη επί του Εθνικού, επικρατώντας με 5-1 στο ΓΣΠ για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Σκοράροντας για πρώτη φορά στη σεζόν περισσότερα από δύο γκολ (μετά από 11 αγώνες) κι έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ, οι γαλαζοκίτρινοι πήραν τη δεύτερη διαδοχική νίκη τους (μετά από αυτήν στο εξ αναβολής ματς με την Πάφο) και τρίτη συνολικά στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στους 11 βαθμούς και επιστρέφοντας στο -3 από την κορυφή (ισοβαθμούν με τον Άρη στην 5η θέση).

Μαρκίνιος (23', πέναλτι) και Γαβριήλ (28') σκόραραν στο πρώτο μέρος, με τον Ντράζιτς να ισοφαρίζει προσωρινά (26') για την ομάδα της Άχνας. Ο Εντονγκαλά στο 50' διαμόρφωσε το 3-1, ενώ Τσεμπάκ (71') και Βιτάλ (82') έδωσαν διαστάσεις στο εύρος της νίκης του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό κι έχοντας στην κορυφή (ξανά) τον Γαβριήλ που είχε πολύ καλό παιχνίδι.

Ο Εθνικός δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες μετά τη νίκη του επί της Καρμιώτισσας (ήταν η πρώτη του στη σεζόν) και δεχόμενος για δεύτερη φορά στη σεζόν πέντε γκολ (μετά το 5-5 με την ΑΕΚ) διατηρήθηκε στους πέντε βαθμούς και την 11η θέση.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε όπως αναμενόταν πιο επιθετικά το ματς κι είχε τρεις τελικές στο πρώτο δεκάλεπτο, με Μαρκίνιος (3') και Γαβριήλ (6', 7'). Αν και η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους γαλαζοκίτρινους, κατάφεραν στο 23ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Μαρκίνιος, μετά που ο Φωτίου σφύριξε παράβαση για ανατροπή του Σαρφό από τον Ντράζιτς. Τρία λεπτά αργότερα, ωστόσο, στην πρώτη του προσπάθεια, ο Εθνικός έφερε το ματς στα ίσα, με φαλτσαριστό σουτ του Ντράζιτς έπειτα από ασίστ του Ντε Ιριόντο. Ούτε το... 1-1 κράτησε για πολύ, εντούτοις, καθώς στο 28' ο ΑΠΟΕΛ ανέκτησε το προβάδισμά του με πλασέ του Γαβριήλ, ο οποίος στις καθυστερήσεις έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα, όμως δεν υπήρξε γκολ, καθώς ο Τσεμπάκ που είχε κάνει το γύρισμα υποδείχθηκε ορθώς σε θέση οφσάιντ.

Πιο χαμηλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στην επανάληψη, αν κι αυτό δεν εμπόδισε τον ΑΠΟΕΛ να φτάσει νωρίς σε ένα τρίτο γκολ, με τον Εντονγκαλά στο 50' να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική κάθετη του Ντάλσιο και να πλασάρει εύστοχα για το 3-1. Ο Εθνικός από τη σειρά του απείλησε με δύο εκτελέσεις φάουλ του Λίπσκι (49' έξω, 57' Μπέλετς) όμως δεν μπόρεσε να μπει ξανά στο παιχνίδι, αντιθέτως οι γαλαζοκίτρινοι τον... τελείωσαν. Μετά τις ευκαιρίες των Εφραίμ (69') και Βιγιαφάνες (70') ο Τσεμπάκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 με κεφαλιά στο 71' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εφραίμ, ενώ στο 82' έγινε το 5-1, με πλασέ του Βιτάλ.

90' Σουτ του Εφραίμ, κόντραρε, κόρνερ.

82' ΓΚΟΛ, 5-1 ο ΑΠΟΕΛ με τον Βιτάλ. Συνέκλινε και μπήκε ταχύτατα στην περιοχή από αριστερά και με δυνατό πλασέ νίκησε τον Μπογκαντίνοφ.

81' Αλλαγή για τον Εθνικό, Πεχλιβάνης αντί Ντράζιτς.

79' Κεφαλιά του Τσεμπάκ, έξω.

75' Τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Φετφατζίδης αντικαθιστά τον Εντονγκαλά.

74' Αλλαγές για τον Εθνικό, Κ. Ηλία και Αγγελόπουλος αντί Ντε Ιριόντο και Μ. Ηλία.

72' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Βιτάλ στη θέση του Σούσιτς.

71' ΓΚΟΛ 4-1 ο ΑΠΟΕΛ με τον Τσεμπάκ. Με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εφραίμ.

70' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Βιγιαφάνες ο οποίος ελίχθηκε άψογα μέσα στην περιοχή, πήγε για το κοντινό σουτ αλλά αμυντικός έβαλε σωτήρια την κόντρα.

69' Σουτ του Εφραίμ, πάνω από τα δοκάρια.

65' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Ιριόντο.

61' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ, Πέτροβιτς, Εφραίμ και Βιγιαφάνες αντί Κρέσπο, Μαρκίνιος και Σαρφό.

57' Εκτέλεση φάουλ του Λίπσκι, έδιωξε ο Μπέλετς.

53' Αλλαγή για τον Εθνικό, Χριστοφή αντί Σπιρόφσκι.

50' ΓΚΟΛ, 3-1 ο ΑΠΟΕΛ με τον Εντονγκαλά. Με ωραίο διαγώνιο πλασέ μετά από πολύ καλή κάθετη του Ντάλσιο.

49' Καλή εκτέλεση φάουλ του Λίπσκι, μόλις έξω.

49' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκίνιος.

46' Αλλαγή για τον Εθνικό, Ιωάννου αντί Νικολάου.

45+3' Σουτ του Ντράζιτς, έξω.

45+1' Ακυρώνεται γκολ του Γαβριήλ με υπόδειξη οφσάιντ στον Τσεμπάκ, ο οποίος είχε κάνει το γύρισμα στον Κύπριο άσο.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

40' Σουτ του Σούσιτς από το ύψος της περιοχής, μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια ο πορτιέρο του Εθνικού.

32' Σουτ του Σαρφό, απέκρουσε ο Μπογκαντίνοφ.

28' ΓΚΟΛ, 2-1 ο ΑΠΟΕΛ με τον Γαβριήλ, με εξαιρετικό πλασέ λίγο έξω από την περιοχή.

26' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει ο Εθνικός με τον Ντράζιτς. Με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής μετά από ασίστ του Ντε Ιριόντο.

23' ΓΚΟΛ, 1-0 ο ΑΠΟΕΛ με εκτέλεση πέναλτι του Μαρκίνιος.

21' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ. Για ανατροπή του Σαρφό από τον Ντράζιτς.

13' Κίτρινη κάρτα στον Καμπρέρα.

7' Δυνατό σουτ του Γαβριήλ λίγο έξω από την περιοχή, έδιωξε με γροθιές ο Μπογκαντίνοφ.

6' Κεφαλιά του Γαβριήλ, έβαλε την κόντρα ο Λομοτέι, κόρνερ.

4' Σουτ του Μαρκίνιος, έξω.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς (72' Βιτάλ), Ντβάλι, Κρέσπο (61' Πέτροβιτς), Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (61' Βιγιαφάνες), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (61' Εφραίμ), Εντονγκαλά (75' Φετφατζίδης), Γαβριήλ.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Λομοτέι, Περατικός, Ριστέφσκι, Νικολάου (46' Ιωάννου), Λίπσκι, Σπιρόφσκι (53' Χριστοφή), Ντε Ιριόντο (74' Κ. Ηλία), Καμπρέρα, Ντράζιτς (81' Πεχλιβάνης), Μ. Ηλία (74' Αγγελόπουλος).

ΣΚΟΡΕΡ: 23' Μαρκίνιος, 28' Γαβριήλ, 50' Εντονγκαλά, 71' Τσεμπάκ, 82' Βιτάλ / 26' Ντράζιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - / 13' Καμπρέρα, 65' Ντε Ιριόντο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης

4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας

VAR: Αντωνίου Μάριος

AVAR: Χριστοδούλου Μαρία

Παρατηρητής: Νικολαϊδης Χρίστος