Ισοπαλία με… χαμένο τον Εθνικό

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 18.3.2022

Ήθελε, ήθελε μα δεν μπορούσε. Χωρίς νικητή (0-0) ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ μεταξύ του Εθνικού και της Δόξας που διεξήχθη στο Δασάκι. Η ομάδα της Άχνας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κατάφερε να επιβληθεί, ωστόσο η μπάλα δεν έμπαινε στο πλεχτό. Η Δόξα αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα, όμως σε 1-2 περιπτώσεις θα μπορούσε να μπει σε θέση οδηγού.

Αυτή η ισοπαλία, αφήνει ελαφρώς ικανοποιημένη τη Δόξα που πλέον έχει 25 βαθμούς, ενώ παραμένει σε τρομερά δύσκολη θέση ο Εθνικός που παραμένει προτελευταίος αλλά με 17 βαθμούς και παιχνίδι λιγότερο (το ματς με την Ομόνοια που διεκόπη).

Το ματς…

Όσον αφορά στο αγωνιστικό, όσα δεν είδαμε στο πρώτο μέρος, σημειώθηκαν στο δεύτερο. Οι δύο ομάδες παρουσίασαν μέτριο έως κακό πρόσωπο στο πρώτο 45λεπτο, ωστόσο στο δεύτερο ο Εθνικός ανέβασε στροφές και έψαχνε με… μανία το γκολ. Η άμυνα της Δόξας εξουδετέρωνε τους κινδύνους των γηπεδούχων, με πρωταγωνιστές τους Χολ, Ζάκπα, Πηλέα, Μάζουρεκ και Χουντόμπιακ οι οποίοι ήταν αστόχησαν είτε βρήκαν σε ετοιμότητα των Σισκόφσκι.

Και αφού η μπάλα δεν έμπαινε και τα λεπτά κυλούσαν, οι πράσινοι της Κατωκοπιάς ισορρόπησε στο τελευταίο 10λεπτο, σημειώνοντας την πιο κλασσική ευκαιρία της αναμέτρησης. Μετά από λάθος του Ντούρις, ο Εμπραλίτζε έφυγε μόνος, πλάσαρε όμως ο Χριστοδούλου όρθιος (!) και με το ένα χέρι, γλίτωσε την ομάδα του από το γκολ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90'+5 Tέλος του αγώνα.

90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

82' Μετά από λάθος του Ντούρις, ο Εμπραλίντζε έφυγε μόνος όμως ο Χριστοδούλου απέκρουσε εντυπωσιακά με το ένα χέρι.

78' Σουτ στην κίνηση από τον Χουντόμπιακ, στα χέρια του Σισκόφσκι η μπάλα.

75' Κεφαλιά του Μάζουρεκ, έκοψε στην γραμμή ο Εμπραλίτζε.

69' Σουτ του Πηλέα, μόλις δίπλα από την εστία του Σισκόφσκι η μπάλα.

69' Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Εθνικό, σε χέρι του Σαντίκ εντός περιοχής. Η φάση ελέχθηκε και το ματς συνεχίζεται καθώς δεν υπήρξε παράβαση.

59' Προβολή του Ζάκπα, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε μόλις έξω.

59' Τεράστια φάση για τον Εθνικό. Κεφαλιά του Χολ, απέκρουσε ο Σισκόφσκι ασταθώς ενώ ο Ντούρις δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

50' Σουτ του Ντίας, μόλις έξω η μπάλα.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

34' Προσωπική ενέργεια από τον Εμπραλίντζε, έδιωξε την σέντρα η άμυνα των γηπεδούχων πριν σκοράρει ο Σαντίκ προ κενής εστίας.

32' Σουτ του Ασαμόα, στα σώματα η μπάλα ενώ ο Οικονομίδης δεν κατάφερε να ανακτήσει την κατοχή.

23' Άστοχη κεφαλιά από τον Άδωνη.

20' Σκόραρε ο Βοϊτκόφσκι ωστόσο το γκολ σωστά ακυρώθηκε αφού ο παίκτους του Εθνικού ήταν εκτεθειμένος.

10' Ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο χωρίς κάποια αξιόλογη φάση. Δύο σουτ του Γκόρουπετς, δεν βρήκαν στόχο.

1' Έναρξη του αγώνα.

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Χολ, Άδωνη, Πηλέας, Βοϊτκόφσκι (34' Ζακπά), Άμπραχαμ, Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Ιωάννου (80' Nτόλεζαλ), Μάζουρεκ, Ντούρις.

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Κυριάκου, Κέρλα (42' Καραμανώλης), Αντενόν, Κοβάσεβιτς, Οικονομίδης (72' Τραϊτσέφσκι), Ασαμόα, Εμπραλίντζε (82' Ντιτζανί), Μέσκα (82' Σάιθ), Ολιβέιρα, Σαντίκ.

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 53' Άδωνη, 54' Άμπραχαμ, 77' Ντούρις / 57' Αντενόν, 77' Τραϊτσέφσκι, 83' Ιωάννου, 85' Ντιτζανί

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

Α' Βοηθός: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός: Χρίστου Ε. Χρίστος