Φέρτε της... εκτός έδρας, ξανά στο -1 με νέο διπλό η Ανόρθωση

Δημοσιεύθηκε 22.10.2023

Έκανε το καθήκον της κι επέστρεψε στο -1 από την κορυφή η Ανόρθωση, η οποία επικράτησε με 2-0 της Δόξας στην Περιστερώνα για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Αμμοχώστου αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο μετά την (πρώτη) ήττα που δέχθηκε από τον Άρη και πήρε το τέταρτο διπλό της σε τέσσερις απόπειρες, φτάνοντας τα πέντε σερί από το τέλος της περσινής σεζόν.

Τσίκο (10΄) και Γκασαμά (19΄) σκόραραν τα γκολ της «Κυρίας», με τον Αγκολέζο να σκοράρει σε δεύτερο σερί ματς (έφτασε τα τρία γκολ) και τον Σενεγαλέζο να ανοίγει λογαριασμό με τα κυανόλευκα.

Ουραγός χωρίς βαθμό παρέμεινε η Δόξα.

Η Ανόρθωση κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, όντας αποτελεσματική στις πρώτες της φάσεις. Στο 10΄ ο Τσίκο άνοιξε το σκορ με πλασέ, αν και χρειάστηκε να περάσει ένα τρίλεπτο για να πανηγυρίσει, καθώς το γκολ αρχικά ακυρώθηκε με λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ και μέτρησε χάρη στο VAR. Ο Αγκολέζος λίγο αργότερα κατέγραψε και ασίστ, σερβίροντας στο 19΄ το 2-0 στον Γκασαμά. Οι κυανόλευκοι μπορούσαν να φτάσουν και σε τρίτο γκολ όμως οι Παρούτης-Τσίκο στο 25΄, Γκασαμά στο 33΄ και Φερέιρα στο 41΄ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Ο ρυθμός στο β΄ μέρος ήταν πεσμένος, η Ανόρθωση πέραν από δύο σουτ του Κάργα δεν έφτιαξε κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία και στο 60΄ λίγο έλειψε η Δόξα να μειώσει, όταν ο Ναμπί σούταρε στο δοκάρι. Λίγα πράγματα από εκεί και πέρα, με την Ανόρθωση να κρατά με ευκολία το υπέρ της σκορ και να παίρνει το τέταρτο σερί διπλό της.

92' Κορέια αντί Γκασαμά και Αντωνίου αντί Ουαγκέ.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

87' Μουχάμεντ αντί Στυλιανού.

85' Μακρινό σουτ του Τζουλίου, έξω.

81' Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Ιωάννου στη θέση του Τιουνέ.

78' Σουτ του Σαντίκ, μάζεψε ο Αρμπολέδα.

75' Αλλαγές για τη Δόξα, Αντουί και Σαντίκ αντί Αλσέους και Κλεόφιλο.

69' Αλλαγές για την Ανόρθωση, Τζούλιου και Μουσοντά αντί Φερέιρα και Τσίκο.

68' Αλλαγή για τη Δόξα, Τρούγιτς στη θέση του Σκόγλουντ.

61' Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα με σουτ του Ναμπί στο δοκάρι.

56' Κίτρινη κάρτα στον Αλσέους.

56' Σουτ του Κάργα, απέκρουσε ο Σισκόφσκι, νέο σουτ του Τσίκο, κόντραρε.

51' Κίτρινη κάρτα στον Τραϊτσέφσκι.

46' Σουτ του Κάργα, έπεσε και μάζεψε ο Σισκόφσκι.

45+1' Απειλεί η Δόξα με κεφαλιά του Τραϊτσέφσκι, πάνω από τα δοκάρια.

44' Κίτρινη κάρτα στον Τζέτζε.

41' Ευκαιρία για την Ανόρθωση, μαζεύει ο Σισκόφσκι στο σουτ του Φερέιρα.

37' Εκτέλεση φάουλ του Τζέτζε, έξω.

33' Κεφαλιά του Γκασαμά, άστοχη.

29' Σουτ του Κλεόφιλο, μαζεύει ο Αρμπολέδα.

25' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Σισκόφσκι απέκρουσε το διαγώνιο σουτ του Παρούτη κι ο Τσίκο από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

-Πρώτο γκολ για τον Σενεγαλέζο με τη φανέλα της «Κυρίας».

19' ΓΚΟΛ, 2-0 η Ανόρθωση με τον Γκασαμά! Μετά από έξοχη κάθετη του Τεχέρα ο Τσίκο έκανε το γύρισμα στον Σενεγαλέζο ο οποίος με γυριστό διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

17' Ευκαιρία για την Ανόρθωση με Γκασαμά, ο Σισκόφσκι βγήκε κι έσωσε. Υποδείχθηκε οφσάιντ, λανθασμένα.

13' ΓΚΟΛ, 1-0 η Ανόρθωση με τον Τσίκο! Μέτρησε το γκολ του Αγκολέζου από το VAR καθώς όπως φάνηκε και στο ριπλέι δεν ήταν οφσάιντ.

-Εξετάζεται η φάση από το VAR, αναμένεται να μετρήσει το γκολ.

10' Εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα στο τείχος, στην εξέλιξη της φάσης ο Τσίκο σκοράρει όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

-Κρατά μπάλα η Ανόρθωση αλλά δεν έχει ακόμη απειλήσει την εστία του Σισκόφσκι.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Στυλιανού (87΄ Μουχάμεντ), Γιαμπερέ, Αντωνιάδης, Τραϊτσέφσκι, Τζέτζε (46΄ Ναμπί), Άλσεους (75΄ Αντουί), Βελκόφσκι, Ασάντε, Σκόγλουντ (68΄ Τρούγιτς), Kλεόφιλο (75΄ Σαντίκ).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ (92΄ Αντωνίου), Κάργας, Φερέρ, Γκαρθία, Τιουνέ (81΄ Ιωάννου), Τεχέρα, Φερέιρα (69΄ Μουσοντά), Τσίκο (69΄ Τζούλιου), Παρούτης, Γκασάμα (92΄ Κορέια).

ΣΚΟΡΕΡ: - / 10΄ Τσίκο, 19΄ Γκασαμά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 44΄ Τζέτζε, 51΄ Τραϊτσέφσκι, 56΄ Αλσέους / -

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος

4ος Διαιτητής: Tεχράνυ Ανδρέας