Προσγείωσε την Ανόρθωση ο Σαντίκ, μεγάλη νίκη η Δόξα!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 12.9.2021

«Έκοψε» τα... φτερά της Ανόρθωσης η Δόξα. Η ομάδα της Κατωκοπιάς πήρε σπουδαία νίκη στο Μακάρειο για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 2-0 της «Κυρίας», η οποία παρουσιάστηκε άνευρη και «χλωμή» στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τη Δόξα ο Μπεράτ Σαντίκ, ο οποίος σκόραρε και τα δύο γκολ, φτάνοντας τα τρία, καθώς είχε σκοράρει και στο 1-1 της πρεμιέρας στο «ΑΕΚ Αρένα». Δεύτερη έκπληξη σε ισάριθμα παιχνίδια από την ομάδα του Κώστα Σακκά η οποία έφτασε τους τέσσερις βαθμούς από δύο ομάδες με πρωταγωνιστικούς στόχους.

Αμφότερες οι ομάδες έπαιξαν με δέκα παίκτες από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, λόγω αποβολών των Τιτζανί και Ντέλετιτς.

Υστέρησε πολύ η Ανόρθωση, η οποία το προηγούμενο διάστημα ήταν σε κλίμα ευφορίας και ενθουσιασμού μετά την είσοδο σε ευρωπαϊκό όμιλο και τις ηχηρές προσθήκες, όμως παρουσιάστηκε πολύ κατώτερη των προσδοκιών στο πρώτο της παιχνίδι πρωταθλήματος και δεν μπόρεσε να απειλήσει σοβαρά τους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο ξεκίνημά του και χωρίς αξιοσημείωτες φάσεις μέχρι τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, σημείο κατά το οποίο οι δύο ομάδες έχασαν από έναν παίκτη. Στο 24' ο Τιτζανί αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για σκληρό φάουλ στον Αρτυματά με τη «σχάρα» του παπουτσιού, ενώ τρία λεπτά αργότερα την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο Ντέλετις, με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνη χρήση του αγκώνα σε εναέρια μονομαχία με τον Κοβάσεβιτς (την πρώτη την είδε στο 17' για θέατρο). Ευκαιρία στα επόμενα λεπτά δεν υπήρξε, μέχρι το γκολ της Δόξας στο 42'. Μετά από μπαλιά του Εμπραλίτζε, ο Σαντίκ από κοντά στο δεύτερο δοκάρι άνοιξε το σκορ, απέναντι στην πρώην του ομάδα.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Ανόρθωση να επιχειρεί να πιέσει τους γηπεδούχους με σκοπό να φτάσει στη γρήγορη ισοφάριση που θα της έδινε ελπίδες για ανατροπή. Έφτιαξε κάποιες φάσεις, αλλά καμία μεγάλη ευκαιρία και είναι ενδεικτικό ότι το εκτός περιοχής σουτ του Αβραάμ στο 85' ήταν το πρώτο (και τελευταίο) εντός στόχου για την «Κυρία», η οποία εντέλει έμεινε «άσφαιρη» και δεν απέφυγε την ήττα, με τη Δόξα μάλιστα να βρίσκει και δεύτερο γκολ στο 89', με τον Σαντίκ να σκοράρει ξανά, με εκτέλεση πέναλτι έπειτα από ανατροπή του Τραϊτσέφσκι από τον Αρτυματά.

Επίσημο ντεμπούτο για τους Ουάρντα (βασικός) και Νινούα (αλλαγή) με τη φανέλα της Ανόρθωσης, η οποία στρέφει την προσοχή της στον αγώνα της Πέμπτης (16/9, 22:00) με την Παρτιζάν στο ΓΣΠ για την πρεμιέρα των ομίλων του Conference League.

Tέλος αγώνα

92' Αλλαγές για τη Δόξα, Οικονομίδης αντί Τραϊτσέφσκι και Χριστοφή αντί Ασαμόα.

91' Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' ΓΚΟΛ, 2-0 η Δόξα με εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκ ο οποίος διπλασιάζει τα γκολ τουκ αι της ομάδας του.

-Εξετάζεται από το VAR η φάση. Δίνει το ΟΚ ο ρεφ.

87' Κίτρινη κάρτα στον Αρτυματά.

87' Πέναλτι για τη Δόξα, για ανατροπή του Τραϊτσέφσκι από τον Αρτυματά.

85' Σουτ του Αβραάμ εκτός περιοχής, μαζεύει σταθερά ο Σισκόφσκι.

79' Κίτρινη κάρτα στον Ρουσιά, που προσπάθησε να σκοράρει με το χέρι... βρίσκοντας δοκάρι.

77' Τριπλή αλλαγή για την Ανόρθωση: ο Νινούα στη θέση του Λάζαρου, ο Αβραάμ αντί του Κορέια και ο Χουσμπάουερ στη θέση του Πόποβιτς.

-Η Ανόρθωση προσπαθεί να πιέσει τη Δόξα αλλά δεν κατάφερε μέχρι τώρα να απειλήσει σοβαρά την εστία της.

71' Απειλεί η Δόξα, ο Σαντίκ μετά από γύρισμα του Στυλιανού δεν μπόρεσε από καλή θέση να βρει καλά την μπάλα.

70' Σουτ του Λάφερτι, δεν ανησυχεί ο Σισκόφσκι.

69' Σουτ του Αντενόν, άστοχο.

67' Αλλαγή για την Ανόρθωση, Ρουσιάς αντί Ουάρντα.

67' Αλλαγή για τη Δόξα, Σάσι αντί Εμπραλίτζε.

65' Προϋποθέσεις για την Ανόρθωση με σέντρα του Πόποβιτς, δεν πρόλαβε ο Ουάρντα.

57' Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Λάφερτι, έξω.

-Κάνει πιο επιθετικό το δεξί του άκρο ο Κετσπάγια.

54' Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Καλτσάς στη θέση του Κορέα.

47' Κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου, πολύ άστοχη, δεν ανησυχεί ο Σισκόφσκι.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Από δύο τελικές προσπάθειες για τις δύο ομάδες, εκτός στόχου οι τρεις πέραν του γκολ.

Τέλος ημιχρόνου

45+3' Κεφαλιά του Λάφερτι μετά από μπαλιά του Πόποβιτς (προηγήθηκε πολύ καλή προσπάθεια του Ουάρντα), άστοχη.

-Με την πλάτη στον τοίχο οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ του πρώην παίκτη τους.

42' ΓΚΟΛ, 1-0 η Δόξα με τον Σαντίκ να σκοράρει από κοντά έπειτα από γύρισμα του Εμπραλίτζε.

-Πολύ περισσότερες οι κάρτες παρά οι καλές φάσεις στο Μακάρειο.

36' Κίτρινη κάρτα στον Ασαμόα.

31' Κίτρινη κάρτα στον Αντάμοβιτς.

-Δεν χάρηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα η «Κυρία», πλέον παίζουν 10 με 10.

27' Αποβάλλεται και ο Ντέλετιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνη χρήση του αγκώνα σε εναέρια διεκδίκηση της μπάλας με τον Κοβάσεβιτς.

26' Εκτελεί το φάουλ ο Πόποβιτς, λίγο έξω.

24' Αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τιτζανί για το φάουλ του στον Αρτυματά.

-Στο έδαφος ο Τιτζανί και ο Αρτυματάς μετά από σκληρό φάουλ του πρώτου στον δεύτερο. Θα έπρεπε να δεχθεί κάρτα.

21' Σουτ του Ντέλετιτς, απέκρουσε ο Σισκόφσκι.

17' Κίτρινη κάρτα στον Ντέλετιτς για θέατρο έπειτα από πτώση του μπαίνοντας στην περιοχή.

12' Επιχειρεί τη λόμπα ο Τιτζανί, δεν βρίσκει στόχο.

-Χωρίς φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Η Ανόρθωση κρατάει περισσότερο την μπάλα αλλά οι γηπεδούχοι δεν περιορίζονται σε παθητικό ρόλο.

3' Βρέθηκε στο έδαφος ο Ντέλετιτς στην περιοχή της Δόξας, διαμαρτυρίες από την «Κυρία», παίζετε λέει ο ρεφ, σωστά.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Στυλιανού, Αντενόν, Καραμανώλης, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι (92' Οικονομίδης), Ασαμόα (92' Χριστοφή), Αντάμοβιτς, Τιτζανί, Εμπραλίτζε (67' Σασί), Σαντίκ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Κορέα (54' Καλτσά), Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορέια (77' Αβραάμ), Αρτυματάς, Πόποβιτς (77' Χουσμπάουερ), Ουάρντα (67' Ρουσιάς), Χριστοδουλόπουλος (77' Νινούα), Ντέλετιτς, Λάφερτι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 31' Αντάμοβιτς, 36' Ασαμόα / 17' Ντέλετιτς, 87' Αρτυματάς, 91' Ρισβάνης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 24' Τιτζανί / 27' Ντέλετιτς (2η κίτρινη)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστάση Αναστάσης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος