Γλίτωσε τα χειρότερα αλλά γκέλαρε η Σεβίλλη - ΒΙΝΤΕΟ

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 16.2.2020
epa08221697 Sevilla´s defender Sergio Reguilon (C) fall between Espanyol´s defenders Marc Roca (L) y Javi López (R) during the Spanish LaLiga match between Sevilla and Espanyol at Sanchez Pizjuan stadium in Sevilla, south Spain, 16 February 2020. EPA/Jose Manuel Vidal

Η Σεβίλλη για δεύτερη σερί αγωνιστική είδε την αντίπαλό της να κάνει ανατροπή, η Εσπανιόλ αντέδρασε στο ματς του «Σάντσεθ Πιθχουάν» το μεσημέρι της Κυριακής, όμως οι Ανδαλουσιανοί τουλάχιστον κατάφεραν ν' αποφύγουν την ήττα με το τελικό 2-2.

Το παιχνίδι για την ομάδα του Ζουλιέν Λοπετέγι ενώ ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο και γκολ από νωρίς, εξελίχθηκε σε μια αγχωτική κούρσα, από την οποία οι Σεβιγιάνοι πήραν απλά έναν βαθμό μετά και το πάθημα από τη Θέλτα, παραμένοντας δίχως νίκη από τα τέλη Ιανουαρίου.

Ο Οκάμπος μόλις στο 15ο λεπτό έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, ωστόσο, οι Καταλανοί... άρχισαν να επιτίθενται ακόμα περισσότερο για να φτάσουν στην ανατροπή μέχρι τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους!

Αρχικά στο 35' ο Εμπάρμπα με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε και στο 50' ο Γου Λέι έκανε το 2-1, ευελπιστώντας πως αυτή τη φορά η ομάδα του θα έπαιρνε τη νίκη και μ' εκείνον παρόντα, καθώς είχε μείνει στον πάγκο σε όλα τα υπόλοιπα θετικά αποτελέσματα!

Η κόκκινη του Βίκτορ Σάντσεθ στο 70ο λεπτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο και η ουραγός Εσπανιόλ δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, με τον Σούσο στο 80' να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Διόλου βολική η ισοπαλία για τη Σεβίλλη στην προσπάθεια για ευρωπαϊκή συμμετοχή την επόμενη σεζόν, έβγαλε αντίδραση αλλά δεν αρκούσε αυτό για την ομάδα του Αμπελάρδο...

Πηγή: gazzetta.gr