Άρης να… γουστάρεις και στα «αστέρια» - Εξάρα στην Μπατέ και φουλ για ομίλους

Δημοσιεύθηκε 26.7.2023
Υπερίσχυσε σε όλους τους τομείς και πάει στον επαναληπτικό με προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων

Συνεπής στο ιστορικό ραντεβού του ήταν ο Άρης, που κέρδισε με 6-2 την Μπατέ Μπορίσοφ στο στάδιο «Άλφαμέγα» και έτσι πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον γ’ προκριματικό του Champions League. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφερε να πάρει γερό προβάδισμα από το ημίχρονο, αφού προηγήθηκε με 3-0. Μετά την ανάπαυλα οι Λευκορώσοι αντέδρασαν, ωστόσο η Ελαφρά Ταξιαρχία συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και έτσι πήρε αυτή την υπερπολύτιμη νίκη που την χρίζει φαβορί για πρόκριση στον επαναληπτικό της 1η Αυγούστου.

Το ματς

Ο Άρης μπήκε ορεξάτος και είχε πολύ καλό ρυθμό στο πρώτο μέρος, αναγκάζοντας του Λευκορώσους να κλειστούν στο δικό τους μισό. Στο 15ο λεπτό η πίεση του Άρη απέδωσε καρπούς, όταν ο Μπαμπίκα μπήκε στην περιοχή, έγινε ανατροπή και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πεναλτι. Ο Γιάνικ Γκομίς ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε προβάδισμα στην Ελαφρά Ταξιαρχία από τα έντεκα βήματα (17’)με το πρώτο ιστορικό γκολ της ομάδας στο Champions League. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές τους Σπιλέφσκι, που έφτασαν κοντά σε δεύτερο τέρμα με Μπαμπίκα και Μπένγκτσον, οι οποίοι αστόχησαν. Η ΜΠΑΤΕ άρχισε να κερδίζει μέτρα, με τον Άρη να της… κόβει τον αέρα με το γκολ του Μπένγκτσον. Ο Σουηδός δέχτηκε τη μπάλα από τον Καζού μέσα στην περιοχή, έκανε το δυνατό πλασέ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 32’. Λίγα λεπτά αργότερα ο Γκομίς μετά από υπερπροσπάθεια κράτησε τη μπάλα στη περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Μπανέ πέτυχε το αυτογκόλ με το οποίο ο Άρης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 (39’).

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης πλήρωσε ένα λάθος στην άμυνα και είδε τη Μπάτε να μειώνει σε 3-1 με τον Κοντσεβόι στο 48’. Ακολούθως η Ελαφρά Ταξιαρχία ανέβασε και πάλι ρυθμό, ενώ έχασε ευκαιρίες για να ανεβάσει ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Ο Γιανίκ Γκομίς ήταν αυτός που σκόραρε ξανά για το 4-1 (62’), όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Καζού ανέβασε και πάλι την διαφορά στο +3. Ωστόσο η Μπάτε είχε ξανά απάντηση, με τον Κχαντάρκεβιτς να μειώνει στο 70’. Ακολούθως ο Άρης έχασε πολλές ευκαιρίες για πέμπτο γκολ, με τον νεοεισελθόντα Μοντνόρ να το πετυχαίνει στο 83'. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Στεπίνσκι με πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα, γράφοντας το τελικό 6-2.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Τέλος της αναμέτρησης.

90+1' ΓΚΟΛ 6-2! Εύστοχος από την άσπρη βούλα ο Στεπίσνκι και προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων.

90' Πέναλτι για τον Άρη, σε παράβαση πάνω στον Γιαγκό και ευκαιρία για το έκτο γκολ!

83' ΓΚΟΛ 5-2 Ο Άρης με τον Μοντνόρ! Έκλεψε ο Σπόλιαριτς, ο Στεπίνσκι έδωσε στον Ολλανδό που σκόραρε.

78' Τετ α τετ του Στεπίσνκι απέναντι στον Κούντραβετς, νικητής ο Λευκορώσος.

72' Σουτ του Στεπίνσκι εκτός περιοχής, η μπάλα έξω.

65' 4-2 μειώνει ξανά η Μπάτε με τον Χαντάρκεβιτς! Με κεφαλιά ο Λευκορώσος απαντά στο γκολ της Ελαφράς Ταξιαρχίας.

60' ΓΚΟΛ ο Άρης και 4-1! Και πάλι ο Γκομίς, πυ μετά από εκτέλεση φάουλ του Καζού στέλενι με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

55' Δυνατό σουτ του Στρούσκι, διώχνει σε κόρνερ ο Κούντραβετς.

52' Κεφαλιά του Γκομίς, διώχνους σε κόρνερ οι της ΜΠΑΤΕ.

48' 3-1 Μειώνει η Μπάτε με τον Κοντσεβόι, ο οποίος μετά από βαθιά μπαλιά ευστόχησε.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Τέλος ημιχρόνου

43' Σουτ του Μπαμπίκα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

39' 3-0 ο Άρης! Η Ελαφρά ταξιαρχία με αυτογκόλ του Μπάνε σκοράρει ξανά μετά από πολύ καλή προσπάθεια του Γκομίς.

35' Επικίνδυνη προσπάθεια του Αντιλέφσκι, διώχνει η άμυνα του Άρη.

32' ΓΚΟΛ 2-0 ο Άρης! Ο Καζού βρήκε τον Μπένγκτσον μέσα στην περιοχή, με τον Σουηδό να τελειώνει την φάση με δυνατό πλασέ διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

24' Σέντρα από τον Γιαγκό, ο Μπένγκτσον δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

22' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη! Ο Μπαμπίκα απέναντι από τον Κούντραβετς δεν μπόρεσε να νικήσει.

17' ΓΚΟΛ Ο ΓΚΟΜΙΣ! Δίνει προβάδισμα στον Άρη από τα έντεκα βήματα με το πρώτο ιστορικό γκολ της Ελαφράς Ταξιαρχίας στο Champions League.

15' Πέναλτι για τον Άρη! Μετά από ανατροπή του Μπαμπίκα στην περιοχή!

12' Σουτ του Κοντσεβόι, έξω.

6' Σουτ του Μπένγκτσον, η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα της ΜΠΑΤΕ.

5' Μπήκε με όρεξη η ομάδα της Λεμεσού, πιέζει και περιτριγυρίζει την περιοχή των Λευκορώσων.

- Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΡΗΣ: Bανά, Καζού, Γιαγκό, Μπρόρσον, Μουσούντα, Στρούσκι, Νίκολιτς (46' Ζόκε), Μαγιαμπέλα (90' Σανέ), Μπένγκτσον (46' Στεπίνσκι), Γκομίς (80' Σπόλιαριτς), Μπαμπίκα (80' Μπαπίκα).

ΜΠΑΤΕ: Κούντραβετς, Νετσάεβ, Χαντάρκεβιτς (70' Μαρτίνοφ), Μπάνε (85' Βόλκοφ), Γιμτς, Μποτσάροβ, Γκρομίκο, Γκρέτσιχο (85' Ισλάμοβιτς), Μάλκεβιτς (62' Λάπτεβ), Κοντσεβόι, Αντιλέβσκι (71' Ποστρέλοφ).

ΣΚΟΡΕΡ: 17',61' Γκομίς , 32' Μπένγκτσον, 39' Αυτογκόλ, 83' Μοντνόρ, 90+1' Στεπίσνκι/48' Κοντσεβόι, 62' Χαντάρκεβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: -/72' Γκρέτσιχο, 89' Ισλάμοβιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γίγκαλ Φριντ

Πέρασαν από φαράγγι και καταράκτες πριν το ρεπό!

Σπιλέφσκι: «Είμαι ικανοποιημένος...»