Ευκαιρίες, δοκάρια μα τελικά 0-0!

Δημοσιεύθηκε 5.1.2023

Φάσεις έφτιαξαν και οι δύο, βρίσκοντας μάλιστα και οι δυο τους δοκάρι (σ.σ. η μία μάλιστα δύο φορές) αλλά το παιχνίδι στο Τσίρειο αναμεσά στην Καρμιώτισσα και τον Άρη έληξε χωρίς νικητή και χωρίς γκολ, αφού έμειναν στο 0-0. Με την ισοπαλία αυτή ο Άρης έφθασε τους 33 βαθμούς και είναι τέσσερις βαθμούς πίσω από την 3η Πάφο, και εφτά από ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ. Από την άλλη, η Καρμιώτισσα έφθασε τους 19 και είναι στην 9η θέση

Για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» είναι η τρίτη σερί ισοπαλία καθώς είχαν προηγηθεί αυτές με ΑΕΛ (0-0), Ολυμπιακό (0-0) και Άρη (1-1). Για την ομάδα των Πολεμιδιών είναι ο δεύτερος αγώνας χωρίς να χάσει, μιας και στον τελευταίο αγώνα του 2022 προηγείτο με 2-0 της Ανόρθωσης πριν τη διακοπή και εν τέλει πήρε τους τρεις βαθμούς στη δικαστική.

Στα του αγώνα, μόλις στο 5’, η Καρμιώτισσα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν ο Ντούμπια βρέθηκε φάτσα με τον Βανά Άλβες όμως το πλασέ του βρήκε το αριστερό δοκάρι. Στο 21’ ήταν σειρά του Άρη να χάσει ευκαιρία με σύμμαχο του αντιπάλου το δοκάρι καθώς το σουτ του Μπένγκτσον σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Οι πράσινοι της Λεμεσού είχαν την κυριαρχία στο δεύτερο ημίχρονο, με την Καρμιώτισσα να κοιτάζει περισσότερο την άμυνά της και προσπαθούσε να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Στο 50’ ο Μπαμπίκα δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 55’ ο ίδιος παίκτης νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Κνόμπλοχ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Καρμιώτισσα στο 88’ είχε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ντούμπια να σημαδεύει για δεύτερη φορά το δοκάρι, αυτή τη φορά το οριζόντιο, ενώ στο 90+6’ το σουτ του Γιαμπλόνσκι για τον Άρη κάπου χτύπησε και βρήκε ελάχιστα έξω.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Τέλος του αγώνα

90+6' - Σουτ του Γιαμπλόνσκι, κάπου βρήκε και πήγε ελάχιστα έξω η μπάλα

Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις

88' - ΔΟΚΑΡΙ. Στου από τον Ντούμπια έξω από την περιοχή, βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι

79' - Ελάχιστα έξω η μπάλα στην εκτέλεση φάουλ του Κακόριν

59΄- Μετά από προσωπική ενέργεια του Κακόριν η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Σέλουτσκα. Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους ότι το χέρι ήταν σε θέση στήριξης. Ο διαιτητής καλέσθηκε από το VAR να το δει και παίρνει την απόφασή του πίσω

55' - Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, ο Μαγιαμπέλα πέρασε όμορφα στον Μπαμπίκα που έκανε το πλασέ απέναντι από τον Κνόμπλοχ ο οποίος βγήκε νικητής στο τετ α τετ

50' - O Mπέγκτσον πέρασε στον Μπαμπίκα που από κοντά έκανε το πλασέ όμως πέρασε παράλληλα με την εστία

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45+3' - Σουτ του Μαγιαμπέλα, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

21' - ΔΟΚΑΡΙ. Σουτ από τον Μπένγκτσον στο δεξί δοκάρι η μπάλα, ισοφαρίζει στα δοκάρια ο Άρης.

15' - O Kνόμπλοχ αποκρούει το σουτ του Μπέγκτσον, πήγε κόρνερ η μπάλα

9΄- Πάνω από τα δοκάρια το σουτ που επιχείρησε, έξω από την περιοχή, ο Μαγιαμπέλα

5' - ΔΟΚΑΡΙ. Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, με τον Ντούμπια να φεύγει μόνος στην επίθεση, βρέθηκε φάτσα με τον Βανά Άλβες όμως το πλασέ βρήκε το αριστερό δοκάρι

1' - Έναρξη του αγώνα

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Χούμποτσαν, Σέλουτσκα, Μαλόν, Τάντι, Οικονομίδης (66΄Γκραντινάρου), Ελ Αλουχί (66' Νεοφύτου, Κουλιμπαλί, Ντούμπια, Μπεν Σαλάμ (36' Ποντστάφσκι), Ντούρις (82' Χατζηβασίλης)

ΑΡΗΣ: Βανά, Γιαγκό, Μουσούντα, Μπρόρσον, Μποακί, Σόκε (79' Μπράουν), Μπέγκτσον (79' Tζιαβέ), Μαγιαμπέλα, Μπαμπίκα (71' Γιαμπλόνσκι), Γκομίς (67΄Στεπίνσκι), Κακόριν

ΣΚΟΡΕΡ:

KITΡΙΝΕΣ: 24' Οικονομίδης / 46' Κακόριν, 72' Μουσούντα, 90+3' Στεπίνσκι

* Κιτρινίστηκε στο 61' ο προπονητής της Καρμιώτισσας, Σωφρόνης Αυγουστή, για διαμαρτυρίες στη φάση που δόθηκε πέναλτι για τον Άρη.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

VAR: Φωτίου Κωνσταντίνος

AVAR: Γεωργίου Παύλος

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος