Πάλι ισοπαλία ο Απόλλωνας, δεν «καθαρίζει» τον τίτλο

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 3.4.2022

Ούτε αυτή τη φορά ο Απόλλωνας κατάφερε να κερδίσει και να ξεφύγει αρκετά από τους διώκτες του, μένοντας στο 1-1 με τον συμπολίτη Άρη που πάλεψε και μπορούσε να κερδίσει και τον αγώνα.

Αυτή είναι η έκτη σερί ισοπαλία των γαλάζιων στο πρωτάθλημα. Έφθασαν στους 50 βαθμούς και αύξησαν τη διαφορά από τη δεύτερη θέση μετά την ήττα του ΑΠΟΕΛ από την Ανόρθωση, όμως με νίκη στον αυριανό αγώνα της ΑΕΚ απέναντι στην Πάφο η διαφορά θα επανέλθει στους πέντε βαθμούς.

Από την άλλη ο Άρης έκανε τους βαθμούς του 44 και ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση μαζί με τον ΑΠΟΕΛ.

To σκορ άνοιξε στο 19' από την άσπρη βούλα μετά από παράβαση που υποδείχθηκε στο μαρκάρισμα του Αυλωνίτη στον Γιαγκό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ματίας Σπόλιαριτις που ήταν εύστοχος και έκανε το 1-0 για τον Άρη.

Οι γαλάζιοι ευτύχησαν να φέρουν γρήγορα το παιχνίδι στα ίσα, καθώς στο 25' ο Ογκέντα στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του Απόλλωνα και έκανε το 1-1.

Παρά την προσπάθεια των δύο ομάδων το σκορ αυτό δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα, με τον Άρη να έχει μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις (90+3') με το σουτ του Μουσούντα να βρίσκει στο δοκάρι πριν να πάει εκτός.

Τέλος του παιχνιδιού

90+3' - ΔΟΚΑΡΙ. Σουτ του Μουσούντα, χτύπησε στο δοκάρι κι έφυγε έξω η μπάλα

82'- Zητάει πέναλτι ο Άρης, δόθηκε οφσάιντ. Εξετάστηκε και από το VAR η φάση

79' - Σουτ του Ρομπέρζ πάνω από τα δοκάρια

64'- Σουτ του Γιαμπλόνσκι απέκρουση από τον Γιοβάνοβιτς

58'- Aπευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ογκεντά, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

51' - Σουτ του Αλμπάνη, ο Βάνα Άλβες έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

39' - Ο Βανά Άλβες κόβει την προβολή του Αυλωνίτη

30' - Σουτ του Σπόλιαριτς, σε ετοιμότητα ο Γιοβάνοβιτς διώχνει σε κόρνερ

25' - ΓΚΟΛ. 1-1. Στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Απόλλωνα, ο Ογκεντά με σουτ φέρνει το παιχνίδι στα ίσα

19' - ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Ματία Σπόλιαριτς εκτελεί εύστοχα και βάζει μπροστά στο σκορ τον Άρη

18' - Πέναλτι δίνεται στον Άρη για φάουλ του Αυλωνίτη στον Γιαγκό

15' - Υπάρχει καλός ρυθμός στην αρχή του παιχνιδιού, όμως ακόμη καμία καλή φάση

1' - Έναρξη της αναμέτρησης

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (85'Φιλιώτης), Αυλωνίτης, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Ογκεντά (66' Πίττας), Αλμπάνης, Ζράντι (85' Χάμπος), Νταμπό (72' Ψύχας), Γιάνγκα (85' Ίντζα)

ΑΡΗΣ: Βάνα, Μπράουν, Σπόλιαριτς (74' Σικόρσκι), Ντελμίρο (60' Τζιαβέ), Γιαγκό (80' Μουσούντα), Κβάσουκ, Σίλντενφελντ, Μπρόρσον, Ρονκάλια, Γιαμπλόνσκι, Μπαμπίκα

ΣΚΟΡΕΡ: 25' Ογκεντά / 19' πεν. Σπόλιαριτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 18' Αυλωνίτης, 55' Μαυρίας, 89' Ψύχας / 37' Ντελ Μίρο, 57' Μπρόρσον, 65' Tζιαβέ, 78' Γιανκό

*Στο 65' δέχθηκε κίτρινη ο προπονητής του Απόλλωνα, Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ, για διαμαρτυρίες

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας