Είπε αντίο στο Τσάμπιονς Λιγκ με ψηλά το κεφάλι ο Απόλλωνας

Δημοσιεύθηκε 9.8.2022

Αποχαιρέτησε με το κεφάλι ψηλά. Τι κι αν ήταν πίσω στο σκορ με 4-0; Τι κι αν οι ελπίδες του ήταν ελάχιστε έως μηδαμινές; Ο Απόλλωνας στάθηκε στο ύψος του, έπαιξε για το γόητρο και τον κόσμο του και επικράτησε 2-0 της Μακάμπι Χάιφα στο ΓΣΠ για τον τρίτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι κυανόλευκοι έκαναν υπερπροσπάθεια για να αγγίξουν το όνειρο της ανατροπής, έπαιξαν πολύ καλύτερο ποδόσφαιρο απ’ ότι στο Ισραήλ όμως αποχαιρέτησαν την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Με… πυξίδα την αποψινή εικόνα, ο Απόλλωνας συνεχίσει το ευρωπαϊκό του ταξίδι στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Εκεί, όπου θα αντιμετωπίσει είτε τη Σλόβαν Μπρατισλάβας είτε τον Ολυμπιακό Πειραιώς (1-1 το πρώτο ματς, την ερχόμενη Πέμπτη ο επαναληπτικός).

Το ματς…

Φουριόζος μπήκε ο Απόλλωνας στο πρώτο μέρος που από το πρώτο λεπτό ήθελε να επιβάλει τον ρυθμό του. Η ομάδα της Λεμεσού απείλησαν με Πίττα, όμως η Μακάμπι Χάιφα ήταν αυτή που κατέγραψε την πρώτη κλασσική ευκαιρία, όταν ο Νταβίντ έπιασε το σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και ο Ατζίλι μόνος με την εστία βρήκε σε ετοιμότητα του Γιοβάνοβιτς.

Στο 19’ ο Ογκεντά με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Επτά λεπτά αργότερα, ο Απόλλωνας διπλασίασε τα γκολ του με σουτ-βολίδα του Κολ και το ηθικό των παιχτών ανέβηκε στα… ύψη. Οι Ισραηλινοί έμοιαζαν χαμένοι, ενώ δεν είχαν σε καμία φάση την αποτελεσματικότητα που είχαν στον πρώτο αγώνα. Ο Γιοβάνοβιτς στάθηκε στο ύψος του, ενώ ο Χαμάς στο 38’ έδιωξε στην γραμμή και κράτησε το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι κυανόλευκοι δεν το έβαλαν κάτω και προσπάθησαν να ανεβάσουν τον δείχτη του σκορ. Η Μακάμπι Χάιφα όμως είχε κι αυτή καλές στιγμές. Η κορυφαία ήταν στο 66’ όταν ο Ο Αμπού Φανί έδωσε στον Νταβίντ που ήταν μόνος με την εστία και έστειλε τη μπάλα έξω! Στο 84’ ήταν η σειρά του Απόλλωνα να χάσει πανομοιότυπη φάση καθώς ο Νταμπό δεν κατάφερε να σκοράρει προ κενής εστίας.

Να σημειώσουμε πως σωστά ακυρώθηκαν τρία γκολ (!) του Νταβίντ καθώς και στα τρία υποδείχθηκε οφσάιντ.

Η εξέλιξη του αγώνα…

90'+5 Τέλος του αγώνα.

90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

84' Τεράστια φάση για τον Απόλλωνα. Ο Νταμπό εντελώς μόνος έστειλε τη μπάλα έξω!

70' Δοκάρι μετά από πλασέ του Νταβίντ!

66' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την Μακάμπι. Ο Αμπού Φανί έδωσε στον Νταβίντ που ήταν μόνος με την εστία και έστειλε τη μπάλα έξω!

63' Άστοχο σουτ του Νταμπό μετά από καλό συνδυασμό.

59' Επικίνδυνο σουτ του Μεναχέμ, απέκρουσε δύσκολα ο Γιοβάνοβιτς.

49' Μπήκε πολύ πιο επιθετικά η Μακάμπι στο δεύτερο ημίχρονο, ψάχνοντας το γκολ της μείωσης του σκορ.

46' Αλλαγή για τους Ισραηλινούς με την έναρξη της επανάληψης. Ο Μοχάμεντ μπήκε στη θέση του Αράντ.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+4 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

44' Ακυρώθηκε και τρίτο γκολ του Νταβίντ καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ήταν εκτεθειμένος.

38' Διώχνει στην γραμμή ο Χαμάς! Πιέζει πολύ η Μακάμπι Χάιφα μετά το δεύτερο γκολ των κυανόλευκων.

32' Νέο μεγάλη απόκρουση του Γιοβάνοβιτς μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ατζίλι.

30' Σουτ του Ατζίλι, απέκρουσε με γροθιές ο Γιοβάνοβιτς.

29' Ακυρώθηκε νέο γκολ του Νταβίντ. Και πάλι εκτεθειμένος.

26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ! Σουτ-βολίδα από τον Κολ και η μπάλα στα δίχτυα!

21' Ακυρώθηκε γκολ του Νταβίντ καθώς ήταν εκτεθειμένος.

19' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ! Εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Ογκεντά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα.

16' Μεγάλη φάση για την Μακάμπι Χάιφα. Δοκάρι μετά από δυνατό σουτ του Nταβίντ και στο... ριμπάουντ ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε το πολύ κοντινό πλασέ του Ατζίλι.

7' Προβολή από τον Γκόλντμπεργκ που προσπάθησε να απομακρύνει, έδιωξε ο Κοέν. Παρολίγο αυτογκόλ από τους φιλοξενούμενους.

2' Γύρισε στη περιοχή ο Πίττας μετά από λάθος στην άμυνα της Μακάμπι Χάιφα, δεν πρόλαβε για το πλασέ ο Γιάνγκα.

1' Έναρξη του αγώνα.

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Ρομπέρζ (73' Αρτυματάς), Πεϊμπέρν, Χαμάς, Κολ, Χάμπος (73' Βα), Ογκεντά (73' Σαχάρ), Πίττας, Ντιγκινί, Γιάνγκα (57' Nταμπό).

Μακάμπι Χάιφα (Μπαράκ Μπακχάρ): Κοέν, Σούντγκρεν, Γκόλντμπεργκ, Πλάνιτς, Μεναχέμ (61' Κορνούντ), Αμπού Φανί, Λαβί, Αράντ (46' Μοχάμεντ), Nταβίντ (76' Λέβι), Ατζίλι (60' Χαζίζα), Πιερό (90'+3 Ρουκαβίτσια).

Σκόρερ: 19' Ογκεντά, 26' Κολ

Κίτρινες: 11' Πίττα, 42' Ντιγκινί, 45'+4 Κολ, 60' Ογκεντά, 89' Βα / 11' Αμπού Φανί, 56' Μεναχέμ, 67' Κορνούντ, 86' Σούντγκρεν