Τριπλή... επιστροφή για Απόλλωνα, δεν παραδόθηκε στους Ούγγρους

Δημοσιεύθηκε 17.7.2022

Ισόπαλο 3-3 ολοκληρώθηκε το πρώτο φιλικό του Απόλλωνα επί αυστριακού εδάφους με αντίπαλο τη Μεζοκόβεζντ Ζόρι.

Οι πρωταθλητές βρέθηκαν τρεις φορές πίσω στο σκορ όμως... επέστρεψαν και στις τρεις περιπτώσεις, ισοφαρίζοντας με Νταμπό (38'), Αρτυματά (67') και Πίττα (75').

Σύμφωνα με το γραφείο Τύπου του Απόλλωνα που παρείχε γραπτή ενημέρωση για την εξέλιξη του αγώνα, οι κυανόλευκοι είχαν κατά πολύ περισσότερες ευκαιρίες από τους αντιπάλους τους. Αξίζει να σημειωθεί πως μετά από αποβολή παίκτη της ουγγρικής ομάδας στο 63', ο Απόλλωνας ανέφερε ότι οι αντίπαλοί του «αγωνίζονται στα όρια του αντιαθλητικού από την αρχή της αναμέτρησης».

Ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ χρησιμοποίησε συνολικά 23 ποδοσφαιριστές, αλλάζοντας ολόκληρη την ενδεκάδα του στο ημίχρονο, ενώ στο 72' έριξε τον Ποντικό στη θέση του Μαυρία. Ο Απόλλωνας ξεκίνησε με σχηματισμό 3-5-2 και λίγο μετά το ημίωρο το άλλαξε σε 4-4-2.

Το επόμενο φιλικό του Απόλλωνα στην Αυστρία θα είναι στις 22/7 με τη Σλόβαν Λίμπερετς ενώ τελευταίο θα είναι αυτό με την Τορίνο στις 27/7.

ΑΠΟΛΛΩΝ α' ημίχρονο: Δημητρίου, Φιλιώτης, Ρομπέρζ, Β. Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Κολ, Χάμπος, Βα, Πινακάς, Νταμπό, Ντιγκινί

ΑΠΟΛΛΩΝ β' ημίχρονο: Πεϊσότο, Μαυρίας (72' Ποντικός), Αρτυματάς, Αλεσαμί, Καμπράλ, Νογιόκ, Τζουμ, Ντανίλο, Πίττας, Γιάνγκα, Ίντζα.

Η εξέλιξη του φιλικού

Τέλος αναμέτρησης 3-3.

90’ Νεα μεγάλη ευκαιρία με τον Τζουμ να αστοχεί σ´ ένα μοναδικό τετ α τετ!

89’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Πίττα να πλασάρει εξαιρετικά από το υψος της μεγάλης περιοχής και τον τερματοφύλακα των Ούγγρων να αρνείται εντυπωσιακά για το 4-3.

87’ Δυνατό σουτ του Σπολιαριτς πέρασε μόλις έξω.

77’ Νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Πίττα.

75’ 3-3 με τον Πίττα να συνεχίζει ζεστός από την περασμένη αγωνιστική περίοδο!

72’ 2-3 για τους Ούγγρους με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ.

67’ 2-2 Το τέρμα για τον Απόλλωνα το πέτυχε ο Παναγιώτης Αρτυματάς με δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπόλιαριτς.

63’ Αποβολή για τους Ούγγρους οι οποίοι ομολογουμένως αγωνίζονται στα όρια του αντιαθλητικού από την αρχή της αναμέτρησης.

59’ Σαφώς επηρεασμένoς ο Απόλλωνας από τις πολλές αλλαγές προσπαθεί να ανακτήσει ρυθμό και συνοχή.

53’ Δυνατό σουτ του Πίττα πέρασε πάνω απο την αντίπαλη εστία.

50’ 1-2 για τους Ουγγρους με κοντινό πλασέ.

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

45' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα σε ανεπανάληπτο τετ α τετ του Βα μετά από φοβερή (30αρα) μπαλιά του αρχηγού Χαράλαμπου Κυριάκου.

381-1 το τέρμα του Απόλλωνα το πέτυχε ο Νταμπό με πλασέ εντός περιοχής.

-Με σχηματισμό 4-4-2 αγωνίζεται πλέον ο Απόλλωνας.

34’ Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο από τις δυο ομάδες το τελευταίο δεκάλεπτο.

23’ Προσωρινή διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων.

20’ Επικίνδυνη αντεπίθεση από τους Ούγγρους οι οποίοι είχαν την 2η τελική προσπάθεια τους στον αγώνα.

12’ Εξαιρετικός συνδυασμός των Νταμπό και Βα με το σουτ του τελευταίου να εξουδετερώνει δύσκολα ο αντίπαλος κήπερ.

10' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα με το σουτ του Βα να αποκρούει ενστικτωδώς ο αντίπαλος τερματοφύλακας!

8’ 1-0 για τους Ούγγρους στην πρώτη επιθετική τους προσπάθεια μετά από γρήγορη αντεπίθεση.

6’ Πιο επιθετικά μπήκε o Aπόλλωνας ο οποίος απείλησε δυο φορές σ´ ένα λεπτό με τους Βα και Νταμπό, τα σουτ των οποίων πέρασαν εκτός εστίας.

3’ Πρώτη επιθετική προσπάθεια για τον Απόλλωνα από τα αριστερά και πρώτη τελική προσπάθεια με τον Χαμάς το σουτ του οποίου κατέληξε στην αγκαλιά του αντιπάλου πορτιέρε.

-Ξεκίνησε το φιλικό με τον Απόλλωνα να αγωνίζεται σε σχηματισμό 3-5-2.

Μπαραόνα και Ζμέρχαλ «καθάρισαν» για λογαριασμό του Απόλλωνα κόντρα στην Ομόνοια Αρ.

Μπουαγκάρντ: «Το βλέπω σαν επανεκκίνηση» - ΦΩΤΟ