Να χτυπάς το κεφάλι σου, την έπαθε και πάλι η Ανόρθωση από τη Φλόρα

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 4.11.2021

Για άλλη μία φορά η Ανόρθωση προηγήθηκε με 2-0 κόντρα στη Φλόρα, όμως δεν πήρε το ζητούμενο. Όπως και στο ΓΣΠ η «Κυρία» πήρε προβάδισμα δύο γκολ, έτσι και στη «Λε Κοκ» Αρένα έπραξε το ίδιο, αλλά οι Εσθονοί είχαν απαντήσεις και δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Αμμοχώστου να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο δεύτερο όμιλο του Conference League.

Η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ στο 29’, όταν ο Ουάρντα έβγαλε μία εξαίσια μπαλιά την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Χριστοφή, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε και τον τερματοφύλακα και με όμορφο τελείωμα έκανε το 1-0. Προτού κοπάσουν τα πανηγύρια για την Ανόρθωση… εντάθηκαν, μιας και στο 34’ ο Ουάρντα έβγαλε ακόμη μία έξυπνη μπαλιά προς τον Κατσαράβα, αυτός έδωσε ασίστ προς τον Πόποβιτς που την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0.

Το σκορ, αλλά και η παρουσία των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο προμήνυε ένα εύκολο βράδυ για την Ανόρθωση. Αμ δε… Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους κυανόλευκους και πολύ γρήγορα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Η αρχή έγινε στο 55’ με τον Τζουρ να κόβει τη μπάλα στο σουτ του Ογιάμα, αλλά στην επαναφορά ο Σάπινεν, ο οποίος είχε σκοράρει και δύο γκολ στη Λευκωσία, με σουτ μείωσε σε 2-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο σκόρερ των Εσθονών έκανε νέο σουτ προς την εστία του Τζουρ που απέκρουσε κι αυτή τη φορά ο Ζενιόφ από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για να έρθει το 2-2.

Από εκεί και πέρα, η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει κι έφτιαξε ευκαιρίες για να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ, όμως η αλήθεια είναι ότι και η Φλόρα έχασε μεγαλύτερες ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ και να πετύχει την ολική ανατροπή.

Τέλος του παιχνιδιού

90+3' - Σουτ του Σάπινεν, πάει έξω η μπάλα

86' - Νέο σουτ από τον Αλίκου, μπλοκάρει εύκολα ο Τζουρ

84' - Mακρινό σουτ ο Πομ, μαζεύει ο Τζουρ

74' - Στα χέρια του τερματοφύλακα η εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς

72' - Γρήγορη αντεπίθεση για την Ανόρθωση και ωραία εναλλαγή της μπάλας, με τον Ουάρντα να επιχειρεί το μακρινό σουτ και τον τερματοφύλακα να κόβει με υπερένταση

71'- Δυνατό σουτ από τον Βασίλιεφ, με το στήθος διώχνει τη μπάλα ο Τζουρ

64' - Σουτ του Χουσμπάουερ, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

60' - Απελπιστικά έξω το σουτ που επιχείρησε, έξω από την περιοχή, ο Ουάρντα

58' - ΓΚΟΛ. 2-2. Ο Σάπινεν έκανε το σουτ, ο Τζουρ απέκρουσε και από κοντά ο Ζενιόφ έφερε το παιχνίδι στα ίσα

55' - 2-1. Ο Ογιάμα έκανε το πρώτο σουτ, ο Τζουρ έκοψε και στην επαναφορά ο Σάπινεν με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να έρθει η μείωση του σκορ

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45+1' - Από κοντά ο Σάπινεν, ο Τζουρ έδιωξε σε κόρνερ

39' - Ο Κουσκ την κεφαλιά, μετά από κόρνερ, ελάχιστα έξω η μπάλα

34' - ΓΚΟΛ. 0-2. Ο Ουάρντα έβγαλε στον Κατσαράβα, ο οποίος έκανε συρτή μπαλιά προς το κέντρο της περιοχής με τον Πόποβιτς με σουτ να διπλασιάσει τα τέρματα της Ανόρθωσης

32' - Σουτ του Ζενιόφ έφυγε έξω η μπάλα

29' - ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Ουάρντα έβγαλε ωραία μπαλιά με τον Χριστοφή να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε και τον τερματοφύλακα και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.

12' - Κόρνερ του Πόποβιτς, κεφαλιά από τον Ρισβάνη αποκρούει ο τερματοφύλακας

1' - Σουτ του Κατσαράβα, στα χέρια του Ίγκονεν η μπάλα

1' - Έναρξη της αναμέτρησης

ΦΛΟΡΑ: Ίγκονεν, Λίλαντερ, Πουργκ, Κουσκ, Καλάστε (46' Λούκα), Πομ, Βασίλιεφ, Σόμετς, Ζενιόφ (80' Aλίκου), Ογιάμα (90+1' Μίλες), Σάπινεν

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν, Ρισβάνης (46' Αραγιούρι), Αντωνιάδης, Αβραάμ (62' Κορέια), Χριστοφή (62' Ντέλετιτς), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Ουάρντα, Πόποβιτς (80' Χριστοδουλόπουλος), Κατσαράβα

ΣΚΟΡΕΡ: 55' Σάπινεν, 58' Ζενιόφ / 29' Xριστοφή, 33' Πόποβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 10' Σόμετς, 66' Λούκα / 7' Ρισβάνης, 83'Αμπαρτζουμιάν

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάρι Α’ Χόβντανουμ (Νησιά Φαρόε).

Ανόρθωση: «Εξαντλήθηκε η επετειακή φανέλα σε λίγες ώρες»

Ανόρθωση: «Θλίψη και αποτροπιασμός» - Μίλησε με τον Αρχηγό της Αστυνομίας ο Σάντης