Θετικό ξεκίνημα για την Ελβετία, με τριάρα επί της Ουγγαρίας

Δημοσιεύθηκε 15.6.2024

Βήμα πρόκρισης στους 16 του Euro 2024 έκανε η Ελβετία. Οι ποδοσφαιριστές του Μουράν Γιακίν επικράτησαν 3-1 της Ουγγαρίας στην πρώτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου.

Ο Ντουά άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους Ελβετούς στη συνέχεια να αξιοποιούν την καλή τους εικόνα στο πρώτο μέρος και με ένα δεύτερο γκολ. Ο Έμπισερ με σουτ εκτός περιοχής στο 45' έκανε το 2-0.

Η Ουγγαρία ανέβηκε στο δεύτερο 45λεπτο και κατάφερε να μειώσει με τον Βάργκα στο 66', έπειτα από εκπληκτική ασίστ του Σόμποσλαϊ. Οι Μαγυάροι δεν κατάφεραν να ασκήσουν περαιτέρω πίεση και ο Εμπολό στο 90+3' κλείδωσε τη νίκη για τους Ελβετούς.

Κάπως έτσι, η Ελβετία έπιασε την Γερμανία στους τρεις βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική η Ουγγαρία κοντράρεται με την οικοδέσποινα (19/6, 16:00), ενώ η Ελβετία αντιμετωπίζει την Σκωτία (19/6, 22:00).

Το ματς

Η Ελβετία από τη σέντρα του παιχνιδιού πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 10ο λεπτό ο Ρόλαντ Σαλάι έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία. Οι Ελβετοί δύο λεπτά αργότερα άνοιξαν το σκορ. Ο Έμπισερ έβγαλε εξαιρετική κάθετη μεταβίβαση στον Ντουά, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Γκουλάτσι και πλάσαρε εύστοχα. Αρχικά ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ, αλλά το VAR διόρθωσε την απόφαση.

Στο 20' η Ελβετία είχε νέα καλή στιγμή. Μετά από λάθος συνεννόηση του Κέρκεζ με τον Σάλαι, ο Βάργκας έκλεψε την μπάλα, αλλά με τον ώμο απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Ούγγρων. Η Ελβετία συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι και έτσι στο 45ο λεπτό, κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Έμπισερ πλάσαρε εκτός περιοχής με τα κατάλληλα φάλτσα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Η Ελβετία μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο μέρος. Ο Ντουά και ο Βάργκας απείλησαν στο 48' και στο 54΄αντίστοιχα, ενώ στο 59' ο Εντόι ήταν άστοχος με σουτ εκτός περιοχής. Η Ουγγαρία σταδιακά άρχισε να παίρνει χώρο στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 63' ο Βάργκα πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο και η μπάλα έφυγε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα οι Ούγγροι μείωσαν. Ο Σόμποζλαϊ έκανε την εξαιρετική σέντρα, ο Βάργκα νίκησε κατά κράτος τον Έπμισερ και με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι πέτυχε το γκολ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γουλάτσι, Λανγκ, Α. Ζαλάι, Φιόλα, Ορμπάν, Νάγκι, Σομποζλάι, Κέρκεζ, Σέφερ, Βάργκα, Σαλάι

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάντζι, Φρόιλερ, Τζάκα, Ροντρίγκες, Βάργκας, Ντουά, Εντόι, Έμπισερ, Σερ

Πηγή: sport24.gr

ΒΙΝΤΕΟ: Σφράγισε πρόκριση με δεύτερη νίκη η Γερμανία