Εκτός τελικού στο ΣΚΗΤ… Αχιλλέως και Ελευθερίου

Δημοσιεύθηκε 28.3.2023

Ο Γιώργος Αχιλλέως βρέθηκε τόσο κοντά στα μετάλλια, αλλά μια χαμένη βολή στον ημιτελικό, του στέρησε την ευκαιρία να διεκδικήσει την παρουσία του στο βάθρο των νικητών του ΣΚΗΤ, στο Παγκόσμιο Κύπελλο, που διεξάγεται στο Ολυμπιακό Σκοπευτήριο Λάρνακας.

Στον πρώτο ημιτελικό, ο Αχιλλέως, ο οποίος είχε 25 επιτυχίες στους 30 δίσκους, διαγωνίστηκε με το Φινλανδό Καλλιόινεν (27/30), το Γερμανό Σβέν Κόρτε (26/30) και τον Αιγύπτιο Αζμ Μεχέλμα, ο οποίος έμεινε νωρίς εκτός, με 8 επιτυχίες στους πρώτους δέκα δίσκους.

Στον τελικό του ΣΚΗΤ, το χρυσό κατέκτησε ο Ιταλός Έρικ Πιτίνι με 38 επιτυχίες στους 40 δίσκους. Το αργυρό εξασφάλισε ο Φινλανδός Έτου Καλλιόινεν με 35 επιτυχίες και το Χάλκινο ο Γερμανός Σβέν Κόρτε, με 17 επιτυχίες στους 20 δίσκους.

Στον αγώνα ξαφνικού θανάτου, η Αναστασία Ελευθερίου (118/125) δεν κατάφερε να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στον τελικό του ΣΚΗΤ γυναικών και να διεκδικήσει ένα μετάλλιο. Στο «Σιούτ όφ» για είσοδο στον τελικό έχασε τον πρώτο δίσκο και έτσι η αντίπαλος της Κινέζα Γιάνγκ Γιτίν με δύο στις δύο, πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, εξασφαλίζοντας την 4η θέση στη γενική κατάταξη.

Το χρυσό στο ΣΚΗΤ γυναικών κατέκτησε η Ντάνκα Μπαρτένοβα από τη Σλοβακία, η οποία ξεπέρασε την Κινέζα σκοπεύτρια Γκάο Γινμέϊ, εξασφάλισε το αργυρό και τη Χιλιανή Φρανσέσκα Κροβέτο, η οποία περιορίστηκε στην 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Εντυπωσιακός ο Χάσικος… αλλά εκτός μεταλλίων

Εξαιρετική εμφάνιση στο ΣΚΗΤ πραγματοποίησε ο Ανδρέας Χάσικος, ο οποίος με 121 επιτυχίες στους 125 δίσκους μπήκε στην πρώτη οκτάδα, δεν είχε όμως δικαίωμα διεκδίκησης μεταλλίου. Η παρουσία του μετρά μονάχα στην εξασφάλιση βαθμών για την Παγκόσμια κατάταξη.

Δικαίωμα για διεκδίκηση μεταλλίων στο ΣΚΗΤ, είχαν οι Δημήτρης Κωνσταντίνου, κατετάγη 25ος με 117 επιτυχίες και ο Σωτήρης Αντωνίου, ο οποίος με 115 επιτυχίες κατέλαβε την 46η θέση επί συνόλου 120 σκοπευτών.

Ο Πέτρος Εγγλεζούδης κατέλαβε τελικά την 66η θέση με 112 επιτυχίες στους 125 δίσκους.

Στο ΣΚΗΤ γυναικών η Κωνσταντία Νικολάου και η Παναγιώτα Ανδρέου βρέθηκαν πολύ πίσω από τον καλό τους εαυτό, καθώς είχαν από 112 επιτυχίες στους 125 δίσκους, επίδοση μακριά από τις πραγματικές τους δυνατότητες.

Μακριά από τον καλό εαυτό της και η Άντρη Ελευθερίου, η οποία συμμετείχε στους αγώνες, χωρίς δικαίωμα διεκδίκησης μεταλλίου, αλλά για συγκομιδή βαθμών Η ΟΠΟΊΑ μετρά στην Παγκόσμια κατάταξη. Η Ελευθερίου είχε 111 επιτυχίες στους 125 δίσκους και κατέλαβε την 32η θέση σε σύνολο 60 σκοπευτριών.

Αλέξανδρος Πουρσανίδης: Από την Ουγγαρία «σημαδεύει»... Ρώμη και Παρίσι

Έκλεισε θέση για τους Ολυμπιακούς του Παρισιού η Μακρή!

Με Τέσσερις Αθλητές η Κύπρος στο Προκριματικό Τουρνουά Ξιφασκίας στο Λουξεμβούργο