Πρώτο ημίχρονο: H AEΛ φουλ ατυχία, η Ανόρθωση… με τους συνήθεις ύποπτους

Δημοσιεύθηκε 1.10.2023

Η Ανόρθωση πήγε με γερό προβάδισμα στα αποδυτήρια, προηγούμενη με 2-0, κόντρα στην ΑΕΛ που ήταν αρκετά άτυχη στο πρώτο ημίχρονο.

Η «Κυρία» που είχε σκοράρει στο 7΄ με τον Τσίκο όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ, πέτυχε τα δύο της τέρματα σε διάστημα τριών λεπτών. Στο 24’ ο Γκερέρο μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι το οποίο δόθηκε για χέρι του Τσούκα, ενώ στο 26΄ο Καστέλ πέτυχε το 2-0. Πρόκειται για τους συνήθεις υπόπτους για την ομάδα της Αμμοχώστου, με τον πρώτο να φθάνει στα πέντε γκολ και τον δεύτερο στα τέσσερα.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι μετά την ατυχία της με τους τραυματισμούς, στάθηκε άτυχη και στις ευκαιρίες της. Από το 13΄ ο Χρήστος Χαραλάμπους αναγκάστηκε να αλλάξει τα πλάνα του βγάζοντας τον τραυματία Ντέγοεστ και παίρνοντας στη θέση του τον Σωτηρίου. Στο ίδιο χρονικό σημείο ένιωσε ενοχλήσεις και ο Χέντι που για λίγα λεπτά έμπαινε κι έβγαινε στον αγωνιστικό χώρο, όμως εν τέλει κρίθηκε ότι δεν μπορεί να συνεχίσει και στο 25’ έδωσε τη θέση του στον Τσέρνιχ.

Το συγκρότημα της Λεμεσού, έχοντας να αντιμετωπίσει και τις γρήγορες αντεπιθέσεις της Ανόρθωσης, στο 37΄ είχε δοκάρι σε πλασαριστό σουτ από τον Μεντόγεβιτς.

Μάλιστα, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΛ έμεινε και με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Φιλίποβιτς σε διαμάχη με τον Τσίκο, και αφού ο Ιταλός διαιτητής Εμανουέλ Καρβάλιο έλαβε σύσταση από τον συμπατριώτη του στο VAR Λούκα Σάκι