Δεύτερο ημίχρονο… της καταστροφής

ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΛΙΟΥ Δημοσιεύθηκε 24.9.2022
Ο Γιανέφσκι θα κληθεί να βελτιώσει και σε αυτόν το τομέα την ΑΕΛ

Σε νέα εποχή θέλει να μπει η ΑΕΛ μετά την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία και την ανάληψη των καθηκόντων του Τσέντομιρ Γιανέφσκι. Ο 61χρονος προπονητής καλείται να αφυπνίσει τους ποδοσφαιριστές των γαλαζοκιτρίνων για να αρχίσει η βαθμοθηρία και να ξεκολλήσει η ομάδα της Λεμεσού από τον έναν βαθμό. Ένα από τα στοιχεία που θα κληθεί να αλλάξει ο νέος κόουτς είναι την αντίδραση του δεύτερου ημιχρόνου. Από τα πέντε τέρματα παθητικό που έχει η ΑΕΛ τα τέσσερα τα έχει δεχθεί στο δεύτερο ημίχρονο.

Στην πρεμιέρα δέχθηκε την ισοφάριση στο 50' από τον Άρη και στο 87' ο συμπολίτης πέτυχε την ανατροπή για τη δική του νίκη (2-1). Με την Ένωση οι Παραλιμνίτες πέτυχαν το νικητήριο γκολ (0-1) στο 73', ενώ στο τελευταίο παιχνίδι η Δόξα νίκησε τους γαλαζοκιτρίνους με γκολ στο 77' (2-1). Ακόμη και στον αγώνα με τον Ολυμπιακό που δεν μπήκε γκολ (0-0), η ΑΕΛ πληγώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με την απευθείας κόκκινη του Ούγκο Μπάστο που την άφησε με δέκα παίκτες από το 50'.

Ευχής έργο για την ΑΕΛ είναι αυτό το στατιστικό, αλλά και άλλα πολλά κακώς κείμενα που ήταν ευδιάκριτα στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές, να διορθωθούν από το επόμενο κιόλας παιχνίδι απέναντι στον ΑΠΟΕΛ στη Λευκωσία (02/10, 19:00). Σίγουρα, χρειάζεται χρόνος για να βάλει ο Γιανέφσκι το δικό του στίγμα και να υπάρξουν βελτιώσεις στα διάφορα θέματα, όπως είναι και αυτό της φυσικής κατάστασης.