Με τριάρα στο Europa για 3η φορά η ΑΕΚ!

Δημοσιεύθηκε 25.8.2022

Η ΑΕΚ κέρδισε ξανά την Ντνίπρο (3-0), αυτή την φορά στην κατάμεστη «Αρένα» και έτσι προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League για 3η φορά στην ιστορία της. Η ομάδα της Λάρνακας, έχοντας ήδη εξασφαλισμένη θέση σε ευρωπαϊκό όμιλο, και με ασπίδα το 2-1 που πήρε στο πρώτο ματς, ήταν και πάλι καλύτερη από τους Ουκρανούς και πήρε το εισιτήριο για τη δεύτερη τη τάξει διοργάνωση της UEFA. Έτσι με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες και με το συνολικό σκορ να φτάνει το 5-1 η κυπριακή ομάδα πέρασε πανηγυρικά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τον «χορό» των γκολ για την ΑΕΚ άνοιξε ο Γκιούρσκο στο 21ο λεπτό. Ο Ούγγρος πήρε την μπάλα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στο πλεχτό. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ πέτυχε το 2-0 και έκανε ακόμη πιο εύκολη την υπόθεση πρόκριση. Ο Γκιούρσκο γύρισε από αριστερά, το πλασέ του Σανχούρχο κόντραρε, η μπάλα έφτασε στον Λόπες ο οποίος έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να καταλήγει στα δίχτυα της ουκρανικής ομάδας. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε δέκα λεπτά πριν το τέλος όταν ο Εγγλέζου σκόραρε με εντυπωσιακό βολέ. Μετά από κάθετη μπαλιά του Μάμα στον Γκιούρσκο, ο Ούγγρος έβγαλε την μπαλιά και ο Κύπριος με σουτ στην κίνηση πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα της Λάρνακας.

Το σύνολο του Όλτρα έδειξε στους ευρωπαϊκούς του αγώνες φέτος ότι διαθέτει αρκετές αρετές στην επίθεση ενώ σιγά-σιγά φτιάχνεται και η άμυνα αφού αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι φέτος στο οποίο η ΑΕΚ δεν δέχτηκε γκολ. Πλέον οι Λαρνακείς επικεντρώνονται σε πρωτάθλημα και Ευρώπη αφού θα παίζουν σε διπλό «ταμπλό» ενώ αύριο θα μάθουν αντιπάλους και για τους ομίλους του Europa League.

90+4' Τέλος του αγώνα

90+4' Απευθείας φάουλ του Μιλίτσεβιτς, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

87' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Γκάμα αντί Εγγλέζου.

83' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Ναούμ αντί Γκιούρσκο

78' ΓΚΟΛ 3-0 η ΑΕΚ με Εγγλέζου. Μετά από κάθετη μπαλιά του Μάμα στον Γκιούρσκο, ο Ούγγρος έβγαλε την μπαλιά και ο Κύπριος με γοβερό βολέ πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα της Λάρνακας.

73' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ, Ολατούντζι αντί Λόπες, Μάμας αντί Φαράζ και Γκαρθία αντί Άλτμαν.

70' Σουτ του Ροσάλες, σταθερά ο Ντα Σίλβα

67' Κόρνερ για την Ντνίπρο, διώχνουν εγκαίρως οι της ΑΕΚ

61΄Πρώτη κίτρινη για την ΑΕΚ, στον Λέδες.

58' Πρώτη αλλαγή για την Ντνίπρο, Ναζαρένκο αντί Γκουτσούλιακ .

53' Κάθετη πάσα στον Φαράζ, προλαβαίνει ο Ντα Σίλβα πριν γίνει απειλητικός ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ.

49' Φάουλ για την Ντνίπρο έξω από την περιοχή, κεφαλιά μετά από σέντρα δεν ανησυχεί ο Πίριτς.

45' Σέντρα στο Β' ημίχρονο.

Τέλος του ημιχρόνου

45+2' Επέμβαση του Πίριτς σε σουτ των Ουκρανών.

45' ΓΚΟΛ 2-0 η ΑΕΚ με Ράφα Λόπες, πλασέ του Σανχούρχο, αγγίζει ο Λόπες και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

42' Κίτρινη κάρτα στον Μπαμπένκο.

40' Σκοράρει ο Άλτμαν αλλά το γκολ του ακυρώνεται για οφσάιντ.

36' Ο Ροσάλες δοκίμασε το διαγώνιο σουτ, απόκρουσε ο Ντα Σίλβα.

32' Ακόμη ένα επικίνδυνο σουτ από την Ντνίπρο με τον Πιχανόλοκ, ανεβαίνουν συνεχώς και δοκιμάζουν σουτ οι Ουκρανοί.

29' Σουτ από τον Ντόβπικ, η μπάλα έξω.

26' Πιέζει η Ντνίπρο μετά το γκολ που δέχτηκε, η ΑΕΚ οπισθοχώρησε τα τελευταία λεπτά.

22' Δύο δύσκολες φάσεις για την ομάδα της Λάρνακας με τον Πίριτς να δίωχνει.

21' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, Ο Γκιούρσκο έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.

16' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς η μπάλα πάει πάνω από τα δεκάρια.

15' Εκτέλεση φάουλ από τον Γκιούρσκο, κόρνερ για την ΑΕΚ.

13' Κίτρινη κάρτα στον Λογκίνοβ.

11' Σέντρα από τον Φαράζ, απευθείας έξω η μπάλα.

9' Λανθασμένη εκτίμηση από τον τερματοφύλακα της Ντνίπρο, παραλίγο το αυτογκόλ.

6΄Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να έχει περισσότερη κατοχή.

5΄Πρώτο κόρνερ στην αναμέτρηση, για την ΑΕΚ.

3' Πρώτη καλή στιγμή για την Ντνίπρο, πάνω από την εστία το σούτ των Ουκρανών.

1' Σέντρα στον αγώνα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Γκονθάλεθ, Εγγλέζου, Σανχούρχο, Λέδες, Άλτμαν, Φαράζ, Γκιούρσκο, Λόπες

ΝΤΝΙΠΡΟ: Ντα Σίλβα, Κόνοφ, Σβάτοκ, Λογκίνοφ, Μπουσανέλο, Μπαμπένκο, Μπλάνκο, Γκουτσούλιακ, Πιχαλόνοκ, Τάντσικ, Ντόβπικ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λέδες 61', /Μπαμπένκο 42', Λογκίνοφ 13'

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάβιντε Μάσα (Ιταλία)