Κράτησε κορυφή με ανατροπή η Ένωση, ανέβηκε στην τριάδα ο Ολυμπιακός

Δημοσιεύθηκε 2.3.2024

Ένωση και Ολυμπιακός επιβεβαίωσαν το ρόλο του φαβορί απέναντι σε ΑΣΙΛ και Πέγεια αντίστοιχα και πρόσθεσαν τρίποντο στο λογαριασμό τους στην 7η αγωνιστική της β΄ φάσης για το γκρουπ ανόδου.

Οι βυσσινί βρέθηκαν προ του φάσματος νέων απωλειών (προερχόταν από ισοπαλίες με Διγενή Ύψωνα και Πέγεια), αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Λιασίδη στο 37’, όμως μπόρεσε να κάνει την ανατροπή με γκολ των Χαραλάμπους στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και του Σαμπού στο 75’. Έτσι με νίκη 2-1 παραμένει στην κορυφή με 44 βαθμούς και αναμένει τι θα κάνει η Ομόνοια 29Μ στον αγώνα της Κυριακής απέναντι στην Αγία Νάπα. Οι πράσινοι έχουν 41 βαθμούς κι ακολουθούν στη δεύτερη θέση.

Τρίτος ανέβηκε ο Ολυμπιακός, εκμεταλλευόμενος και την ήττα της Ομόνοιας Αραδίππου από τον Διγενή Ύψωνα την Παρασκευή και με τέρματα των Ντράμε και Μυτίδη στο πρώτο ημίχρονο επικράτησε με 2-1 της Πέγειας, που μείωσε στις καθυστερήσεις, και έφθασε τους 41 βαθμούς.

Στο β΄ γκρουπ ΕΝΑΔ Πόλης και Ακρίτας πήραν σημαντικά τρίποντα στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή.