Όταν ο Οθέλλος έδωσε τόπο στον… Λάμπρο Ιωάννου

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 8.3.2022

Όσοι δίνουν τόπο στα νιάτα δεν το μετανιώνουν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτό που έγινε στο παιχνίδι ΑΣΙΛ – Οθέλλος για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος β΄ κατηγορίας (1-3).

Η λήξη του α΄ ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0 και να έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Ωστόσο, ο προπονητής της ομάδας της Αθηένου, στην επανάληψη έριξε στη μάχη τον 17χρονο Λάμπρο Ιωάννου (47΄) με σαφή πρόθεση να ανατρέψει τα δεδομένα. Και δικαιώθηκε απόλυτα εκ του αποτελέσματος.

Ο νεαρός Ιωάννου τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, με κάθετη πάσα δημιούργησε τη φάση της ισοφάρισης. Ένα λεπτό αργότερα (52’) ο Ιωάννου και πάλι έβαλε την σφραγίδα του. Έκλεψε την μπάλα από αντίπαλο και τροφοδότησε συμπαίκτη του, ο οποίος με τη σειρά του έδωσε την ασίστ για την ανατροπή (1-2).

Ο 17χρονος Ιωάννου, άρχισε το παιχνίδι στο δεξί φτερό της επίθεσης, χρησιμοποιήθηκε στα αριστερά για ένα 10λεπτο και ολοκλήρωσε τον αγώνα στην κορυφή της επίθεσης.

Να σημειωθεί ότι ο νεαρός που ήδη μετρά 26 γκολ σε 16 αγώνες με την ομάδα Νέων του Οθέλλου, είναι ανιψιός του παλαίμαχου άσου της Ομόνοιας, Στέλιου (Χαριλάου) Μαυροφτή.