Έσπασε κι άλλο… σερί η Πάφος κι έκανε διπλό προσπέρασμα!

Δημοσιεύθηκε 5.11.2023

Σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Ανόρθωσης πανηγύρισε η Πάφος σε αγώνα που διεξήχθη στο «Στέλιος Κυριακίδης» για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης να σημειώνεται στο 1ο λεπτό από σουτ του Τάνκοβιτς και τραγικό λάθος του Αρμπολέδα.

Η Πάφος, η οποία ήταν ανώτερη, έσπασε ακόμη ένα… σερί καθώς μετά που χάλασε το αήττητο του Απόλλωνα (διπλό με 3-0), έσπασε και το «απόλυτο» των νικών που μετρούσε η «Κυρία» στα εκτός έδρας παιχνίδια της και προσπέρασε αμφότερες τις ομάδες, ανεβαίνοντας με 20 βαθμούς στην τρίτη θέση (μαζί με Ομόνοια). Η Ανόρθωση, η οποία για πρώτη φορά στη σεζόν μετρά διαδοχικές απώλειες (προηγήθηκε η εντός έδρας γκέλα με την ΑΕΖ), ισοβαθμεί στην πέμπτη θέση με τον Απόλλωνα.

Μόλις στα 40 δευτερόλεπτα ο Τάνκοβιτς άνοιξε το σκορ, όταν μετά από έξοχη ατομική ενέργεια σούταρε από το ύψος της περιοχής κι ο Αρμπολέδα έκανε τραγικό λάθος, αφήνοντας την μπάλα να περάσει μέσα από τα χέρια... και τα πόδια του. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στην Πάφο η οποία πλησίασε δις στο δεύτερο γκολ με τον σκόρερ του πρώτου (29΄, 41΄), ενώ καλές φάσεις για γκολ είχε κι η Ανόρθωση, με τους Φερέρ (11΄), Καστέλ (13΄) και με τον Τσίκο στο 44΄ να χάνει τη μεγαλύτερη, όταν με τον Ίβουσιτς εξουδετερωμένο έκανε αδύναμο πλασέ κι ο Ικόκο πρόλαβε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Παρότι η Ανόρθωση κυνηγούσε το σκορ ήταν η Πάφος η οποία ήταν ανώτερη και σαφώς πιο απειλητική στο β’ μέρος. Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το 2-0 στο 48’ με κεφαλιά του Ζάιρο, απείλησαν και με Μπρούνο (53΄), Ντράγκομιρ (57΄) ενώ στο 70΄ είχαν δεύτερη μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Τάνκοβιτς που κόντραρε. Η πρώτη φάση της «Κυρίας» στην επανάληψη ήταν και μεγάλη με τον Γουαρίς στο 76΄ να σουτάρει δυνατά στο δοκάρι, ενώ σπουδαία ευκαιρία χάθηκε και στο 87’ με δυνατή κεφαλιά του Καστέλ, με την Πάφο από την άλλη να πλησιάζει στο 2-0 στις καθυστερήσεις.

91' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με διαγώνιο σουτ του Νταβό, λίγο έξω.

-Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' Σουτ του Γκασάμα, κόντραρε, λίγο έξω.

88' Αλλαγή για την Ανόρθωση, Γκασάμα αντί Τεχέρα.

88' Ο Νταβό στη θέση του Ζάιρο.

88' Σουτ του Βαλακάρι, έπεσε και μάζεψε ο Αρμπολέδα.

87' Σπουδαία φάση για την Ανόρθωση με τον Καστέλ, ο Ίβουσιτς απέκρουσε τη δυνατή κεφαλιά του.

-Πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης η Ανόρθωση, χωρίς αποτέλεσμα προς το παρόν.

78' Αλλαγή στην Ανόρθωση, ο Χρυσοστόμου αντικαθιστά τον Γουαρίς.

78' Αλλαγές για την Πάφο, Ταβάρες και Νταλίνια αντί Μπρούνο και Μπότσκαϊ.

76' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με σουτ του Γουαρίς στο δοκάρι.

73' Κίτρινη κάρτα στον Ικόκο.

70' Ευκαιρία για την Πάφο, μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό ο Τάνκοβιτς σούταρε, κόντραρε η μπάλα στο κεφάλι του Τεχέρα.

59' Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Τιουνέ στη θέση του Ιωάννου.

59' Αλλαγές για την Πάφο, Βαλακάρι και Ρους αντί Πέπε και Κβίντα.

57' Σουτ του Ντράγκομιρ, ξανά σε ετοιμότητα ο πορτιέρο της Ανόρθωσης.

53' Σουτ του Μπρούνο, απέκρουσε ο Αρμπολέδα.

51' Κίτρινη κάρτα στον Τεχέρα.

50' Κίτρινη κάρτα στον Κβίντα.

48' «Αγγίζει» το 2-0 η Πάφος με κεφαλιά του Ζάιρο που έφυγε μόλις έξω.

44' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Ίβουσιτς εξουδετερωμένο ο Τσίκο έκανε αδύναμο πλασέ και πρόλαβε ο Ικόκο την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

40' Απειλεί ξανά ο Τάνκοβιτς, μεγάλη απόκρουση του Αρμπολέδα στο σουτ του Σουηδού.

29' Ευκαιρία για την Πάφο για δεύτερο γκολ, ο Τάνκοβιτς αυτή τη φορά σούταρε έξω.

25' Σουτ του Τεχέρα, μάζεψε ο Ίβουσιτς.

19' Σουτ του Πέπε, άστοχο.

16' Κεφαλιά του Ντράγκομιρ, μαζεύει ο Αρμπολέδα.

13' Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με σουτ του Καστέλ που κόντραρε.

11' Πρώτη καλή φάση για την Ανόρθωση με σουτ του Φερέρ μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ, πάνω από τα δοκάρια.

8' Κίτρινη κάρτα στον Ουαγκέ.

-Κρατάει την μπάλα η Πάφος και έχει τον έλεγχο, έχοντας πάρει και την ψυχολογία μετά το γκολ με το «καλημέρα».

1' ΓΚΟΛ, 1-0 η Πάφος με σουτ του Τάνκοβιτς και τραγικό λάθος του Αρμπολέδα! Η μπάλα πέρασε μέσα από τα χέρια του Κολομβιανού τερματοφύλακα.

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα (59΄ Ρους), Γκολντάρ, Μποτσκάι (78΄ Νταλίνια), Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (59΄ Βαλακάρι), Μπρούνο (78΄ Ταβάρες), Τάνκοβιτς, Ζάιρο (88΄ Νταβό).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κάργας, Φερέρ, Γκαρθία, Τεχέρα (88΄ Γκασάμα), Ιωάννου (59΄ Τιουνέ), Ουαρίς (78΄ Χρυσοστόμου), Τσίκο, Φερέιρα, Καστέλ.

ΣΚΟΡΕΡ: 1΄ Τάνκοβιτς / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 50΄ Κβίντα, 73΄ Ικόκο / 8΄ Ουαγκέ, 51΄ Τεχέρα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Prontera Alessandro (Ιταλία)

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος

VAR: Χριστοφόρου Μάριος