Ο Βαλμπουενά τελείωσε το σερί κι έβαλε τον Απόλλωνα εξάδα

Δημοσιεύθηκε 8.12.2023

Δεν εντυπωσίασε, αλλά αυτό ήταν το λιγότερο που τον ένοιαζε. Ο Απόλλωνας πήγε στο στάδιο «Αμμόχωστος» με την πλάτη στον τοίχο και πέτυχε τον στόχο του, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από πέντε αγώνες χωρίς τρίποντο, μετά την επικράτησή του με 3-0 επί του Οθέλλου για τη 14η αγωνιστική.

Στο πρώτο της παιχνίδι μετά το «διαζύγιο» με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς κι έχοντας στον πάγκο ως υπηρεσιακό προπονητή τον Άγγελο Τσολάκη (ο οποίος προχώρησε σε πέντε αλλαγές, μεταξύ τους και η πρώτη ενδεκαδάτη παρουσία του Ποντικού), η ομάδα της Λεμεσού είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματιέ Βαλμπουενά, ο οποίος πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ (37’, 50’ πέναλτι) θέτοντας τις βάσεις για τον τερματισμό του αρνητικού σερί, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 76ο λεπτό ο Μπεσάρτ.

Με την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη μετά από ενάμιση μήνα, ο Απόλλωνας έφτασε τους 22 βαθμούς, ξεπέρασε την ΑΕΚ και ανέβηκε στην έκτη θέση, αναμένοντας τον αγώνα των Λαρνακέων (-2) με τον Άρη το Σάββατο για να δει αν θα κλείσει την αγωνιστική στην εξάδα. Από την άλλη, ο Οθέλλος δέχθηκε την ένατη του ήττα και τρίτη διαδοχική, παραμένοντας στους εννέα βαθμούς και αποτυγχάνοντας να εξέλθει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μετά από ένα διάστημα στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν από δυο-τρεις τελικές προσπάθειες αλλά χωρίς αξιόλογη φάση, το παιχνίδι «άναψε» γύρω στο ημίωρο. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή φάση στο 29’ με τον Ναρντίνι, ο Απόλλωνας απάντησε με σουτ των Φιλιώτη (32’) και Βαλμπουενά (36’) στα οποία ο Ταουντούλ είχε την απάντηση, όμως δεν συνέβη το ίδιο στο 37’, όταν ο Γάλλος με τη δεύτερη του προσπάθεια νίκησε τον πορτιέρο του Οθέλλου, με πλασέ από την καρδιά της περιοχής. Στο 43’ λίγο έλειψε ο Οθέλλος να φέρει το ματς στα ίσα με τον Λέουβενμπεργκ όμως να αποκρούει εντυπωσιακά το πλασέ του Ανάνγκ, ενώ στο επόμενο λεπτό το γκολ «άγγιξε» ο Ποντικός, αλλά ο Ταουντούλ αποσόβησε το 2-0.

Το δεύτερο γκολ του Απόλλωνα ήρθε εντέλει στο ξεκίνημα του β’ μέρους, με τον Βαλμπουενά να διπλασιάζει τα γκολ του με εκτέλεση πέναλτι στο 50’, έπειτα από ανατροπή του Ποντικού από τον Ποπέσκου. Αφού στις επόμενες δύο φάσεις της η ομάδα της Λεμεσού δεν βρήκε το τρίτο γκολ, ο Οθέλλος αναθάρρησε, βγήκε μπροστά κι έψαξε το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι, όμως ο Μπεσάρτ του… έκοψε τη φόρα στο 76’, όταν μετά από λάθος του Ταουντούλ έκανε με ψύχραιμο πλασέ το 3-0. Παρότι ο Οθέλλος δεν τα παράτησε και συνέχισε να παίζει ανοιχτά το σκορ δεν άλλαξε ξανά μέχρι το τέλος του αγώνα.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

86' Κίτρινη κάρτα στον Σούτο.

83' Ιωάννου αντί Ουσλάτι, Μπραμπίγια αντί Ναρντίνι.

81' Σουτ του Σούτο από πλάγια θέση, δεν βρήκε στόχο.

79' Κίτρινη κάρτα στον Λέουβενμπεργκ.

78' Μαλεκκίδης αντί Πεϊμπέρνς.

76' ΓΚΟΛ, 3-0 ο Απόλλωνας με τον Μπεσάρτ. Μετά από τραγικό λάθος του Ταουντούλ, ο Σκοπιανός με πλασέ τελείωσε το ματς.

73' Αλλαγές για τον Απόλλωνα, Μάρκες και Μπεσάρτ αντί Κρμέντσικ και Βαλμπουενά.

71' Έξω Ράμος και Ποπέσκου, στη θέση τους Χριστοδούλου και Γκαρσία.

69' Σουτ του Ουεσλάτι, έξω.

64' Αλλαγές για τον Απόλλωνα, Ντανίλο και Σαγκάλ στις θέσεις των Πέρετς και Ποντικού.

62' Αλλαγή για τον Οθέλλο, Σούτο αντί Σαγκαρέ.

61' Σουτ του Πέρετς, έξω.

54' Σουτ του Κρμέντσικ, μάζεψε ο Ταουντούλ.

50' ΓΚΟΛ, 2-0 ο Απόλλωνας με εκτέλεση πέναλτι του Βαλμπουενά.

-Από τα ριπλέι δεν ξεκαθαρίζει αν έγινε παράβαση. Η απόφαση πάντως επικυρώθηκε από το VAR.

48' Πέναλτι για τον Απόλλωνα. Για ανατροπή του Ποντικού από τον Ποπέσκου.

44' Ευκαιρία και για τον Απόλλωνα με διαγώνιο σουτ του Ποντικού, καλή απόκρουση του Ταουντούλ.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις για το πρώτο μέρος.

43' Τεράστια απόκρουση του Λέουβενμπεργκ σε πλασέ του Ανάνγκ. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο.

41' Κίτρινη κάρτα στον Ποπέσκου.

37' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Απόλλωνας με τον Βαλμπουενά! Μετά από σέντρα του Πέρετς ο Γάλλος πήρε μπάλα στην καρδιά της περιοχής, ντρίμπλαρε και παρότι έχασε την ισορροπία του κατάφερε να πλασάρει στα δίχτυα.

37' Κεφαλιά του Εκπολό, έξω.

36' Σέντρα-σουτ του Βαλμπουενά, η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία, έδιωξε με υπερένταση ο Ταουντούλ.

32' Πρώτη καλή φάση για τον Απόλλωνα με δυνατό σουτ του Φιλιώτη, απέκρουσε με δυσκολία ο Ταουντούλ.

29' Ευκαιρία για τον Οθέλλο με τον Ναρντίνι ο οποίος από πολύ κοντά μετά από γύρισμα του Γιάνσεν σούταρε (υπό την πίεση του Εκπολό) έξω.

28' Κίτρινη κάρτα στον Γιούρτσεβιτς.

25' Kίτρινη κάρτα στον Ναρντίνι.

19' Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, πάνω από τα δοκάρια.

16' Κεφαλιά του Γιάνσεν, δεν βρήκε στόχο.

10' Κεφαλιά του Σανγκαρέ, σε ετοιμότητα ο Λέουβενμπεργκ.

8' Σουτ του Χάμπου, άστοχο.

2' Κεφαλιά του Κρμέντσικ, μάζεψε ο Ταουντούλ.

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Σταμούλης, Κυριάκου, Καστάνας, Γιάνσεν, Ανάνγκ, Ναρντίνι (83' Μπραμπίγια), Ράμος (71' Γκαρσία), Ουεσλάτι (83' Ιωάννου), Ποπέσκου (71' Χριστοδούλου), Σανγκαρέ (62' Σούτο).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Φιλιώτης, Εκπολό, Πεϊμπέρνς (78' Μαλεκκίδης), Γιούρτσεβιτς, Τέκιε, Χάμπος, Πέρετς (64' Ντανίλο), Βαλμπουενά (73' Μπεσάρτ), Ποντικού (64' Σαγκάλ), Κρμέντσικ (73' Μάρκες).

ΣΚΟΡΕΡ: - / 37', 50' Βαλμπουενά, 76' Μπεσάρτ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 25' Ναρντίνι, 41' Ποπέσκου, 86' Σούτο / 28' Γιούρτσεβιτς, 79' Λέουβενμπεργκ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντωνίου Μενέλαος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος