Με τεσσάρα ο Ολυμπιακός παραμένει στα σαλόνια

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 29.4.2022

Ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα σπουδαίο διπλό με 4-0 επί της ΑΕΛ στο Τσίρειο στάδιο για το πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των πλέι άουτ. Με το αυτογκόλ του Σωτηρίου στο 30’, το τέρμα του Τιάγκο στο 33΄, του Γουίλσον στο 62’ και του Σάλι στο 84’ οι μαυροπράσινοι πήραν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και έτσι εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή τους στην κατηγορία, φτάνοντας στους 35 βαθμούς.

Από την άλλη οι γαλαζοκίτρινοι κινήθηκαν στη μετριότητα και έτσι δέχτηκαν την πρώτη τους ήττα και μάλιστα βαριά στη β΄ φάση του πρωταθλήματος μένοντας στους 41 βαθμούς.

Τέλος του αγώνα

89' Έξω οι Πεχλιβάνης, Γουίλσον, Κονφέ και μέσα οι Ευτιχίδης, Χαραλάμπους και Σάββα.

-84' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Σάλι κάνει το 0-4

79' Ο Σάλι αντί του Μακρή.

-76' Έξω ο Ριστέφσκι μέσα ο Μιλιντσεάνου.

-63' Μέσα ο Ριέρα, έξω ο Παπαφώτης.

-62' Γκολ για τους μαυροπράσινους. Ο Γουίλσον έκανε το 0-3.

-57' Καλή φάση για την ΑΕΛ, καθώς μετά τη σέντρα του Έουλερ ο Τσέποβιτς πήρε την μπάλα και με πλασέ αυτή κατέληξε λίγο έξω από την εστία του Μολ.

-52' Ο Έουλερ κάνει το σουτ από μακριά και η μπάλα κατέληξε έξω.

-49' Ακυρώνεται το τέρμα του Γουίλσον.

-46' Μένουν στα αποδυτήρια οι Μεντόγεβιτς, Έουλερ και Μαρόσα πήραν τη θέση των Ανδρέου, Μπαλντέ και Κολιάς.

- 45' Ο Παπαφώτης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σωτηρίου έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βγήκε έξω.

-43′ Έχασε την ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματά του ο Ολυμπιακός, καθώς ο Κεραυνός απέκρουσε το κοντινό σουτ του Τιάγκο.

- Ο Σάββας Παντελίδης θα πρέπει να αλλάξει αρκετά πράγματα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς η ΑΕΛ δεν είναι καθόλου καλή και δίκαια βρίσκεται πίσω στο σκορ.

-33' Γκολ για τον Ολυμπιακό, ο οποίος διπλασιάζει τα τέρματά του. Ο Τιάγκο με σουτ εντός περιοχής έκανε το 0-2.

-30'Γκολ για τον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Σωτηρίου. Ο Μανρίκε έκανε τη σέντρα και στην προσπάθεια του ο Σωτηρίου να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

- 15' Ακυρώνεται το γκολ μέσω του VAR. Ο Τσέποβιτς ο οποίος έδωσε τη σέντρα στον Μπαλντέ και αυτός στον Μαζάν, βρισκόταν σε αντικανονική θέση.

-14' Γκολ για την ΑΕΛ. Ο Μαζάν πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα αρχικά στο δοκάρι και μετά μέσα στο πλεχτό.

-8' Ο Τιάγκο εκτέλεσε το πρώτο κόρνερ του αγώνα, ο Κεραυνός χρειάστηκε δύο προσπάθειες για να μαζέψει την μπάλα.

-5' Καμία φάση μέχρι στιγμής, με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή της μπάλας.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Κεραυνός, Φραντζής, Σωτηρίου, Ριστέφσκι (76΄Μιλιντσεάνου), Μαζάν, Ζντρασκόφσκι, Παπαφώτης (63' Ριέρα), Ανδρέου (46΄Μεντόγεβιτς) Μπαλντέ (46' Έουλερ), Κoλιάς (46' Μαρόσα), Τσέποβιτς.

Ολυμπιακός (Ντεντίμ Τούτιτς): Μολ, Κυριάκου, Μποβέδα, Νάνι, Μανρίκε, Κονφέ (89' Σάββα), Ντιαν, Πεχλιβάνης ( 89' Ευτιχίδης),  Τιάγκο, Γουίλσον (89' Χαραλάμπους), Μακρής (Σάλι 79΄).

Σκόρερ:-/Σωτηρίου (αυτ.) 30′ , Τιάγκο 33′

Κίτρινες: 66' Μεντόγεβιτς/40' Μανρίκε, 64' Κονφέ